Papp Beáta Svájcból költözött haza a Green Fox miatt. Jött vele férj, gyerek. A sikeres végzés után most ismét külföldön van, hogy megtalálja álmai munkáját.
Papp Beáta Svájcból költözött haza a Green Fox miatt. Jött vele férj, gyerek - nem volt megállás. A sikeres végzés után Bea most ismét külföldön van, hogy a megszerzett tudással végre megtalálja álmai munkáját.
“Ha messziről szeretnék indulni, húsz évet kell visszamennem az időben - a gimihez. Imádtam. Kicsit olyan volt, mint a Green Fox, nagyszerű tanárok, lelkes, intelligens és inspiráló osztálytársak, és sok-sok fejtörő. Merthogy specmat osztályba jártam. Nagyon nehéz volt otthagyni a gimnáziumot, ráadásul nem túl okosan választottam pályát. Nem sok fogalmam volt a munka világáról, és arról, melyik szakma mit is jelent valójában. Azt pláne nem tudtam, hogy húsz év múlva mit tudok vele kezdeni. A közgáz mellett döntöttem, mondván, közgazdászra úgyis mindig szükség van, és nem lesz gond az elhelyezkedés.” - mesél a régmúltról Bea, aki a kezdeti lelkesedés után hamar rájött, hogy közgazdászként nem tudja majd kihozni magából a maximumot. “Két év munka után pedig már kezdett picit világosodni a kép, hogy inkább mérnöknek kellett volna mennem. Be is iratkoztam Győrbe környezetmérnöknek, de csak két szemesztert tudtam elvégezni, mert a szerelem közbeszólt. Kiköltöztem a párom után először Németországba, majd követtem őt Svájcba is. Akkor félig viccelve megjegyezte: a következő országváltást én határozhatom meg, és így is lett, mert most a kedvemért és a Green Fox miatt költöztünk haza.” - mondja Bea.
Nyolc év Svájc
Bea külföldi karrierje annak ellenére jól alakult, hogy nem volt biztos a választásában. Egy nemzetközi cég pénzügyes csapatának tagjaként dolgozhatott, ahol jó fizetés, egy igazi dream team fogadta, és változatos, igényes munkát végezhetett. Mégsem volt felhőtlenül boldog a munkahelyén, mert hiányzott a lelkesedés. “Zavart, hogy többet is ki tudnék hozni magamból, hogyha jobban érdekelne, amit csinálok. Egyre inkább a technikai feladatok felé kanyarodtam: a konszolidációs program beállításait tartottam kézben, excel-bűvészkedtem, makrókat írtam. Végül tavaly januárban felmondtam, mert rájöttem, hogy ezt a programozós-fejtörős dolgot élvezem igazán, ez az, ami motiválni tud. Az is megfordult a fejemben, hogy ha az informatika felé fordulok, azzal a környezetvédelmet is kombinálni lehet majd, hiszen egyre több programozót igényel ez a terület is. Végignéztem a svájci képzéseket, de nem igazán tetszett a kínálat: hosszú évekig tartó oktatást nem akartam választani, a távoktatás sem az én utam, a képzések zöme pedig túl drága és túl elméleti volt.” - meséli Bea, akit ebben a nehéz helyzetben azonnal megragadott egy Green Foxról szóló Indexes írás. “Nem is nagyon hezitáltunk tovább, a cikk telibetalált. Gyors családi szervezkedést követően már itthon is voltunk. Az épp állást kereső férjem vállalta, hogy a négyéves kisfiunkkal itthon marad, a családunk is nagyon örült, hogy tíz év után ismét közelebb kerülhetünk egymáshoz. Én pedig belevetettem magam a tanulásba.”
Négy hónap Green Fox
“A Green Fox Academy még annál is jobb volt, mint amire számítottam. És sokkal izzasztóbb is :) Imádtam a társaságot, a programozást, hogy minden nap feszegethettem az agyam határait.” - mondja Bea. “Néha elképzeltem, milyen lenne, hogyha pici villámok formájában láthatóvá válnának a kis “megvilágosodások”, amiket nap mint nap átéltünk. Vicces kép volt, folyamatos lett volna a villogás hol az egyik, hol a másik asztalnál. Amikor mesélni akarok másoknak erről az élményről, sosem sikerül igazán átadnom a feelinget. Ezt át kell élni. Hogy egy csapat ember ennyire egy hullámhosszon legyen hónapokig, és a versenyhelyzet ellenére ennyire maximálisan segítse egymást a közös cél elérése érdekében. Különleges doppingszerként hatott rám ez a szinte azonnal kialakult közösségtudat.” - mesél Bea arról a “tudatmódosult” állapotról, amiben a Green Foxos képzés alatt érezte magát. Persze azt is hozzáteszi, hogy az idő megszépített pár dolgot. “Utólag visszagondolva már nem tűnik olyan elviselhetetlennek a hányingerig való kimerülés, és vicces sztoriként mesélem, hogy megismertem az alvás két új módozatát: amikor kódolás közben, laptoppal a kezemben szundítok, vagy amikor fura akcentusú programozók tréningvideóit hallgatva alszom. Néha a babázós időszakra emlékeztetett. Majdnem annyira kimerítő volt, és cserébe nagyon sokat kaptam ezen az érzelmi hullámvasúton. És nem utolsó sorban sokkal erősebb lettem tőle”.
Élet a Green Fox után
Beáék ugyan nyitva hagyták a kérdést, hogy itthon, vagy Svájcban folytatják-e az életüket a képzés után, de mivel a férjét igen gyorsan megtalálta egy új, svájci munka, így ismét szedelőzködtek, és visszaköltöztek. Idő híján Beának nem volt lehetősége a magyar munkaerőpiacon körbenézni, de ahogy mondja, van épp elég álláshirdetés, amit megpályázhat Svájcban is. A terv egy részmunkaidős programozói állás, ahonnan tapasztalt szakemberként léphet majd tovább. “A célom, hogy nemsokára - legalábbis egy szűkebb körben - elismert programozóvá váljak, aki válogathat a jobbnál jobb állások között, és aki aztán végül megtalálja álmai munkáját egy környezetvédő cégnél.” - mondja Bea. Ha minket kérdeztek, erre meg is van minden esélye.
UPDATE (2017.05.24.): Bea Green Fox történelmet írt: ő az első hallgatónk, aki külföldön helyezkedett el junior fejlesztőként!
A low-code fejlesztői platformok piacán 2020 és 2030 között jelentős, 31,3%-os éves növekedés várható. A P&S Intelligence szerint 2030-ra a piaci bevétel eléri a 190 792,6 millió dollárt. Ez a tendencia jelentős hatással van a munkaerőpiacra is, hatalmas keresletet generál a platformspecifikus fejlesztők iránt. De mi is a low-code és milyen új lehetőséget teremt? Erről beszélgettünk januári kerekasztalunkon a téma szakértőivel.
Amanda eredetileg angoltanárként és humánerőforrás-menedzserként dolgozott, amikor úgy döntött, hogy új területre vált. 2020-ban beiratkozott a Green Fox Academy online részidős képzésére, hogy beindítsa informatikai karrierjét. Néhány hónappal később azon kapta magát, hogy a világ legnagyobb CRM-platformjával dolgozik. Ismerjétek meg Amanda Lynn Jenys történetét, valamint azon keresztül a no-code fejlesztést!
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.