Tudtad, hogy soron következő karrierváltó képzésünkön vezető fejlesztőkkel és elismert szakemberekkel is találkozhatsz? Köztük az egyik legismertebb taxiszolgáltatást nyújtó cseh cég, a Liftago technológiai vezetője, Radek Domín is megosztja a gyakorlatban szerzett tapasztalatait a hallgatóinkkal. Ismerd meg a történetét!
Radek több mint 20 éve dolgozik IT területen és az egyik legnagyobb szakértője az agilis fejlesztésnek Csehországban. Most úgy döntött, hogy megosztja velünk tapasztalatait.
„Légy többfunkciós, alázatos és mindenek előtt csapatjátékos” – tanácsolja a junioroknak a Liftago technológiai vezetője, aki egy matracon aludva kezdte az első munkahelyén, ma pedig már fejlesztői csapatokat vezet a világ több időzónájában.
A bootcamp szervezőivel egyeztetve arra jutottunk, hogy a leghasznosabb téma a CI (continuous integration) és a CD (continuous delivery) lenne, melyek nagyon közel állnak az agilis fejlesztéshez. Gyakorlatilag lehetetlen az agilis szoftverfejlesztés egy jól előkészített deployment pipeline nélkül. A létrehozását és a megfelelő használatát sokszor alábecsülik, pedig ez a kulcsfontosságú folyamat juttatja el a kódot a fejlesztőtől a felhasználóig. Ha nincs jól beállítva, akkor hosszadalmas, nehézkes és drága folyamat lehet. Ez nem csak technikai, hanem üzleti téma is. Ezért szeretnék olyan gyakorlatokat mutatni a hallgatóknak, amelyekkel a kód gyorsan és biztonságosan bekerül a termelésbe.
A 40-es éveimben kezdem megérteni, hogy azzal tudok a legnagyobb hatással lenni a világra, ha megosztom tapasztalataimat a fiatalabb generációval.. Szerintem ostobaság ugyanazokat a hibákat újra és újra megismételni, ezért a problémamegoldás és a történetmesélés iránti szeretetemet egy nagyobb jóra szeretném fordítani – így jött a képbe a Green Fox.
Szerintem a mentori keretrendszerű oktatás egy remek módszer. Sokat lehet tanulni YouTube videókból is, de ezekből hiányzik az emberi interakció és a gyakorlati útmutatás, ami viszont egy bootcampben megvan.
Hosszú ideje vezetek különböző fejlesztőcsapatokat. Egyes helyeken ezt a pozíciót Tech Lead-nek, máshol CTO-nak nevezik. Az az erősségem, hogy képes vagyok úgy alakítani a folyamatokat és a csapatokat, hogy a fejlesztők hatékonyan tudjanak dolgozni azokon a feladatokon, amelyek az adott pillanatban a legfontosabbak a cég számára. Segítem a csapatokon belüli és a cég többi tagjával történő kommunikációt, illetve képes vagyok olyan feltételeket és környezetet teremteni a fejlesztőcsapataim számára, amikben élvezhetik a munkájukat és a legtöbbet hozhatják ki magukból.
Az agilis fejlesztés nagykövete vagyok. Már 15 éve foglalkozom vele és hihetetlenül izgalmas látni, milyen messzire jutott ennyi idő alatt ez a terület. Kezdetben csak kisebb cégek kísérleteztek vele, később olyan nagyobb vállalatok, mint a Skype vagy a Microsoft is átvették ezt az elvet, ma már pedig szinte nincs is olyan cég, ami ne alkalmazná az agilis fejlesztést. Azonban csak egy kis százalékuk tudja jól csinálni és hasznot húzni belőle. Gyakran tapasztalom, hogy az agilis átalakítások kudarcot vallanak. Ennek az az oka, hogy a csapatok nem értik az agilis fejlesztés alapelveit, és csak vakon próbálnak megvalósítani néhány gyakorlatot.
