Jiřina Kopsová back-end programozóként kezdte pályafutását, majd egy multinacionális cégnél a hagyományos programozási nyelvek helyett a low-code technológiákra váltott. Kíváncsi vagy, miben látja a platform-alapú fejlesztés fő előnyeit, és mennyire volt számára bonyolult a váltás? Cikkünkben részletesen mesél róla.
Jiřina az elsők között végezte el a Green Fox Academy cseh campusának programozói képzését. A hetekben épp ismételten elinduló Junior programozói képzésünk egyik legeredményesebb résztvevője volt, aki a munkaerőpiacon is hamar megtalálta a helyét új szakmájában. Amikor ajánlatot kapott egy nagynevű cégtől egy low-code alapú ServiceNow fejlesztő pozícióra, Jiřina nem ijedt meg a váltástól - rögtön igent mondott!
Feladatául azt kapta, hogy vezessen be low-code technológián alapuló megoldásokat, növelve a hatékonyságot a belső fejlesztési projektekben.
„A technológiaváltást egyszerűnek találtam, a másik irányba azonban valószínűleg sokkal bonyolultabb lett volna a feladat”
– meséli Jiřina.
A különböző platform-alapú fejlesztési technológiák közül a ServiceNow került bevezetésre Jiřina újdonsült munkahelyén, a cseh Accenture-nél. Ezáltal egy olyan platformot honosítottak meg, amellyel gyorsabban lehet leképezni a cégen belüli folyamatokat, összekötve őket és redukálva a kézi kódolás mennyiségét. Jiřina azóta sem bánja, hogy belevágott a low-code fejlesztésbe:
„A low code-ban azt szeretem, hogy elkerülhetem vele a kódolás unalmasabb részeit, mint például a konfigurációs szkripteket. Mivel kevesebb a monoton programozás, az általam írt kód mindig sokkal nagyobb mértékű találékonyságot és kreativitást igényel, amitől sokkal izgalmasabb a munkám”
– magyarázza Jiřina.
Ha még idegen lenne a low-code fogalma, akkor azt a következőképp érdemes megközelíteni: a klasszikus kódolás (más néven pro-code) azt a hagyományosabb megközelítést jelenti, ahol a kódot A-tól Z-ig kézzel írják meg a fejlesztők.
„Ezzel szemben a low-code esetében sok minden már előre leprogramozott funkcióként szerepel, amiket az adott low-code fejlesztő platform grafikus felületén össze lehet kötni. Gyakorlatilag előregyártott elemekből tudunk részben építkezni, a tényleges kódolás java megmaradhat a kreatív feladatoknak!”
– pontosít Jiřina.
A low-code egyik legfőbb előnye, hogy a műveletek egy részét egy olyan, alapvetően nem programozással foglalkozó személy is el tudja végezni, aki ismeri a folyamatokat. Persze mint mindennek, úgy a platform-alapú fejlesztésnek is meg vannak a korlátai. A bonyolultabb feladatokhoz és műveletekhez továbbra is szükséges a programozói szakértelem.
“Saját kódot elsősorban akkor szükséges írni, ha egyedi kiigazításokat, testre szabásokat kell végezni adott platformon az ügyfél igényeinek megfelelően”
– magyarázza Jiřina, aki jelenleg adatmigrációban, valamint adatbázis-kezelésben segíti a hatalmas nemzetközi vállalatot.
Jiřina a low-code-ban inkább lehetőséget, mint veszélyt lát. „Szerintem ezzel a módszerrel gyorsabban és hatékonyabban érhetjük el céljainkat” – mondja. Végezetül azonban még hozzáteszi: “Nem biztos, hogy ez a megközelítés minden programozónak egyformán megfelel. Vannak olyanok, akik szeretnek mindent maguk megcsinálni, és nem elégszenek meg az előre gyártott formulákkal.
„A low code-ot azoknak ajánlom, akik szeretnek kisebb és rövidebb feladatokon dolgozni, és gyorsan szeretnék látni munkájuk eredményeit”
– tanácsolja azoknak, akik átképzésen gondolkoznak, és keresik a nekik való szakterületet.
Jiřina a Green Fox junior programozó képzésétől pontosan azt kapta, amit szeretett volna – egy olyan munkát és karriert, amit örömmel végez. A back-end alapokat idővel low-code ismeretekkel egészítette ki, hogy lépést tarthasson a trendekkel és a piac aktuális igényeivel.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.