Dr. Pető Krisztián a jogi karrierjét váltotta programozásra. A Green Fox első Salesforce képzésén végzett, ami még le sem zárult, amikor állásinterjúra hívták, egy héten belül pedig már ajánlatot is kapott. Milyen élmény volt számára a képzés, mi fogta meg a Salesforce területben, és kinek ajánlja? Ismerd meg Krisztián karrierváltásának a történetét!
Mivel foglalkoztál a Green Fox előtt, és miért váltottál?
Jogi szakértőként többnyire szerződések véleményezésével és személyes adatok védelmével foglalkoztam, dolgoztam multinál és állami vállalatnál is. Öt év után azonban úgy éreztem, hogy kreatívabb munkára vágyom. 2021 augusztusában felmondtam, ezután futárkodásba kezdtem, majd miután több karrierútnak is utánanéztem, pár hónapnyi keresgélés után rám talált a programozás világa és a Green Fox képzései. A honlapon leírtak keltették fel először az érdeklődésemet az utófinanszírozás lehetőségével indított kurzusok iránt, majd egy barátom - aki elvégezte egy korábbi képzésüket – véleménye és ajánlása győzött meg. Tetszett a szuperintenzív képzésben, hogy rövid idő alatt szerezhetek új szakmát, és az, hogy a képzés alatt, és azt követően is kapok támogatást az elhelyezkedésben.
Mi röviden a Salesforce, és miért ezt választottad?
A Salesforce a világ vezető CRM (Customer Relationship Management – ügyfélkapcsolat-kezelési) eszköze, amely Magyarországon is egyre elterjedtebb. Abban segít a vállalatoknak, hogy hatékonyabbá tegyék a működésüket. Lehet, hogy viccesen hangzik, de igazából nem én választottam a Salesforce-ot, hanem a Salesforce választott engem. A felvételi alatt hívták fel a figyelmemet, hogy februártól indul az első ilyen témájú képzés. Igazából nem tudtam, hogy mi a Salesforce, de úgy gondoltam, hogy kipróbálom, és a Green Fox mentorai megnyugtattak, hogy a képzés során válthatok, ha nem jön be. De megtetszett, mert sokszínű technológiáról van szó, ráadásul nagyon keresett most ez a tudás a munkaerőpiacon.
Milyen élmény volt a képzés?
Tetszett a képzés, mert már akkor láttam, hogy ezen a területen végre kiélhetem a kreativitásomat. A programozás alapjait Javában tanultuk meg, majd jött az Apex, ami a Salesforce platform fejlesztéséhez használt programnyelv. Ezután magával a Salesforce felülettel ismerkedtünk meg. Voltak persze nehézségek is, főleg a képzés elején, néha még kételkedtem is abban, hogy végig tudom-e csinálni. Ezen segített, hogy amikor jeleztük a mentorainknak, hogy gyors a tempó, vagy egy témát újra elő kellene venni, akkor figyelembe vették az igényünket. Online képzésre jártam, ami angolul zajlott, így közben a nyelvtudásunk is fejlődött, és több országból, például Szlovákiából és Csehországból is voltak résztvevők. Nagyon jól összehangolódtunk a 6 csoporttársammal, akikkel a mai napig tartjuk a kapcsolatot.
Mennyi idő alatt tudtál elhelyezkedni, és milyen volt az álláskeresés?
Nagyon gyorsan ment. A képzést lezáró vizsga előtti napon már állásinterjúra hívtak, egy héttel később ajánlatot is kaptam, amit elfogadtam. Voltam egyébként több cégnél interjún, mert igyekeztem nyitottan hozzáállni, és nagyrészt pozitív tapasztalatokat szereztem. Úgy vettem észre, hogy a lelkesedés, a logikus gondolkodás, és az egészséges hozzáállás kombinációját keresik inkább, mint a tökéletes technikai tudást.
Milyen a munkád, hogyan telik egy munkanapod?
Egy nagy nemzetközi cégnél dolgozom, ahol a körülbelül 10 fős IT-csapattal az értékesítési folyamat Salesforce-rendszerét fejlesztjük, bővítjük, új funkciókat integrálunk. Érkeznek hozzánk a ticketek, nekünk pedig le kell fejlesztenünk az igényt. Gyakran történik, hogy elolvasom a feladatot, és elsőre azt gondolom, hogy nem fogom tudni önállóan megcsinálni, aztán mégis sikerül. Persze lehet, hogy órákig tart, de ezek fontos sikerélményt jelentenek nekem.
Mennyire van szükséged soft skillekre a munkád során?
Nagy szükség van kommunikációs skillekre és együttműködési készségre, mivel csapatban dolgozunk. Emellett az interkulturális különbségeket is tudni kell kezelni, mert multikulturális a cég: dolgoznak itt például holland, svéd és kínai kollégák is.
Kinek ajánlanád a Salesforce területet?
Annak, akit a programozásban a Full-stack irány érdekel, mert a Salesforce területen egyszerre lehet Back-endesként és Front-endesként működni. Mivel ezzel a tudással gyorsan el lehet helyezkedni a munkaerőpiacon, annak is ajánlom, aki minél előbb szeretné elindítani a programozói karrierjét. Ezenkívül az sem árt, ha van érdeklődés az üzleti folyamatok automatizálása iránt, és előny lehet a CRM-rendszerekkel kapcsolatos tapasztalat is.
Utólag jó ötletnek a tartod a karrierváltást?
Igen, és abszolút az IT-szakmában képzelem el magamat hosszú távon. Jó érzés, hogy itt értéke van annak, hogy tenni szeretnék a folyamatok gyorsításáért. A korábbi munkahelyeimen is jellemző volt rám ez a szemlélet, de ott ezt nem értékelték. Örülök, hogy Salesforce-osként van tér erre a fajta kreativitásra.
Több tízezer informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról, a robotizáció terjedésével pedig a szoftverfejlesztők iránti kereslet további növekedése várható. A hiány egyre több embert csábít át IT területre, ugyanakkor az iparági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy csak az elkötelezett, nyitott, fejlődni vágyó szakembereket fogadják tárt karokkal a vállalatok.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.