Bátor volt a Green Fox, hatalmas kihívást vállalt: programozást tanítottak Kínában, pedig köztudott, hogy ott nincsenek weboldalak, tilos a YouTube és a Google is.
A sztereotípiák - az ételek kivételével – megdőltek, a módszertan viszont, amely megtetszett a kínaiaknak, kiállta a próbát.
Egy 10+1 hétig tartó programozóképzést vállalt a Green Fox Academy Sencsenben, Kínában. Az angol nyelvű oktatást egy helyi multinacionális vállalat, az EPAM fiatal munkatársainak tartották. Kiderült, hogy a kínaiak ebéd után sziesztáznak, étkezéskor nem beszélnek üzleti dolgokról, és szabadidejükben ők is a Trónok harcát nézik, pont, mint az itthoni diákok. A kezdeti nehézségek (pl. tájfun) és a hagyományos internet hiánya ellenére is kiállták a próbát a magyar mentorok és a budapesti iskola.
„Bár tervezzük a terjeszkedést, első körben Európára gondoltunk, aztán máshogy alakult. Az egyik mentorunkon keresztül jutott el a módszertanunk híre egy szolgáltató szoftvercég, az EPAM sencseni központjába, ahol annyira megtetszett a működésünk, hogy kérték, náluk is tartsunk egy ilyen képzést – meséli Fazekas Barbara, a Green Fox Academy társalapítója. „A mi iskolánk méretéhez képest ez egy hatalmas kihívás volt, pláne, hogy még sosem csináltunk ilyet. Nálunk a módszertan a legkülönlegesebb, persze voltak, akik kételkedtek bennünk. Szerintük ez csak Budapesten működik, hiszen itt ismerjük a nyelvet, a kultúrát, itt könnyebb embereket toborozni. Mivel a tananyag átküldése önmagában nem lenne elég, az agilitás és a rugalmasság meghozta gyümölcsét: a módszertanunk Kínában is működött, ezért hiszem, hogy a világban bárhol máshol is megállja a helyét.”
A kiküldött csapat vezetője, itthon az oktatás színvonaláért felelős Kökény Tamás (Tojás) lett. Elmondta, hogy a kínaihoz hasonló képzéseket rendszeresen tartanak Budapesten is. „Több céggel is együttműködünk, és az a bevett folyamat, hogy ők felveszik az egyetemen végzett informatikus hallgatókat, mi pedig egy intenzív képzés során elérjük azt, hogy az egyetemen megszerzett alaptudást kiegészítjük, ezáltal hamarabb munkaképessé tesszük a fiatalokat. Egy ilyen képzést csináltunk most Kínában a sencseni EPAM számára. Amikor kiderült a technológia, akkor két szakértőnkre, Kárász István szenior és Bélteky Levente junior mentorra bíztuk a 10+1 hetes képzés gyakorlati lebonyolítását. Nagyon sokat készültünk erre a kihívásra, sokszor éjszakákon át, de megérte. Kint aztán folyamatosan jöttek az újabb igények. Mostanra elmondhatjuk, hogy mindenféle kérésnek meg tudunk felelni és eleget tenni úgy is, hogy rövid idő marad a képzésig. Azt hiszem, hogy már nem lehet minket meglepni.”
A Green Fox egyik legrégebben ott dolgozó junior mentora, Bélteky Levente, Levi elmesélte, hogy már az első héten egy váratlan helyzettel találták szembe magukat: egy tájfun miatt, ami Kínában szabadnapot jelent, azonnal át kellett tervezniük az első hét anyagát és időbeosztását.
„Nagyon rugalmasnak kellett lennünk, a tanítás nagy része ott alakult ki igazán. Köztudott, hogy egy budapesti képzésen bőven kapnak házi feladatot a résztvevők, otthon is kell foglalkozniuk az anyaggal. Kínában bele kellett szorítanunk a képzést napi 8 órába, tehát csak a résztvevők munkaidejére korlátozódtunk. Persze voltak, akik beleadtak apait-anyait, és még otthon is foglalkoztak a tanultakkal, de ezt egy hagyományos képzésünkkel ellentétben itt nem lehetett elvárni. A másik nehézség a tananyagokkal kapcsolatban merült fel: YouTube-on van minden videó amit mi oktatunk, viszont Kínában nincs YouTube (és semmilyen Google vagy Facebook termék sincs). Ezért sem kérhettük a hallgatókat, hogy otthon még nézzék meg ezt vagy azt a videót, mert egyszerűen nincs rá lehetőségük. Érdekes volt látni, hogy ebéd után néhányan hozták a takarójukat, összetolták a székeket és úgy pihentek, míg mások kártyáztak vagy csocsóztak. Szabadidejükben pedig a Trónok harcát nézik, pont, mint itthon a diákok.”
A sencseni EPAM hétről hétre szigorúan figyelte és ellenőrizte, hogy ki hol tart, hogy halad a képzésben, hiszen a felelősség az övék, ők vették fel a képzésen résztvevő 22-26 éves fiatalokat. Az EPAM azonban nemcsak a diákokat biztosította, hanem kiegészítette a képzést angol nyelvi órákkal illetve agilis képzéssel is. Továbbá biztosította, hogy az értékesítési csapattól a projekteken dolgozó emberekig minden terület bemutatkozzon a tanulóknak, valamint a cég közösségébe való beilleszkedésüket is segítették. Tojás elmondta, hogy megbízójuk nagyon elégedett volt a 10+1 hetes képzés végén. Nézték a szakmai fejlődést, de legalább akkora hangsúlyt kapott az adott személy alkalmasságának pozitív változása is. „Ma nem az a legfontosabb ebben az iparágban, hogy konkrétan az adott technológiát tudja az ember, hanem az, hogy a módszertant ismerje. Mi tanulni tanítjuk meg a hallgatóinkat.”
2021. április 26-ától indul a bécsi Lauder Business Schoollal közös Tech4Biz képzésünk, melyet kifejezetten az üzleti élet szereplőire szabtunk. Ehhez kapcsolódott március 17-ei „Tech Up Your Business” kerekasztal-beszélgetésünk, amelyen a technológiai készségek meglétének fontosságáról beszélgettünk a Microsoft, a SAS és az Emarsys szakembereivel.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.