Több mint fél éve álltak munkába a kisgyermekes anyukák igényeire szabott, részidős programozóképzés első évfolyamának hallgatói. Ennek apropóján Gyulai Zsófiával, a SzuperMamik egyikével készítettünk interjút.
Gyulai Zsófia háromgyermekes anyukaként döntött úgy 1,5 évvel ezelőtt, hogy programozó lesz. Akkor már egy ideje egy informatikai SSC-ben dolgozott francia nyelvtudásának köszönhetően. Főleg a munka-magánélet egyensúly, a kreatív munka és az anyagi biztonság miatt választott új irányt korábbi újságírói-könyvszerkesztői karrierje helyett. Miután elvégezte a Green Fox anyukáknak szóló részidős programozóképzését, backend fejlesztőként helyezkedett el. Megkérdeztük, hogy milyen volt szoftverfejlesztő anyukaként állást keresni, és hogy hogyan érzi magát az új szerepben.
Az anyukáknak szóló képzés első évfolyamához csatlakoztál, így mondhatjuk, hogy a programozó anyukák között úttörő vagy. Mennyire volt nehéz elhelyezkedni a Green Fox után?
Egyáltalán nem volt nehéz. Attól a pillanattól kezdve, hogy tavaly júniusban levizsgáztunk, kapkodtak utánunk a munkáltatók. Sok helyről kaptunk ajánlatot, és több cég kommunikálta, hogy kifejezetten szeretnének programozó anyukákkal bővülni, mert tapasztalt, megbízható munkaerőnek tartanak minket. Nekem az volt a célom, hogy a nyarat még otthon töltsem a gyerekeimmel, így én csak szeptember végén álltam munkába. Az Adevinta Classified Media Hungary Kft-nél helyezkedtem el, ami egy norvég tulajdonú cégcsoport magyar leányvállalata. Ez a cég a tulajdonosa a Jófogás és a Használtautó online apróhirdetési oldalaknak, én backend fejlesztőként dolgozom itt.
Hogyan emlékszel az állásinterjúra?
Úgy mentem be az interjúra, hogy nekem nagyon tetszik ez a cég, és úgy jöttem ki onnan, hogy én itt szeretnék dolgozni. Korábban sok pozitívumot hallottam a skandináv munkakultúráról, illetve tudtam, hogy ez egy sikeres vállalat. Van egy sajátos hangulata a mi irodánknak, ami nagy részben az itt dolgozóknak köszönhető, ez az állásinterjún is átjött, és nekem nagyon tetszett. Az interjú technikai része nem volt hangsúlyos, egy egyszerűbb próbafeladatot kaptam. A cég vezetése abban hisz, hogy a személyiség fontosabb, mint a technikai tudás, az utóbbi megfelelő hozzáállással fejleszthető, az előbbi nehezebben. Nálunk ráadásul sok volt green foxos dolgozik, nagyjából tisztában van vele a menedzsment, hogy milyen tudásszintet várhatnak el tőlünk az elején.
Milyen feladatokat látsz el junior backend fejlesztőként?
A Használtautó oldalának működtetésén és fejlesztésén dolgozom. A kódbázisunk egy része 20 éve íródott, egyik fontos törekvésünk ennek megújítása. Két hónapja egy ehhez kapcsolódó részfeladaton dolgozom, korábban főleg hibajavítási feladatokat kaptam. A Green Foxban Javat tanultam, itt PHP-val kezdtem, jelenleg pedig GO programozási nyelven írok kódot.
Milyen skillekre van szükséged napi szinten?
A legfontosabb még mindig a szorgalom és a kitartás, mivel továbbra is sokat tanulok. Nagy segítség, hogy a Green Foxban nem klasszikus iskolai oktatás folyt, hanem önálló problémamegoldásra tanítottak bennünket a mentorok. A GO nyelvnél ez különösen jól jön, mert kevesen ismerik, így csak korlátozottan tudok segítséget kérni.
