"Egyszer green foxos, mindig green foxos” - tartja házon belüli mondásunk, hiszen a kezdetektől fontos számunkra, hogy ha csak évi egy buli erejéig is, de kapcsolatban maradjunk a nálunk végzettekkel.
A kezdeményezésünk 2020 októberében indult és azóta több mint 100 alumni-buddy párt indítottunk útjukra, akik közül sokan azóta is kapcsolatban maradtak sőt, néhányan így találták meg végül álmaik munkáját is.
De hogyan segítenek egymásnak a párosok és hogy néz ki a program a gyakorlatban? Ezekről a tapasztalataikról mesélt nekünk Archie és Bence.
Archie: Jogászként nem szerettem a munkámat, kacsingattam már mással, többek között a programozással is. Aztán mikor elkezdtem abban gondolkozni, hogy ezt nemcsak hobbiként, hanem munkaként is lehetne csinálni, teljesen sorsszerűen jött a képbe a Green Fox.
Bence: Nekem már érettséginél szóba jött a programozás, csak végül építőmérnöki tanulmányokba kezdtem, aztán pár év munka után több szakmabeli ismerősöm ajánlására visszatértem hozzá.
Bence: Intezív, főleg csapatjáték, össze kell fogni, meg kell találni a hangot a csapattársakkal és a mentorokkal is, de ahogy halad előre, egyre több a fun.
Archie: Ha az ember keményen odateszi magát, arra készíti fel, ami utána vár rá.
Archie: Nekem sikerült egy hónappal a képzés után elhelyezkednem DevOps területen, azóta a harmadik cégnél vagyok. (nevet) Mindenhol szuper jó volt, de úgy fejlődtem, hogy mindig egy kicsit többre volt szükségem tanulás szempontjából, úgyhogy kb. évente váltottam.
Bence: Én novemberben, fél év után tudtam elhelyezkedni junior back-end fejlesztőként a Green Fox segítségével. Pont azon a héten jött a lehetőség, amikor elkezdtük a közös munkát Archie-val.
Archie: Alapvetően két dolog miatt: egyrészt éles emlékeim voltak arról, hogy pszichésen mennyire megterhelő volt a junior lét eleje, mikor még nem tudod, mikor fogsz elhelyezkedni, milyen lesz a munkahelyed, elég lesz-e, amit tanultál.... Úgy voltam vele, talán tudok valakinek segíteni előre feldolgozni, ami vár rá. Másrészt úgy gondolom, az ember juniorként akkor lép szintet, amikor már valakinek át tud adni a tudásából. Akkor jössz rá csomó hiányosságodra, ha valaki kérdez.
Bence: Én épp munkakeresésben voltam, úgy gondoltam, hogy a fejlődésemben és az első munkahelyemre való felkészülésben segíthet a program. Magamtól mindig nehezebb volt elkezdeni a feladatokat, a munkát, egy mentor pedig ösztönöz, inspirál.
Archie: A Covid is egy plusz indok volt a jelentkezésemre, el se tudtam képzelni, ebben az időszakban mennyire nehéz lehet frissen kikerülni a képzésről. Arra készültem, hogy segítsek valakit lelkileg az elhelyezkedés nehézségeiben, de végül erre csak az első hétben volt szükség.
Archie: Egy ismerkedős kör után az volt a terv, hogy végigmegyünk azokon, amiket Bence tanult. Mik azok, amik kevésbé voltak érthetőek számára, illetve mik azok a hard és soft skillek, amik szerintem fontosak egy majdani munka során. Aztán hirtelen jött Bencének egy lehetőség, ami miatt mindent félretettünk, és ezerrel a felvételire koncentráltunk. Ezért az eleje kicsit sűrű volt, azóta pedig heti egyszer összejövünk.
Bence: A jelentkezéskor a DevOps kötött össze minket, de végül azzal csak érintőlegesen foglalkozunk. Szóval konkrétan nem kódolunk együtt, viszont Archie nagyon nagy segítséget ad fejben. Tanácsok, miken ne parázzak a munkahelyemen kezdőként...
Archie: Nekem pontosan ez az érzés adja a legnagyobb pluszt. Hogy tudok segíteni valakinek abban, amin én már keresztülmentem. Technológiailag egyébként a DevOps-ban tudnék mentorálni, a back-endben szerintem már most jobb nálam a Bence. Arra számítok, hogy keményen kérdezgetni fogom őt, ha egy petprojektben nekiállok egy back-end írásának! Ott ő lesz a mentor. Ez lehet, hogy Bencének új infó.:)
Bence: Jelenleg online tartunk mindent, de már megegyeztünk, hogy amint vége ennek a helyzetnek, mindenképp összeülünk személyesen is, hogy ne csak képernyőn lássuk egymást. Tényleg egy buddy-buddy kapcsolat lett ebből, ami közelebbi, mint a képzésen tapasztalt mentor-mentorált viszony.
Archie: Az első beszélgetésünktől azt érzem én is, hogy ha nem lenne Covid, tuti egy sör mellett lenne minden héten a session.
A program rendkívül sikeres a hallgatóink és az alumni körében is, ami annak köszönhető, hogy a jelentkezési folyamatot követően egy úgynevezett "match-making" folyamatot végzünk. Így a frissen végzett hallgatók megtalálhatják a számukra legrelevánsabb alumni párt, akivel közös az érdeklődésük, így biztosan meg lesz köztük a kémia. Ezt követően pedig rendezünk az új párosoknak egy nagyszabású Alumni Buddy Night-ot, ahol lehetőségük nyílik személyesen is megismerni egymást.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
The demand for tailor-made software has perhaps never been higher. There is now an app for almost everything, for any aspect of our personal or professional life. Yet, companies and users are always looking for more and more, and new ideas are being created and implemented.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.