Az én feladatom a fejlesztés ésszerűsítése. Ezt úgy teszem, hogy megmutatom a csapatoknak az agilis fejlesztés lényegét, ami nem csupán egy “recept” követése. Viszonylag könnyű megtanulni, mit takar a Scrum, bárhol elolvashatod, de pontosan ez szokott problémát okozni: ha valaki nem érti a mögötte rejlő elveket. Az agilis fejlesztés egyik fő gondolata, hogy a fejlesztő társtulajdonosa legyen a terméknek. A tervezéstől a működésig érdekelt legyen a folyamatban, valamint készen álljon a gyakori változtatásokra.
Többfunkciós fejlesztőkre van szükség, akik a termék egyes részeit A-tól Z-ig szállítják. Ha a csapatok ezt nem értik meg, akkor a dolgok sokszor rosszul sülnek el. Ami igazán tetszik nekem ebben az az, hogy ezek viszonylag egyszerű dolgok, amiket könnyen ki lehet javítani, tehát nem egy rocket science. Ha jól csináljuk, akkor kiaknázhatjuk a csapatunk értékeit, ami igazából egy win-win helyzetet teremt: a programozók számára érthetőbbé, átláthatóbbá válik a munkájuk és jobban érzik a hozzáadott értéküket a fejlesztéshez, a termék pedig így többet hoz, amit az ügyféloldal is értékel.
A Liftago már 10 éve a piacon van, és az innováció mindig is a vállalat DNS-ének része volt. Csehországban elsőként kínált taxiszolgáltatást az alkalmazásában, ami akkoriban nagy újdonságnak számított. A Covid előtt Ondřej Krátký (a Liftago vezérigazgatója) rájött, hogy a taxiszolgáltatásokhoz használt technológia a logisztikában és a futárszolgálatban is jól használható. Így született meg a Liftago.network, egy virtuális hálózat, amely összeköti a város közlekedési kapacitásait. Lehetővé teszi, hogy ingyenes szállítási kapacitást kínáljon vagy felhasználja azt. Ennek köszönhetően minden érintett partner (például akár versengő cégek is) együttműködhet a valós idejű szállításban. Ezzel segítjük a városokban már mozgó kereskedelmi eszközök optimális kihasználását és így megakadályozzuk, hogy újak kerüljenek a forgalomba, ami mindannyiunk hasznára válik.
Az nagyon régen volt. Egy kis cseh faluból származom, és már az általános iskolában tudtam, hogy egy nap számítógépekkel akarok dolgozni. Így nagyon vonzott, hogy abba a középiskolába járjak, ami informatikai fókusszal dicsekedett akkor. Végül azonban máshogy alakult, és az esztergagépnél és fémmegmunkálásnál kötöttem ki. Egyáltalán nem voltam jó benne, és nem is élveztem. Két év után jött a fordulópont és úgy döntöttem, hogy máshova megyek, egy olyan magán középiskolába, ami alkalmazott kibernetikára specializálódott. Szuper hely volt! Nagy szabadságunk volt, és a legtöbb tantárgyat saját magunk választhattuk ki, tanulhattunk programozást, robotikát, számítógépes grafikát stb. Abban az időben kezdtem programozóként is plusz pénzt keresni.
Az iskola után egy olyan cégnél kezdtem dolgozni, ahol korábban részmunkaidőben dolgoztam. Ez az Enkidu nevű cég volt, amely számtalan területtel foglalkozott, a biztonságtól kezdve a programozáson át a hardver- és szoftverértékesítésig, ezért a tulajdonossal elindítottuk egy Computer Emergency Project-et. Érdekességként említeném meg, hogy ez a szolgáltatás ma is létezik a Lublaňská utcában, Csehországban! Pontosan ott aludtam a földön egy matracon 20 évvel ezelőtt. Bár a projektnek semmi köze nem volt a szoftverfejlesztéshez, hiszen egy számítógép-szervizről volt szó, ez volt az én első meghatározó lépésem az IT világában.