Mi volt eddig a legnagyobb kihívás, amivel a munkád során találkoztál?
Az első munkanapomon bementem, és leültem egy olyan operációs rendszerű számítógép elé, amin korábban soha nem dolgoztam, egy olyan billentyűzet-kiosztással, ami számomra teljesen szokatlan volt, és elkezdtem nézni egy olyan programozási nyelven írt kódot, amit soha nem tanultam. Akkor arra gondoltam, hogy ennél már csak könnyebb lehet. A régebbi green foxosok azt mondják, hogy az első fél-egy év nehezebb, mint a képzés, erre egyelőre nem nagyon tudok rácáfolni. Az elején kapott feladataimat azért ma már sokkal könnyebben meg tudnám oldani, a hibák megtalálását és kijavítását pedig sokszor kifejezetten élvezem.
Milyen a munkahelyed közösségi szempontból?
A cég magyar fiókja körülbelül 130 főből áll, és nemcsak szoftverfejlesztők dolgoznak itt, hanem pénzügyesek, marketingesek, salesesek, HR-esek, ezért üdítően színes a társaság, csodás kreatív energiákkal. A fejlesztői csapatban többségben vannak a fiatalok és a fiúk, egyetlen backendes lány van rajtam kívül, én kissé kilógok nőként, 40 év felettiként és anyukaként is. Furcsa helyzet, hogy kezdő vagyok, és közben egy idősebb generációhoz tartozom, de szerencsére a kollégáim nem csak nagyon okosak, de igen segítőkészek is, ráadásul remek humorérzékkel rendelkeznek. Sok nálunk a céges közösségi program is: társasjátékos est, közös sportolás, bajnokságok, még egy szociális érzékenyítést célzó programsorozat is van. Ezek mind hozzájárulnak ahhoz a nagyon oldott légkörhöz, ami nálunk tapasztalható.
Mennyire maradt meg a kapcsolat a többi anyukával, akikkel együtt végeztél a Green Foxnál?
Majdnem mindenkivel tartom a kapcsolatot valamilyen formában. Valakivel csak online tudok beszélni, de hárman a közelben dolgoznak, így néha összefutunk egy-egy ebédre. Karácsony előtt a Green Fox bulijára pedig két embert leszámítva mindenki el tudott jönni. Jó lenne többet beszélgetni, de nehezen kivitelezhető, hiszen mindenki kisgyerekes anyuka, aki emellett építi a programozó karrierjét.
Mit mondanál annak, aki éppen azon gondolkodik, hogy anyukaként belevág a programozásba?
Készüljön fel arra, hogy rengeteg tudásmorzsát kell felszedni, ami elszántság és alázat nélkül nem fog menni. Már a Green Fox képzése is nagyon intenzív volt, a munkahelyi beilleszkedés szerintem még nagyobb feladat. Én most két este alatt megnéztem egy hét órás GO oktató videot, nem mondom, hogy mindig ennyit hozzáteszek itthon, de sokszor olvasok este regény helyett szakcikkeket. A folyamatos tanulás még a tapasztaltabb fejlesztők életének is a része, ezzel érdemes számolnia annak, aki ezen gondolkodik.
Koronavírus, maszk, kijárási korlátozás: sokaknak leginkább erről szólt 2020, mi mégsem ezekre fogunk emlékezni. A mi buzzwordjeink ehelyett: #StayAtHome Coding Camp, Impact Ventures, online képzés vagy éppen ISA. És még annyi minden van, amire örömmel és büszkén nézünk vissza. Íme a legemlékezetesebb történések a Green Fox elmúlt évéből.
A Green Fox mára erős nemzetközi vállalattá vált és regionális IT talent poolt épít. Nemzetközi képzéseket indítunk és országhatárokon átnyúló lehetőségeket biztosítunk hallgatóink, valamint vállalati partnereink számára. Csehországban és Szlovákiában piacvezető szerepből építkezünk tovább.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.