Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
Minden amellett szól tehát, hogy a nők az IT szektor aktív résztvevői legyenek, mégis az informatikai iparágban dolgozók mindössze 10,6%-a nő (forrás: Women in Digital Scoreboard 2020). Ezt a helyzetet elemezte Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója és Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője az első Green Fox Klub során. A beszélgetés moderátorával, Radnai-Tóth Judittal közösen kitértek arra, hogy mivel tehető vonzóbbá az iparág a nők számára, és milyen lehetőséghez juthatnak az IT vállalatok a sokszínű munkahely megteremtésével.
„A Green Fox Academy esetében a piaci átlaghoz képest biztatóbb a helyzet, ugyanis a bootcamp képzéseken 25%-a női hallgatók aránya, amire nagyon büszkék vagyunk. Ugyanakkor tudjuk, hogy folyamatosan tenni kell azért, hogy bevonjuk a nőket az IT szektorba. Több, kifejezetten nőknek szóló képzést indítottunk, ilyen például az Academy4MoMs vagy a Hello IT! for Women, és ezek sikere egyértelműen megerősíti a nők érdeklődését és tehetségét az informatika iránt. Emellett rendszeresen szervezünk eseményeket, platformot biztosítva szakmai tapasztalatcserének, szűk körű beszélgetéseknek és gyakorlati lehetőségeknek” - mondta el Fachs Anita.
Ugyanakkor még mindig sok pontatlanság és sztereotípia övezi a szakmát. A programozást gyakran illetik a monoton jelzővel, azonban izgalmas kihívásokról és megoldásokról szól. „Sok esetben nemcsak a programozás része izgalmas, hanem az, ami körülveszi az adott feladatot. A folyamatos technológiai fejlődés, a problémamegoldásban rejlő sokszínűség, a hatékonyság növelése mind teret ad az egyéni látásmód kibontakoztatására” – egészítette ki Tóth Mária.
Mindkét fél egyetértett abban, hogy az informatika világát vonzóbbá kell tenni a nők és a lányok számára.
„Jobban meg kell mutatnunk a karrierutakat, és egyértelművé kell tenni a különböző fejlesztők munkáját, feladatait. A másik kritikus pont a női szerepekhez illeszkedő lehetőségek megteremtése. Minden cégnek meg kell vizsgálnia a működését, ezek viszonyában pedig a foglalkoztatás lehetséges módját, majd meghatározni, hogy mennyire tud rugalmas lenni. A távoli munkavégzés, a részmunkaidő és más körülmények mind elősegítik a családbarát munkahely kialakítását, valamint hozzájárulnak a munkaerő megtartásához. Így például a megváltozott életkörülmények sem vonják automatikusan maguk után a munkahelyváltást”
– mondta el Fachs Anita.
Tóth Mária megerősítette annak fontosságát, hogy a programozói munkát övező tévhiteket eloszlassák. A programozás az informatikai szektor számos munkaköréhez szervesen kapcsolódik. Akik nem ismerik közelebbről az IT szektort, azoknak nagyon egysíkú munkának tűnhet, ami mellőzi a kommunikációt és az együttműködést. Ez azonban meglehetősen távol áll az igazságtól. Az agilis módszertan részét képező reggeli standupon a csapat tagjai összehangolják tevékenységüket, míg a showcase-en bemutatják azt, ahova eljutottak. Rendszeresen kommunikálnak egymással és csapatokban dolgoznak. „Bennem minden egyes nap megerősíti, hogy mennyire izgalmas a munkám. Folyamatosan találkozom újdonságokkal, ami érkezhet az ügyféltől vagy a kollégáktól, de maga a feladat, vagy pont a megoldás is mutathat érdekességet.”
Számos kutatás támasztja alá a diverz csapatok erősségeit. Adott feladatot több nézőpontból képesek megvizsgálni, még a legalapvetőbb téma esetén is. Jellemzően többet beszélgetnek és érvelnek, működésbe hozva a kreatív és innovációs folyamatokat. „Egy adott feladat megoldása kapcsán gyakran tapasztalom azt, hogy a nők kezdeményezik a célok, módszerek átbeszélését, ami segít a hatékonyan csapatmunka elindításában. Egy jó csapatmunkához szükség van az átgondolt, több egyeztetést magában foglaló folyamatra, ugyanakkor a megoldás azonnali keresésére is, utóbbi pedig gyakran a férfi kollégákra jellemző. Ezeket nagyon jól lehet vegyíteni egy projekt során, ami végső soron a feladat több nézőpontból értelmezett megoldását eredményezi” – osztja meg tapasztalatait Tóth Mária.
A Green Fox vállalati partnereinek visszajelzése is ezt támasztja alá. „Egyre inkább előtérbe kerül a produktivitás növelése és a problémamegoldás fontossága, és ezekben a nőknek fontos szerepe van. Mindemellett a nők jellemzően sokat tesznek a közösségi szellem erősítéséért és hatékonyak az ügyfélkommunikációban” – támasztja alá Fachs Anita.
*************************************
A Green Fox Klub találkozóin a digitalizáció és a technológia világát vizsgáljuk meg több oldalról, szakértő vendégek meghívásával. Teret adunk olyan összetett témák megvitatásának, amelyek éppen átformálják a világunkat vagy meghatározó jelentőségűek a jövőnkre nézve.
Náday Zsolt 2020-ban a Covid miatt vágott bele a Green Fox képzésébe, de előbb-utóbb mindenképp meglépte volna. A képzés utáni járványidőszak az álláskeresésnek kevésbé kedvezett, de Zsolt végül több cég ajánlatából választhatott, és Salesforce fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik jelenleg egy munkanapja, és milyen skillekre van szüksége? Olvasd el interjúnkat, és tudj meg többet a Salesforce fejlesztők világáról!
Mozga Anna frissdiplomás bölcsészként vágott bele a programozásba nem sokkal a diplomaosztója után. Miután elvégezte a Green Fox Junior programozó képzését, 1-2 évig kereste a helyét új szakmájában, most pedig úgy érzi, hogy Salesforce-fejlesztőként végre megtalálta. De mit csinál egy Salesforce-fejlesztő, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg jobban a Salesforce területet Anna történetén keresztül!
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.