Mit jelenthet a különböző programozási nyelvek neve? Mit árul el a funkcionalitásukról vagy éppen a használhatóságukról? Összegyűjtöttünk néhány érdekes történetet a népszerű programozási nyelvek eredetéről. Ha téged is érdekelnek a kapcsolódó szórakoztató tények, akkor ezek a sztorik neked is tetszeni fognak. És ki tudja, talán kedvet is kapsz ahhoz, hogy egyik-másikat mélyebben megismerd. ;)
Még 1991-ben a Java alkotója, James Gosling kinézett az irodája ablakán, hogy ihletet merítsen: Miért ne nevezné el a nyelvet Tölgynek (vagyis Oak-nak) egy tölgyfa után, amit meglátott az ablakból? Kiderült, hogy túl sok szerzői jogi problémát vethet fel a név, ezért a Sun Microsystems cég ötletbörzét tartott.
„A cél az volt, hogy olyan nevet találjunk, aminek a hangzásaforradalmi, élénk, dinamikus egyszerre, emellettkönnyen leírható és megjegyezhető” – mondta Georges Saab, a Java fejlesztésért felelős alelnöke a The New York Timesnak. Néhány éllovas a következők voltak: Silk, DNA, Lyric, Pepper, NetProsse, Neon, Ruby, WebRunner Language, WebDancer és WebSpinner. A végül befutó Java az azonos nevű kávéra utal, innen ered a kávéscsésze logó is. Ráadásul a név azért is illik a nyelvre, mert „a programozók sok javát isznak” – mondta Jim Waldo, a Sun Microsystems-nél dolgozó harvardi informatikus a The Timesnak.
1995-ben Brendan Eich mindössze 10 nap alatt találta fel a JavaScriptet. Eich akkoriban a Netscape-nél dolgozott, és egy hozzáférhető és alakítható programozási nyelvet akart készíteni. Az emberek már ismerték a Java-t, így a JavaScript név nem volt teljesen véletlenszerű – de a JavaScriptnek semmi köze a Java-hoz. „A név teljes hazugság” – mondta Eich a Computernek adott 2012-es interjújában. "Szintaxisában valójában sokkal inkább a C-hez kapcsolódik, mint a Java-hoz." Nem csoda, hogy összezavarja azokat, akik elkezdenek ismerkedni a programozás világával, igaz?
A JavaScriptet eredetileg Mocha-nak hívták, majd később LiveScript-re, végül JavaScriptre keresztelték át.
Talán nem meglepő, hogy egy kis feszültség is kialakult a Java és a JavaScript között, ami egy licencszerződéssel végződött. A Sun Microsystems, a Java mögött álló vállalat végül megengedte a Netscape-nek, hogy JavaScriptnek nevezze el nyelvét, cserébe azért, hogy a Java futhasson a Netscape webböngészőjében.
Egy piton kígyó lehet, hogy ijesztő sokaknak, de a Python programozási nyelv nem igazán.
Guido Van Rossum, a Pythont 1991-ben feltaláló holland programozó egy 2016-os blogjába a következőt írta: „A Monty Python Repülő cirkuszának komikus zsenije előtt akartam tisztelegni, és 1990-ben nem hittem volna, hogy sokat veszíthetek vele.”
A Python egy nagyon megközelíthető nyelv, és népszerű választás a kezdők számára. „Azoknak a lelkes kezdőknek, akik programozóvá szeretnének válni, a Pythont különösen könnyen elsajátítható” – mondta Van Rossumsaid a Dropboxnak adott 2019-es interjújában.
A Ruby alkotója, Yukihiro Matsumotot, a Perl programozási nyelv ihlette meg, és nyelvét egy másik gyöngyszemről akarta elnevezni. De az olyan szavak, mint a „gyémánt” vagy a „zafír”, túl hosszúak voltak ahhoz, hogy könnyen felidézhetőek és leírhatóak legyenekk, ezért döntött végül a Rubin mellett.
A “C” elnevezés az 1970-es években a Bell Labs-tól eredt, és egy Dennis Richie nevű informatikus volt az ötletgazdája. A név nem éppen kreatív: a “C” a korábbi “B” programozási nyelv folytatása volt.
Aztán 1983-ban a Bell Labs másik programozója, Bjarne Stroustrup előállt a C Classes-szal, amelyet később C++-ra kereszteltek. Persze, elnevezhették volna ezt az új nyelvet D-nek is, de úgy gondolták, hogy a „++” jobban leírja, hogy ez a C továbbfejlesztett verziója.
Nem, ez nem „C hashtag” vagy „C font”. A Microsoft C# programozási nyelvét „C Sharp”-nak ejtik, mint a magasabb hangmagasságot jelző zenei jelölést.
Anders Hejlsberg elmondása szerint, aki 2000-ben létrehozta a C#-t, majdnem a COOL-nak nevezték el a C-stílusú objektumorientált nyelv miatt, de a védjegyek miatt ez nem lett volna ideális választás.
„Szerettünk volna utalni a névben a nyelv C örökségére, és végül a C# mellett döntöttünk” – mondta Hejlsberg egy 2009-es interjúban. „Emlékszem, hogy az ötletek közt volt az e-C, a Safe C, a C-square, a C-cube, a C-prime, a C-star és a Cesium… Ha most ezeket nézem, nagyon elégedett vagyok a választásunkkal.”
A 70-es években a data science SQL nyelvet eredetileg „Square”-nek hívták, majd átnevezték Strukturált Angol Lekérdezési Nyelvre (Structured English Query Language). „1977-ben, védjegyügyi okok miatt a Sequel nevet rövidítették SQL-re” - írta Don Chamberlain, az SQL egyik alkotója az IEEE Annals of the History of Computing folyóiratban. De a rövidítés ellenére az SQL általában „szikvel”-ként ejtik.
Forrás: Codeacademy
Az IT napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szektora, mégis kevesen tudják, hogy a világ első programozója, Ada Lovelace egy hölgy volt és a világ első számítógépén (ENIAC) kizárólag nők végezték a szoftverfejlesztői munkát. Mára ez a jelenség szinte 180 fokos fordulatot vett, és számos olyan kezdeményezés jelent meg, ami a nemek arányát igyekszik kiegyensúlyozottabbá tenni IT területen. Nőnapi különkiadásunkban inspiráló karriertörténetek következnek olyan volt green foxos hölgyektől, akik nem foglalkoztak a sztereotípiákkal, belevágtak az IT karrierbe és sikerült nekik. Hogyan csinálták? Milyen nehézségekkel találták szembe magukat a karrierváltás során? Mit tanácsolnak azoknak a nőknek, akik szintén érdeklődnek az IT szakma iránt, de még nem mertek belevágni? Cikkünkből kiderül!
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
The demand for tailor-made software has perhaps never been higher. There is now an app for almost everything, for any aspect of our personal or professional life. Yet, companies and users are always looking for more and more, and new ideas are being created and implemented.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Accenture, and asked them what kind of workplace Accenture is and why it is good to work there. Read our article and get to know Accenture!
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.