“Mindegy, csak köze legyen az autókhoz” - mondta Süvöltős István, a Green Fox mentora, amikor azt kérdezték, mivel szeretne foglalkozni “nagy korában”.
“Mindegy, csak köze legyen az autókhoz” - mondta Süvöltős István, a Green Fox mentora, amikor azt kérdezték, mivel szeretne foglalkozni “nagy korában”. Az álmok valóra is váltak, de most itt az új szerelem: a tanítás. Süvi épp a második csapatot viszi végig 4 hónapos képzésünkön.
“Kacskaringós volt az út, amíg eljutottam oda, hogy programzó legyek. Gyerekkorom óta rajongtam az autókért, és nem volt kérdés, hogy egyszer majd a munkám is hozzájuk köt. A reál tárgyakhoz volt affinitásom, így könnyen bekerültem a Műszaki Egyetem közlekedésmérnöki karára, a járműgépészeti szakra. Biztos voltam benne, hogy én autókat fogok tervezni. Útközben azonban elfogyott a lendület, és a hobbijaimra kezdtem koncentrálni. Az egyetem elején volt pár, programozással foglalkozó órám, ahol annyira megkedveltem a dolgot, hogy egyik kis magánprojektem érte a másikat. Autodidakta módon fejlesztettem magamat, mindennek utánanéztem, és jöttek egymás után az ötletek. Az izgatott leginkább, hogy hogyan tudok automatizálni különféle feladatokat. Nem mondom, hogy megírták helyettem a házi feladatot, de így könnyebb és szórakoztatóbb volt elvégezni őket. Érdekeltek a bonyolultabb algoritmusok, elkezdtem például játékmegoldó programokat írni, a sakktábla is foglalkoztatott - egyszóval sok minden, ami szembejön az emberrel a mindennapokban. Ezeket a fejlesztéseimet azóta is időről időre tökéletesítem, próbálom egybegyúrni őket.” - meséli Süvi, aki azt sem titkolja, hogy az egyetemen eléggé döcögősen haladt az új szenvedélye miatt.
Hardvertől szoftverig
Szerencséjére a legjobb pillanatban indult el a járműmechatronikai szakirány, ami épp azt a két dolgot ötvözte, ami Süvit a leginkább érdekelte. Az autókat és a programozást. “Azt a tervet dédelgettem, hogy átnyergelek informatikára, de még annál is jobb megoldásnak tűnt a járműmechatronika. Lelkesen végigtoltam minden tantárgyat, de aztán újra megállt az élet számomra az egyetemen, nem tudtam, hogyan tovább. Egy hardveres céghez, a Mechatromotive-hoz kerültem, ahol aztán már jobban belemerülhettem a “kütyüprogramozásba”. De az utazás itt nem ért véget, mert a szoftveres irány mind jobban és jobban érdekelt.” - mondja Süvi. ”Annyira biztos voltam benne, hogy mi az, amiben igazán kiteljesedhetnék, hogy egy ponton az is világossá vált, hogy nem éri meg nekem befejezni az egyetemet. A mechatronikával foglalkozhattam a cégen belül, a magán projektjeim pedig, amiken dolgoztam, a szoftveres szenvedélyemet elégítették ki.”
Jó kis kalandnak indult
Süvi mentori karrierje még az egyetemen kezdődött, amikor felvételiző diákoknak tartott felkészítő foglalkozásokat. Az hamar kiderült, hogy a tanítás izgalmas kaland, azonban a továbblépés mikéntje még hiányzott. És itt jött a képbe a Green Fox. Amikor Süvi fülébe jutott, hogy a képzésen C++-os mentort keresnek, nem habozott sokáig, jelentkezett. “Alig eszméltem, máris ott találtam magam a SPARTA osztály mentoraként, a társaim Dani és Tojás voltak, szóval azt lehet mondani, hogy egy iszonyatosan erős csapatban kezdtem. Ahogy a hallgatóknak, úgy nekem is mélyvíz volt, de a képzés alatt még jobban megerősödött bennem, hogy nekem ezzel kell foglalkoznom. Az elején persze még nagyon sok időt elvitt az, hogy próbáltam mindent a lehető legjobban csinálni, ott volt előttem a két mentortársam példaképnek, ők igen magasra tették a lécet” - teszi hozzá Süvi. “Az első challenge az volt, hogy a Green Fox módszereit adaptáljam, aztán pedig, hogy minden olajozottan működjön. Nagy váltás volt az épp érettségizett gyerekekről átnyergelni a sokszor nálam is idősebb, tapasztaltabb, pályaelhagyó hallgatókra.” - mondja Süvi, aki a tavaszi képzésen már full time mentorként vezeti az új csoportját.
A siker titka
“Én fiatal vagyok, a pályám elején, a hallgatóink pedig még tapasztalatlan fejlesztők. Az, hogy mégis gyorsan tudunk jelentős sikereket elérni, annak tudható be, hogy a hozzánk forduló cégekben iszonyatosan nagy az igény a jó munkaerő felkutatására, ugyanakkor a belénk vetett bizalom is óriási, hogy mi ezt a magas színvonalat képesek vagyunk szállítani. Ez nagy erőt és magabiztosságot ad az embernek. Emellett az is lényeges, hogy a hallgatóink maximálisan meg vannak győződve arról, hogy a segítségünkkel meg tudják változtatni az életüket. Ha ez a három dolog összeér, akkor megtörténik a csoda. Mi valójában csak az irányt mutatjuk meg. Persze az is sokat segít, hogy a felvételi procedúra olyan mély tudást ad nekünk a hallgatókról, hogy a képzés elején már pontosan lehet tudni, ki, melyik osztályba illik leginkább, hol tud majd a legjobban teljesíteni.” - meséli Süvi, aki maga is folyamatosan tanulja a programozást. “Ez a világ annyira színes, hogy mindig találok benne valamit, ami izgalmas, és érdemes vele foglalkozni. Amikor pedig nem kódolok, azon dolgozom, hogy hogyan lehetnék a lehető legjobb tanár, mert ezzel mindenki nyer.” - teszi hozzá.
Mozga Anna frissdiplomás bölcsészként vágott bele a programozásba nem sokkal a diplomaosztója után. Miután elvégezte a Green Fox Junior programozó képzését, 1-2 évig kereste a helyét új szakmájában, most pedig úgy érzi, hogy Salesforce-fejlesztőként végre megtalálta. De mit csinál egy Salesforce-fejlesztő, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg jobban a Salesforce területet Anna történetén keresztül!
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.