A Green Fox Ladies' Coding Night eseménye és a Django Girls segített neki megtalálni új szakmáját. Angol nyelven tanult, így könnyen el tudott helyezkedni a képzés után.
“A szüleim mindig támogattak abban, hogy megtaláljam azt, amivel igazán szívesen foglalkozom. Szerettem a magyart, a nyelveket, és idővel az is lett a meggyőződésem, hogy én ehhez értek jobban. A bátyám fizika-informatika szakon végzett, ő vitte a reál vonalat, én pedig a bölcsészettudományok mellett tettem le a voksom. Igaz ugyan, hogy középiskolában a matek is nagy kedvencemmé vált, de nem mertem fakultációra menni. Azt gondoltam, hogy nekem az már túl nehéz lenne. A magyar szakot választottam, aztán amikor szakirányt kellett választani, a művelődéstudomány tetszett meg, és ezen belül is - szinte véletlenül - a színházas órák közelébe kerültem.
Hamar kiderült, hogy a színházzal szeretnék foglalkozni. A tanár személye meghatározó volt a számomra: ahogy felépítette az órákat, az egész képzést, az lenyűgözött. Mivel mesterszak még nem indult Pesten abban az időben, minden lehetséges módon próbáltam valahol színházzal kapcsolatos órákra beülni. Tettem egy kis kitérőt a kultúratudomány mesterszakra, de ahogy elindult a színháztudományi MA képzés, nem volt kérdés, hogy ott folytatom. És végül ez lett az, amiből a mesterdiplomámat megszereztem.” - meséli Noémi. “Volt aki dramaturg lett vagy rendezőasszisztens, és többen kutatóként helyezkedtek el az egyetemi társaim közül. Én az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet falai közt találtam munkát, pályázatokat koordináltam.” - mondja Noémi, akinek az estéi is a színház közelségében teltek. “Évekig nézőtereztem a Bárka Színházban. Ez az időszak igazán meghatározó volt az életemben. Pici színház, sok barát, összetartó közösség - nagyon jó élményekkel gazdagodtam az alatt a négy év alatt, amíg ott dolgoztam. Később a színházunk és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közötti kapcsolatokat ápoltam - amíg még létezett a Bárka.” - meséli Noémi.
“Ahogy telt az idő, egyre inkább úgy éreztem, hogy hosszútávon nincs fejlődési lehetőségem, és az ismereteimet nem tudom kellőképpen bővíteni. Ekkor már rengeteg cikket olvastam arról, hogy mekkora a szakemberhiány az informatika területén, és beugrott az a régi, középiskolai emlék, hogy én a matekot mennyire szerettem. Nem lehet azt mondani, hogy fejest ugrottam az ismeretlenbe - alaposan körüljártam, hogy milyen programozóiskolák léteznek, és amikor rábukkantam a Green Foxra, minden workshopjukon, nyílt napjukon résztvettem. Itt megtudtam, hogy mi az, ami a képzésben bitang nehéz, milyen készségekkel kell rendelkeznem, és hogy ki az, aki jó eséllyel lemorzsolódik. Ezek az alkalmak - például a Green Fox Ladies’ Coding Night nevű programja - nagyon sokat segítettek a döntésben. Emellett a Django Girls lányoknak szóló képzése is nagyot dobott a lelkesedésemen. Egy online tanfolyamot is elkezdtem, hogy lássam, egy-két hónapnyi intenzív tanulás mit hoz ki belőlem. Úgy voltam vele, hogy ha érzem, hogy fogékony az agyam a kódolásra, és még élvezem is közben, akkor érdemes belevágnom. Egy teljes évig tartott, de szép lassan felépült bennem az elhatározás - így meglepetés sem nagyon ért a Green Foxos felvételin. Lehet, hogy én túlságosan biztonsági játékosnak számítok mások szemében, de számomra annyira éles volt ez a váltás, hogy időt kellett adnom magamnak, nem akartam felelőtlenül meghozni ezt a döntést.” - mondja Noémi.
“A felvételi folyamat alatt végig jól éreztem magam, a visszajelzések is pozitívak voltak. De azért amikor a fülembe jutott, hogy ötszörös a túljelentkezés, azt mondtam: minimális az esélye, hogy én a Green Foxban tanulhassak. A kíváncsiság és az akarat mégis vitt előre - és sikerült bejutnom. Egyenesen az Eagles nevű csoportba, amelynek az volt a specialitása, hogy angolul folyt az oktatás. Ez a tanulásban nagyon sokat segített, hiszen amúgy is angolul kellett minden kifejezést, minden tananyagot magunkba szívnunk.” - mondja Noémi, aki az “alapozás” után, a projekt időszakban egy stratégiai játékot fejlesztett két társával.
“Nagyon különbözőek voltunk, de ennek csak a pozitív oldalát tapasztaltam meg. Egyikük azért volt kiváló, mert iszonyú hamar mélyére tudott ásni a dolgoknak, és nagyon szerteágazó tudást hozott be a közösbe, a másikuk pedig a határozottságával tudott sokat adni a közös munkához. Jól kiegészítettük egymást.”
Noémi útja a sikeres végzést követően egyenesen az Eu Edge-be vezetett. Mint a legtöbb diáknak, neki sem kellett hosszan keresgélnie. A Green Fox képzését partnercégként már évek óta figyelemmel kísérő Eu Edge-ben backendesként helyezkedett el, és Java-t használ a programozásban. Mint mondja, először egy kisebb projekten dolgozott - micsoda véletlen - egy szintén ex-Green Foxos, frontendes lánnyal. “Nulláról kellett leraknunk az alapjait egy teljesen új weboldalnak. Örülök neki, hogy így alakult, mert könnyebb, ha nem csak úgy belecsöppenek egy hatalmas kódhalmazba, hanem megtapasztalhatom a kezdetektől, hogyan épül fel egy oldal. Fél év után pedig bekerültem a FreshDirect nevű oldal fejlesztői csapatába.” - mondja Noémi.
A digitalizáció az egész életünket átszövi: önkiszolgáló pénztárnál fizetünk a boltban, mobiljegyet váltunk a buszra, online nyújtjuk be az adóbevallásunkat, vagy éppen e-receptet iratunk az orvosnál. A munkaköröket is teljesen átalakítja: a Világgazdasági Fórum előrejelzése szerint 2022-re 133 millió új állás jöhet létre és 75 millió szűnhet meg. Egyre kevésbé igaz, hogy csak az informatikusoknak kell az informatikához értenie, legalábbis alapszinten nem.
Kádár Barnabás azért vágott bele a kódolásba társadalomtudósként, hogy reálosabb pozíciókban tudjon elhelyezkedni. Erről 2020 decemberében mesélt nekünk, azóta tapasztalt Data Engineerré vált, és ma már ő maga is tart oktatásokat a Python programozásról. Mivel foglalkozik egy Data Engineer, milyen skillekre van szüksége, és kinek érdemes ezt a karrierutat választani? Ismerd meg jobban a Data Engineering területet Barni történetén keresztül!
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.