Habár hatalmas a hype jelenleg a mesterséges intelligencia körül, egyelőre még mind a cégek, mind a munkavállalók keresik rajta a fogást, próbálják megtanulni, hogyan kovácsolhatnak előnyt belőle. Cikkünkben azt járjuk körül, hogyan válhat előnyödre az AI-eszközök ismerete és miért érdemes fejlesztői karrierben gondolkodnod, ha jövőbiztos szakmát szeretnél.
A munkaerőpiacon a legtöbben egyelőre azon aggódnak, hogy milyen pozíciókat fog kiváltani a mesterséges intelligencia, miközben valójában itt nem az ember és a gép közötti versenyről van szó. Sokkal inkább az határozza meg a versenyképességedet a jövő munkaerőpiacán, hogy a folyamatosan fejlődő AI eszközöket be tudod-e építeni a mindennapi munkádba annak érdekében, hogy gyorsabb és eredményesebb legyél.
„Minden barátomnak, akinek vannak főiskolára vagy középiskolába járó fiatalabb testvérei – az első számú tanácsom: meg kell tanulnia programozni” - mondta Mark Zuckerberg és milyen igaza volt, hiszen még mindig elmondható, hogy semelyik terület nem képes olyan gyors fejlődésre, mint az informatika, ami folyamatosan új pozíciókat szül. A különböző AI eszközöknek köszönhetően pedig még több izgalmas lehetőség bukkan fel a munkaerőpiacon úgy, mint az AI Specialist (Machine learning engineer) vagy a Prompt Engineer, akiknek a munkája a nagy nyelvi modellek (ChatGPT, LLaMA) működtetéséhez és fejlesztéséhez kapcsolódik.
Zuckerbergnek igaza volt. Ha valóban jövőbiztos, tudásra vágysz, ami után kapkodnak a cégek, és amivel könnyen találsz jövedelmező, stabil karriert akkor a legjobb amit tehetsz, hogy megtanulsz programozni. Ma már nem is kell ehhez feltétlenül évekig egyetemre járni, hiszen ha csak a magyar piacot nézzük, itthon is rengeteg színvonalas bootcamp közül válogathatsz.
Nálunk, a Green Foxnál például egy szuperintenzív junior programozó képzés keretében 5 hónap alatt elsajátíthatod a programozás alapjait olyan szinten, amivel aztán el is tudsz helyezkedni IT területen, hiszen ügyelünk arra, hogy a legfrissebb technológiákra készítsünk fel, amelyekre valós piaci igény van.
Ugyan az AI eszközök a fent említett okok miatt nem tudják helyettesíteni a pályakezdő programozókat, csupán hatékonyabbá teszi a munkájukat, nagyon fontos, hogy megtanulják a használatukat. Éppen ezért már a kurzus első moduljában bevezetünk az AI eszközök használatának rejtelmeibe. Megtanulhatod, hogy hogyan használj kódolást segítő AI megoldásokat a kódod magyarázásához, ellenőrzéséhez és lehetőség szerint javításához. Elsajátíthatod továbbá, hogy hogyan kell hatékonyan kérdéseket feltenni és gyorsan automatizált teszteket íratni a segítségükkel.
Egy ilyen kurzus kifejezetten a gyakorlatorientált oktatáson alapul. A képzés utolsó szakaszában már egy munkahelyi projektet imitálva, 3-4 fős csapatban egy hosszabb projekten dolgozhatsz, amit a modul végére kell teljesíteni. Ebben az időszakban az útmutatásunk segítségével, de már magadtól kell elsajátítanod új technológiákat.
Amellett, hogy a résztvevők megismerhetik a fejlesztés csínját-bínját, ezen a ponton az AI eszközök projektszintű használata is a feladatuk lesz: a ChatGPT integrálásával emberi kommunikációt imitáló csevegőfunkcióval látják el az alkalmazást, amit készítenek.
„Lesznek olyan feladatok, ami kifejezetten arra lesznek kihegyezve, hogy ha használod az AI-t, akkor sokkal gyorsabban fogod tudni megcsinálni a feladatot. Kifejezetten olyanokban gondolkodunk, amiknek a megoldásával napokig lehet szenvedni AI-eszközök nélkül, de a használatukkal csupán néhány óra. Tehát a hallgatóink élesben tapasztalhatják meg, hogy mik azok a feladatok és problémák, ahol tipikusan felgyorsítja a munkát az AI”- nyilatkozta Szél Péter, a Green Fox Academy CTO-ja.
Ezzel az elsődleges célunk, hogy felkészítsük a hallgatóinkat arra, hogy az AI-eszközökből ki tudják hozni a megfelelő potenciált, és hogy olyan rutint szerezzenek ezeknek az eszközöknek a használatával, ami a fejlesztői munkájuk során is fontos és hasznos lesz. A modul végére egyébként junior programozói szintre lehet eljutni, és a záróvizsga sikeres teljesítése után bele is vághatsz IT karrieredbe.
„Már azt is számtalan szakember vitatja, hogy a programozás “hard részét” egyhamar ki tudná váltani a ChatGPT, de a soft skillek esetében ez egyelőre elképzelhetetlen. A cégek olyan programozókat keresnek, akik amellett, hogy technikai értelemben felkészültek, együttműködőek, nyitottak, gördülékenyen kommunikálnak és empatikusak, valamint felelősséget vállalnak magukért akár nehéz kommunikációs helyzetekben is, az AI pedig ezeket nem tudja helyettünk képviselni” - nyilatkozta Ádám Annabella, a Green Fox pszichológusa.
Persze ezek a készségek nem csak az AI eszközökkel szemben biztosítanak versenyelőnyt. A Green Foxnál megtanultuk, hogy ma már keveset ér egy fejlesztő soft skillek nélkül. Éppen ezért a képzésünk folyamán nemcsak a kódolásra koncentrálunk, hanem nagy hangsúlyt fektetünk az olyan soft skillek fejlesztésére is, mint pl. a kommunikációs és prezentációs készség, a stresszkezelés, az együttműködés és a csapatjáték. Fontosnak tartjuk, hogy hallgatóink könnyedén megállják a helyüket jövőbeni munkahelyükön, ezért minden osztállyal egy erre dedikált szervezetpszichológus foglalkozik.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
We believe that by providing up-to-date knowledge we can ensure our students' competitiveness in the labor market. That's why, during our courses, leading developers and recognized experts share their practical experiences with our students on several occasions. James Tang, the software developer at SEON is also one of these experts.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.