Jiřina Kopsová back-end programozóként kezdte pályafutását, majd egy multinacionális cégnél a hagyományos programozási nyelvek helyett a low-code technológiákra váltott. Kíváncsi vagy, miben látja a platform-alapú fejlesztés fő előnyeit, és mennyire volt számára bonyolult a váltás? Cikkünkben részletesen mesél róla.
Jiřina az elsők között végezte el a Green Fox Academy cseh campusának programozói képzését. A hetekben épp ismételten elinduló Junior programozói képzésünk egyik legeredményesebb résztvevője volt, aki a munkaerőpiacon is hamar megtalálta a helyét új szakmájában. Amikor ajánlatot kapott egy nagynevű cégtől egy low-code alapú ServiceNow fejlesztő pozícióra, Jiřina nem ijedt meg a váltástól - rögtön igent mondott!
Feladatául azt kapta, hogy vezessen be low-code technológián alapuló megoldásokat, növelve a hatékonyságot a belső fejlesztési projektekben.
„A technológiaváltást egyszerűnek találtam, a másik irányba azonban valószínűleg sokkal bonyolultabb lett volna a feladat”
– meséli Jiřina.
A különböző platform-alapú fejlesztési technológiák közül a ServiceNow került bevezetésre Jiřina újdonsült munkahelyén, a cseh Accenture-nél. Ezáltal egy olyan platformot honosítottak meg, amellyel gyorsabban lehet leképezni a cégen belüli folyamatokat, összekötve őket és redukálva a kézi kódolás mennyiségét. Jiřina azóta sem bánja, hogy belevágott a low-code fejlesztésbe:
„A low code-ban azt szeretem, hogy elkerülhetem vele a kódolás unalmasabb részeit, mint például a konfigurációs szkripteket. Mivel kevesebb a monoton programozás, az általam írt kód mindig sokkal nagyobb mértékű találékonyságot és kreativitást igényel, amitől sokkal izgalmasabb a munkám”
– magyarázza Jiřina.
Ha még idegen lenne a low-code fogalma, akkor azt a következőképp érdemes megközelíteni: a klasszikus kódolás (más néven pro-code) azt a hagyományosabb megközelítést jelenti, ahol a kódot A-tól Z-ig kézzel írják meg a fejlesztők.
„Ezzel szemben a low-code esetében sok minden már előre leprogramozott funkcióként szerepel, amiket az adott low-code fejlesztő platform grafikus felületén össze lehet kötni. Gyakorlatilag előregyártott elemekből tudunk részben építkezni, a tényleges kódolás java megmaradhat a kreatív feladatoknak!”
– pontosít Jiřina.
A low-code egyik legfőbb előnye, hogy a műveletek egy részét egy olyan, alapvetően nem programozással foglalkozó személy is el tudja végezni, aki ismeri a folyamatokat. Persze mint mindennek, úgy a platform-alapú fejlesztésnek is meg vannak a korlátai. A bonyolultabb feladatokhoz és műveletekhez továbbra is szükséges a programozói szakértelem.
“Saját kódot elsősorban akkor szükséges írni, ha egyedi kiigazításokat, testre szabásokat kell végezni adott platformon az ügyfél igényeinek megfelelően”
– magyarázza Jiřina, aki jelenleg adatmigrációban, valamint adatbázis-kezelésben segíti a hatalmas nemzetközi vállalatot.
Jiřina a low-code-ban inkább lehetőséget, mint veszélyt lát. „Szerintem ezzel a módszerrel gyorsabban és hatékonyabban érhetjük el céljainkat” – mondja. Végezetül azonban még hozzáteszi: “Nem biztos, hogy ez a megközelítés minden programozónak egyformán megfelel. Vannak olyanok, akik szeretnek mindent maguk megcsinálni, és nem elégszenek meg az előre gyártott formulákkal.
„A low code-ot azoknak ajánlom, akik szeretnek kisebb és rövidebb feladatokon dolgozni, és gyorsan szeretnék látni munkájuk eredményeit”
– tanácsolja azoknak, akik átképzésen gondolkoznak, és keresik a nekik való szakterületet.
Jiřina a Green Fox junior programozó képzésétől pontosan azt kapta, amit szeretett volna – egy olyan munkát és karriert, amit örömmel végez. A back-end alapokat idővel low-code ismeretekkel egészítette ki, hogy lépést tarthasson a trendekkel és a piac aktuális igényeivel.
Menyhért karrierjét pilótaként kezdte az egyetem elvégzését követően, de az élet nem mindig alakul terv szerint, így végül egy izgalmas manőver után sikeresen landolt a programozásba. Hogyan lesz egy pilótából végül szoftverfejlesztő? Mik a különbségek és hasonlóságok a két szakma között? Ismerjétek meg Menyhért korántsem hétköznapi karriertörténetét!
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.