Mivel nagy most a kereslet a fejlesztők iránt Magyarországon, jól fizető álláshoz juthat, aki belevág, és megtanul programozni. De mi kell ahhoz, hogy ez sikerüljön?
Míg az informatika kezdeti időszakában főleg jó matematikai készségekre volt szüksége egy programozónak, mára sokat változott a helyzet. Milyen készségek kellenek napjainkban? Erről beszélgettünk Gyulavári "Aze" Ádámmal, a Green Fox Academy mentorával.
A több évtizeddel ezelőtti hatalmas számítógépeknek a mainál jóval alacsonyabb volt a számítási- és memóriakapacitásuk, így a programtervezőknek nagyon precízen kellett megfogalmazniuk a számítási feladatokat. Ráadásul általában egyetemenként egy-egy ilyen gép állt rendelkezésre, ezért csak kevesek kiváltsága volt a kódolás. Ma azonban gyakorlatilag bárkinek elérhető, hiszen elég hozzá egy laptop, illetve internetkapcsolat, és még matekzseninek sem kell lenni.
A korábbi korlátok megszűnésével a hangsúlyok is változtak. Már nem feltétlenül a legoptimálisabb - mondjuk leggyorsabb - rendszer létrehozása az elsődleges cél: legalább olyan fontos, hogy más is olvasni tudja a kódot. Ennek az az oka, hogy egy-egy szoftvert jellemzően közösen fejlesztenek.
A programozás folyamata napjainkban leginkább egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít - mondja a Green Fox mentora, aki szerint a legfontosabb készségek többek között:
Egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít
Kiemelt szerepet játszanak a logikai és absztrakciós készségek, például a szabályok felismerésének képessége, azonban jó hír, hogy ez fejleszthető. Igaz, valaki lassabban, míg más gyorsabban halad, de meg lehet tanulni.
"Ezen a területen különösen igaz, hogy a fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás" - hangsúlyozza Aze, aki hozzáteszi, hogy angol nyelvtudás nélkül nehéz sikeressé válni. Ugyanis gyorsan változik az iparág, és sok oktatóanyag (tutorial) csak angolul érhető el. Ezenkívül akkor is nagy előny a nyelvtudás, ha valaki főállásban szeretne programozó lenni, hiszen gyakran nemzetközi ügyfelekkel is kell dolgozni.
A fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás
"A fejlesztői munka középpontjában alapvetően a kreativitás és a problémamegoldás áll, amiben sokan meglátják a fantáziát, és élvezettel végzik". Bárki, aki a fent említett alapkészségekkel bír, kemény munkával, 4 hónap alatt eljuthat a junior szoftverfejlesztő szintig, attól függetlenül, hogy mi az eredeti végzettsége. A Green Fox oldalát böngészve látszik, hogy például
is sikerrel válthat programozói karrierre. De az sem kizárt, hogy valaki meglévő végzettségét kombinálja sikeresen a programozással.
Hajagos-Túri Mónika három kisgyerek (1, 4 és 13 évesek) édesanyja, az 1800 lakosú Pálmonostorán élnek, Kiskunfélegyháza közelében. Bár a gyerekek nyári szüneten voltak, Móni a családdal történt egyeztetések után 2021 nyarán belevágott a #MyFirstApp Coding Camp online nyári táborának mentorált kurzusába, ahol három hét alatt sajátíthatta el a webszerkesztés alapjait.
Márciusban csaknem 250 hölggyel ismét elindul a Hello IT! for Women, ami egy kifejezetten nőknek szóló, ingyenes IT-kurzus a Green Fox közreműködésével. Habár a résztvevőknek június végéig kell befejezni a 150+ órás programot, van olyan szorgalmas hallgatónk, aki egy hónap alatt a végére ért. Mi volt a titka? Mennyire találta hasznosnak a programot? Erről mesél most nekünk!
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
There is a growing need for IT professionals worldwide, offering many possibilities for employees. Which career path is suitable for you the most? Which one is ultimately future-proof? In this series of articles we aim to introduce those IT career paths that let us stay marketable in the job market long term. This time, we dive into Back-end.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.