Sokat találkozom juniorokkal a munkám során, be kell vallanom, hogy kicsit nehezebben tudok velük együtt dolgozni csapatvezetőként. Gyakran megesik, hogy amikor új junior kolléga jön a céghez, azt jelzi vissza, hogy nálunk semmi sincs rendben, és át kell írni mindent. Ilyenkor nagyon nehéz visszajelzést adni. Ezért azt tanácsolom mindenkinek, hogy legyen alázatos és minden szabadidejét a tanulásnak szentelje. A juniorok legnagyobb problémája az önbizalom, a valódi tudás és tapasztalat közötti különbség észrevétele. Ebből az egyetlen kiút, ha tanulnak és projekteken dolgoznak.
Elsősorban arra ösztönözném, hogy fókuszáljon az üzleti értékre és próbálja meg az adott problémát a termékkel dolgozó felhasználó szemén keresztül nézni. A kezdő fejlesztők gyakran el vannak foglalva a technológia által kínált lehetőségekkel, és hajlamosak figyelmen kívül hagyni a vevők igényeit. Fontos megérteni, hogy milyen célból és kiknek dolgozunk. A tapasztalt fejlesztők elsősorban erre kíváncsiak az interjúkon, az alkalmazott technológia másodlagos.
Egy másik fontos dolog a többfunkcionalitás. A vállalatok ma már sokkal inkább univerzális készségekkel rendelkező jelentkezőket keresnek, mintsem a szűk szakterületekre szakosodottakat. Nem arról van szó, hogy mindenben egyformán jónak kell lenni, hanem hogy az illető képes legyen tájékozódni különböző területeken. Például egy front-end fejlesztőnek képesnek kell lennie megérteni a back-end kódot és esetleg javítani egy hibát. Ismereteinek ki kell terjednie az adatbázisokra is, hogy tudjon érdemben beszélgetni róla stb. Minél szélesebb a fejlesztő tudása, annál értékesebb egy projekt számára.
Harmadik tanácsként hozzátenném, hogy légy csapatjátékos! Ez ugyan klisének tűnhet, de a mai fejlesztőknek képesnek kell lenniük együttműködni. Egy idő után, juniorból senior fejlesztővé válva nemcsak a programozás művészetét sajátítja el az ember, hanem egyre inkább megérti a csapatban való együttműködés fontosságát is. Azt is tudom tanácsolni, hogy minden junior keressen mentort. Ne féljen segítséget kérni és megkérdezni, hogyan csinálja más.
Ezzel azonban még nincs vége. Jó, ha valamikor te is találsz majd egy juniort, akinek átadhatod a tapasztalataidat, ezáltal fejlesztheted magadat igazán a későbbiekben.
Menyhért karrierjét pilótaként kezdte az egyetem elvégzését követően, de az élet nem mindig alakul terv szerint, így végül egy izgalmas manőver után sikeresen landolt a programozásba. Hogyan lesz egy pilótából végül szoftverfejlesztő? Mik a különbségek és hasonlóságok a két szakma között? Ismerjétek meg Menyhért korántsem hétköznapi karriertörténetét!
Náday Zsolt 2020-ban a Covid miatt vágott bele a Green Fox képzésébe, de előbb-utóbb mindenképp meglépte volna. A képzés utáni járványidőszak az álláskeresésnek kevésbé kedvezett, de Zsolt végül több cég ajánlatából választhatott, és Salesforce fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik jelenleg egy munkanapja, és milyen skillekre van szüksége? Olvasd el interjúnkat, és tudj meg többet a Salesforce fejlesztők világáról!
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat hallgatóinkkal, köztük a SEON szoftverfejlsztője, James Tang is.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Starting from the beginning in a different profession is never easy. However, we believe that the presence and guidance of a credible and experienced professional can be a huge help, especially if they have been in the same shoes before. Get to know Dóri's story, who was once an office manager and is now a Business Analyst and a mentor in our CRM Specialist course.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.