Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Az informatikushiány még inkább előtérbe került a pandémia hatására. Azon cégek, akik korábban elhalasztották digitalizációs és automatizációs beruházásaikat, most abszolút időszerűnek érzik őket, amihez még több munkaerőre van szükségük. Ezáltal minden eddiginél több szakember hiányzik most a piacról. Ez nem csak itthon figyelhető meg: a Microsoft nemrégiben kiadott jelentésében úgy prognosztizálták, hogy 2025-re a jelenlegi IT munkaerő közel ötszörösére lesz szüksége a vállalatoknak globális szinten.
“Ez óriási növekedést jelent, és egyben mutatja azt is, hogy nem csak nálunk van jelen a probléma, ami globális versenyt is eredményezni fog a munkaerőpiacon: a pandémia ugyanis azt is bebizonyította, hogy az informatikusok nem helyhez kötöttek, bárhonnan bárhova tudnak dolgozni. Ez rossz hír a magyar vállalkozásoknak, mivel innentől külföldi munkáltatókkal is ringbe kell már szállniuk a szakemberekért”
- figyelmeztet Fachs Anita.
A lassan évtizedek óta jelen lévő szakemberhiányt az elmúlt években tovább növelte a digitalizáció és robotizáció. Ezt mutatja, hogy kifejezetten a digitalizációt segítő szoftverfejlesztő cégeknél (low-code, ERP, CRM fejlesztők) nőtt meg az igény.
“Ezek olyan technológiák, amik 10 évvel ezelőtt még nem léteztek, így ezek a vállalatok elszívni sem tudják honnan az informatikusokat, új szakembereket kell képezniük. Ezt próbálják saját onboarding és képzési projektekkel áthidalni, de nem feltétlenül tudják tartani a lépést a saját igényeikkel sem”
- emeli ki Anita.
A fenti problémák több nagyvállalatot is cselekvésre ösztönöztek már világszerte. A Google az egyre súlyosbodó helyzetet úgy próbálja enyhíteni, hogy olyan online, ingyenesen elvégezhető képzéseket indított, amik a piacon egyre inkább szükségessé váló skilleket és technológiákat hivatottak átadni, önállóan elvégezhető e-learning programok keretein belül. Az új metódussal a vállalatok gyakorlatilag már a toborzási fázis elé tolják a képzést a potenciális majdani munkavállalóik számára. A Google.org által támogatott egyik hazai programban a Green Fox Academy is aktív szerepet vállalt:
"A Google tanúsítványt adó IT support képzést elvégzők alapvetően helpdesk irányba tudnak elmennit, de emellett egy nagyon erős power user tudást is elsajátítanak, amire nagyjából mindenkinek szüksége van."
Vannak olyan válallatok, ahol azonban már inkább a speciális tudás hiányzik. A low-code fejlesztő cégek például egyre nagyobb számban érkeznek olyan igényekkel a bootcampekhez, hogy célzottan a saját rendszereikre képzett munkaerővel bővítsék állományukat:
"Az adott céggel közösen meghatározott szempontok szerint előre kiválasztjuk a piacról azokat, akik már a cégre szabott tananyagot tanulják célzottan. Emellett már a képzés alatt elindul az, employer branding és onboarding. Ennek eredményeképp - arányokat nézve - a folyamat végén a megbízó cég a képzésen részt vevő 12 emberből jellemzően 10-et biztosan fel is tud venni."
- magyarázza Anita a Green Fox szerepét a piaci folyamatokban.
Több elemzés szerint is jelenleg mintegy 40-50 ezer IT szakembert tudna felszívni a magyar piac. Emellett pedig mintegy 900 ezer munkahelyet veszélyeztet a robotizáció, ami többségében a nőket érinti. A Green Fox Academy külön hangsúlyt fektet a nők IT területre való bevonására. Erre szolgál többek között a Google.org támogatásával megvalósuló “Hello IT! for Women” program is, amiben a Green Fox a mentorálást és soft-skill tréningeket adja a résztvevőknek.
A szellemi területen dolgozó munkaerő hajlamos fals nyugalomba ringatni magát azzal, hogy az automatizáció a monoton, fizikai munkát végzőket veszélyezteti. A valóságban azonban a pénzügyi területen dolgozókat; a kontrollereket, könyvelőket érinti leginkább a robotizációs folyamat. Ebben a szakmában a nők jellemzően nagyobb számban vannak jelen, így jobban kitettek a veszélynek is.
“Ha azonban a szakmai tudásuk mellé programozói tudást is magukba szívnak, akkor biztosítani tudják a helyüket a munkaerőpiacon. A kérdés az, hogy milyen gyorsan tudjuk ezt az átmenetet megvalósítani, annak érdekében, hogy végül az a munkavállaló, akinek egyébként veszélyben van épp a munkája, szakértőként vehessen részt az automatizációs folyamatban”
- hívja fel a figyelmet Anita az IT skillek elsajátításának fontosságára.
A legfontosabb jelenleg, hogy a cégvezetők belássák, mennyire stratégiai fontosságú terület lesz a jövőben a HR. Nem elég az eddigi képzési büdzsékben gondolkodni, érdemes sokkal jobban bővíteni a HR döntési körét, hogy ezeket a kihívásokat a legokosabban tudják áthidalni.
“Ha tudják tömbösíteni az igényüket és találnak egy olyan képzőpartnert, aki meg tudja oldani magát a toborzást, az employer brandinget és egész osztályokat is tud képezni, azzal áthidalható lehet a probléma."
Ehhez fontos azonban, hogy a HR-es pontosan értse, hogy az IT csapatnak vagy részlegnek mikor milyen szakemberekre van szüksége. Értenie kell, hogy mit csinálnak az IT-sok, mi a különbség a junior és senior szakértő között. Nem években kell mérni a programozók tudását, hanem abban, hogy milyen technológiákat tudnak használni és milyen gyorsan képesek más technológiákat elsajátítani.
“Eljött az a pillanat, hogy a HR-nek sokkal mélyebb tudással kell rendelkeznie IT területen.
Ugyan ki akarná vesztegetni az idejét, ha végre úgy dönt, belevág a programozásba és elindul a karrierváltás rögös útján?! Egy teljesen új terület megismerése és egy új szakma készségszintű elsajátítása rengeteg időt és energiát emészt fel. Nincs ez másképp a programozással sem, ezért érdemes körültekintően programozási nyelvet választani, hogy olyan tudásra tegyél szert, amivel tényleg új karrierbe kezdhetsz.
Miért fontos, hogy növekedjen a nők szerepvállalása IT területen? Hogyan lehetne javítani a női munkavállalók arányát? Kinek való ez a szakma, és hogyan érdemes belevágni? Ezekről a témákról beszélgettünk Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével.
Idén már kétféle kurzus közül választhatnak a jelentkezők: az IT rendszerek működésébe bevezető tananyag mellett már az egyik legnépszerűbb programozási nyelvvel is megismerkedhetnek a tanulni vágyó hölgyek. A Hello IT! for Women sikerének elismeréseként partnerünkkel, az INCO-val tovább bővítjük az együttműködést, és Csehországban is elindítjuk a programot.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
A Green Fox mára erős nemzetközi vállalattá vált és regionális IT talent poolt épít. Nemzetközi képzéseket indítunk és országhatárokon átnyúló lehetőségeket biztosítunk hallgatóink, valamint vállalati partnereink számára. Csehországban és Szlovákiában piacvezető szerepből építkezünk tovább.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.