A technológiaváltás meglehetősen fájdalmas folyamat, ha rosszul fogunk hozzá. Előző cikkemben összefoglaltam, hogy miért érdemes feature-önként haladni, most abban adok tanácsot, hogy a technológiát hogyan válasszuk ki.
Ne csak a technológiát, a megközelítést is cseréljük le!
A technológiaváltás nem egy fájdalommentes folyamat, még úgy sem, hogy már középtávon is gyorsabb fejlesztést, elégedettebb fejlesztőket és jobb megtérülést eredményez. A váltás maga azonban meglehetősen fájdalmas, főleg, ha rosszul fogunk hozzá. Előző cikkemben összefoglaltam, hogy miért érdemes feature-önként haladni, most abban adok tanácsot, hogy a technológiát hogyan válasszuk ki.
Néhány hónapja egy technológiaváltási projektben kérte a segítségünket az egyik partnercégünk: Delphi, C#, WPF és MS SQL technológiáról szerettek volna JavaScriptre átállni. Mivel a fejlesztőcsapat többsége C#-ban dolgozott korábban, a hiányzó tapasztalat miatt fordultak hozzánk. A Green Foxnál töltött éveim alatt és még korábban, fejlesztőként is számos hasonló projekten dolgoztam, nagyon sok csapdával és jó megoldással találkoztam, ezeknek a tapasztalatait gyűjtöm össze előző és mostani cikkemben.
A technológiaváltás során sokszor merül fel kétség a management oldaláról: kifizetek sok millió forintot a technológiaváltásra, mi garantálja, hogy nem fogunk ugyanoda jutni, ahol most vagyunk? Ahhoz, hogy kiküszöböljük ezt, a technológia kiválasztásakor a fejlesztői szempontok mellett üzleti szempontokat is sorra kell vennünk. Például:
Fontos, hogy az üzleti és technológiai aspektusnak találkoznia kell. Ebben sokat segít, ha az üzleti vezető is érti a tech nyelvet. Tech4biz képzéseinkre sok üzleti vezető éppen azért jön el, hogy tudjon értően beszélni a fejlesztőkkel, és egy-egy ilyen projekt során hatékonyan tudjanak együtt dolgozni.
Az egyik leggyakoribb hiba, amikor az új technológiát a régi szokások, régi fejlesztési minták szerint kezdik el használni. Ez általában abból adódik, hogy a fejlesztők nem ismerik az új technológiát. Így az újraírt feature nem fogja az elvárásokat hozni, nem fogja megkönnyíteni a fejlesztést. Ez könnyen vezethet ahhoz a téves következtetéshez, hogy az új technológia nem is jó.
Szintén a technológia nem ismeretéből adódik, hogy sokkal lassabban fog haladni a projekt, így üzleti szempontból sem tudja a megfelelő számokat hozni. Hiszen nemcsak az új nyelvet kell elsajátítania a csapatnak, hanem az új módszereket, eszközöket is.
A Green Fox mentorai több ilyen projektben vettek már részt, ahol a feladatunk fontos része éppen az volt, hogy megmutassuk, hogyan kell az új technológiát hatékonyan használni. A szakembereink nemcsak az új technológiákban jártasak, hanem az oktatásban is, a technológiaváltási projektekben ezt a kétfajta tapasztalatot vegyítjük annak érdekében, hogy gyorsabb, fájdalommentesebb legyen a váltás.
Ideális esetben érdemes automatizált teszteket készíteni a technológiaváltáshoz. Ez ugyan drága, nem ritkán megduplázza a fejlesztés költségét, ugyanakkor nagyon megkönnyíti az új technológiára való átállást. Azt érdemes mérlegelni, hogy mennyi idő alatt térül meg.
A technológiaváltás nem egy olcsó projekt, még akkor sem, ha a tesztek írását kihagyjuk. Az egész csapatnak meg kell tanulnia dolgozni az új technológiával, egyes funkciókat újra kell írni, ez mind-mind idő és pénz. Ahhoz, hogy sikeres legyen a projekt,a cég minden szintjén - így a vezetők részéről is - szükség van elköteleződésre. Amit viszont nyerni lehet: az első néhány hét lassulása után felgyorsul a fejlesztés.
Kizárólag házon belül is meg lehet valósítani az átállást. Szerencsés esetben megvan az új technológiával kapcsolatos tudás a fejlesztőknél, ha nem, akkor a csapatnak önállóan kell magára szednie azt. Ilyenkor két dolgot érdemes figyelembe venni: az új tudás elsajátítása erőforrást von el a fejlesztési projektektől, illetve elakadás esetén nehéz továbblendülni.
Több partnerünk is azért fordult hozzánk segítségért, hogy felgyorsítsuk és hatékonyabbá tegyük az átállást, illetve a csapat számára az új tudás megszerzését.
A technológiaváltásra soha sincs tökéletes idő, azonban minél több időt várunk, annál fájdalmasabb lesz, hiszen annál több funkciót kell újraírnunk, és annál tovább dolgozunk egy elavult technológiával.
Technológiaváltás előtt állsz? Olvasd el esettanulmányunkat, hogy hogyan segítettünk partnerünknek az átállásban!
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
There are many courses to choose from if you want to learn programming. Even though they may seem similar at first glance, these courses can differ in many ways. In this 2-part article series we collect some of the most important characteristics that you should pay attention to when choosing the course that suits you best. Read the first part to know more!
There is a growing need for IT professionals worldwide, offering many possibilities for employees. Which career path is suitable for you the most? Which one is ultimately future-proof? In this series of articles we aim to introduce those IT career paths that let us stay marketable in the job market long term. This time, we dive into Back-end.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.