Mivel nagy most a kereslet a fejlesztők iránt Magyarországon, jól fizető álláshoz juthat, aki belevág, és megtanul programozni. De mi kell ahhoz, hogy ez sikerüljön?
Míg az informatika kezdeti időszakában főleg jó matematikai készségekre volt szüksége egy programozónak, mára sokat változott a helyzet. Milyen készségek kellenek napjainkban? Erről beszélgettünk Gyulavári "Aze" Ádámmal, a Green Fox Academy mentorával.
A több évtizeddel ezelőtti hatalmas számítógépeknek a mainál jóval alacsonyabb volt a számítási- és memóriakapacitásuk, így a programtervezőknek nagyon precízen kellett megfogalmazniuk a számítási feladatokat. Ráadásul általában egyetemenként egy-egy ilyen gép állt rendelkezésre, ezért csak kevesek kiváltsága volt a kódolás. Ma azonban gyakorlatilag bárkinek elérhető, hiszen elég hozzá egy laptop, illetve internetkapcsolat, és még matekzseninek sem kell lenni.
A korábbi korlátok megszűnésével a hangsúlyok is változtak. Már nem feltétlenül a legoptimálisabb - mondjuk leggyorsabb - rendszer létrehozása az elsődleges cél: legalább olyan fontos, hogy más is olvasni tudja a kódot. Ennek az az oka, hogy egy-egy szoftvert jellemzően közösen fejlesztenek.
A programozás folyamata napjainkban leginkább egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít - mondja a Green Fox mentora, aki szerint a legfontosabb készségek többek között:
Egy szabályokhoz kötött könyv közös megírásához hasonlít
Kiemelt szerepet játszanak a logikai és absztrakciós készségek, például a szabályok felismerésének képessége, azonban jó hír, hogy ez fejleszthető. Igaz, valaki lassabban, míg más gyorsabban halad, de meg lehet tanulni.
"Ezen a területen különösen igaz, hogy a fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás" - hangsúlyozza Aze, aki hozzáteszi, hogy angol nyelvtudás nélkül nehéz sikeressé válni. Ugyanis gyorsan változik az iparág, és sok oktatóanyag (tutorial) csak angolul érhető el. Ezenkívül akkor is nagy előny a nyelvtudás, ha valaki főállásban szeretne programozó lenni, hiszen gyakran nemzetközi ügyfelekkel is kell dolgozni.
A fejlődés kulcsa a rengeteg gyakorlás
"A fejlesztői munka középpontjában alapvetően a kreativitás és a problémamegoldás áll, amiben sokan meglátják a fantáziát, és élvezettel végzik". Bárki, aki a fent említett alapkészségekkel bír, kemény munkával, 4 hónap alatt eljuthat a junior szoftverfejlesztő szintig, attól függetlenül, hogy mi az eredeti végzettsége. A Green Fox oldalát böngészve látszik, hogy például
is sikerrel válthat programozói karrierre. De az sem kizárt, hogy valaki meglévő végzettségét kombinálja sikeresen a programozással.
Az IT szakma valós lehetőségekkel várja a karrierváltókat, mind pozíció, mind fizetés tekintetében gyorsan lépkednek előre végzett hallgatóink, mutat rá alumni kutatásunk. Tudd meg, milyen háttérrel indultak, és hogyan kamatoztatták a nálunk megszerzett tudást!
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.