Ötödik évét tapossa a Green Fox, ez alkalomból az első és második évfolyamunk végzettjeivel, köztük Czinege Robival beszélgettünk programozásról, munkáról, na meg persze jó kis green foxos emlékekről.
A Green Fox hallgatói a legkülönbözőbb területről érkeznek, nagyon érdekes történetekkel lehet találkozni. Neked mi az eredeti szakmád, és miért döntöttél úgy, hogy programozásra cseréled?
Eredetileg építőmérnökként végeztem, és gyakorlatilag majdnem 8 évig az építőiparnak valamelyik szektorában dolgoztam: voltam kint sáros munkaterületen, íróasztal mögött, pénzügyekkel és innovációval is foglalkoztam. Egy ideje már érett bennem a váltás gondolata, már nem találtam elég kihívást az eredeti szakmámban, és egyre nehezebb volt előrelépni. Karácsonykor otthon ültem, amikor szembejött velem egy cikk a Green Foxról. Tudtam, hogy Amerikában már pár éve sikeresen működnek bootcampek. Átgondoltam, hogy mi az, amit szeretek csinálni, mi az, amire igény van a piacon, majd megnéztem a lehetőségeimet, így döntöttem a programozóképzés mellett.
Mi a legkedvesebb emléked a képzésről?
Aminek nagyon örülök, hogy itt ismertem meg az egyik legjobb barátomat. Ezt nem is emléknek mondanám, hiszen a mai napig velem van. Az egész képzésen csupa-csupa hozzám hasonló emberrel találkoztam, és azóta is nagyon jóban vagyunk.
Pedig azóta eltelt majdnem 4 év... Hogy alakult a karriered a képzés után?
Amikor végeztem, egyből megkeresett a Green Fox egyik partnercége. Pont a legjobb barátommal együtt. Eredetileg csak egy szabad hely volt, de annyira meggyőztük őket, hogy végül mindkettőnket felvettek. 9 hónapot dolgoztam ott, amikor a LinkedIn-profilom alapján megkerestek a mostani helyemről. Tetszett maga a cég, nagyon ismert és menő volt a blogjuk, úgy gondoltam, ez egy jó lehetőség. Elmentem interjúzni, ajánlottak egy pozíciót, és én igent mondtam. Ez már majdnem 3 éve, nagyon jó döntés volt, azóta is ott vagyok. Juniorként kerültem oda, majd egészen gyorsan haladtam felfelé a ranglétrán. Majdnem egy éve már inkább projektmenedzsmenttel, people menedzsmenttel és üzletépítéssel foglalkozom, de a kódolás még mindig fontos része a mindennapjaimnak.
A programozáson belül milyen területen dolgozol?
Egy kis ügynökségnél dolgozom, kb. 15-en vagyunk, és mind átlátjuk a teljes folyamatot. Persze mindenki kicsit jobban ért valamelyik területhez, de ha szükség van rá, az elejétől végig tudjuk vinni a projektet. Meg tudjuk csinálni a front-endet, a back-endet, az infrastruktúrát, üzemeltetni tudjuk a rendszert. A Green Fox pont erre készített fel. Amit 4 éve tanultam, abban nem is igazán a technológia volt hasznos, hanem az, hogy átlássam, hogyan épül fel egy digitális termék, milyen részei vannak, és nekünk a háttérben hogyan kell összedrótoznunk ahhoz, hogy működjön. A Green Fox arra tanított, hogy a technológiák folyamatosan változni fognak, nekem pedig mindig naprakésznek kell lennem, és folyamatosan tanulnom kell.
Mi az, amit a munkádban, illetve magában a programozában a leginkább szeretsz?
A munkámban egyértelműen az embereket, akikkel együtt dolgozom. Amit pedig magában az iparágban szeretek nagyon, hogy végtelenül szerteágazó, változatos, rengeteg a lehetőség, és nagyon könnyű váltani egyik területről a másikra. Ha valaki egy adott területen szeretne nagyon mélyre ásni, lehet specifikus szakember, ugyanakkor azoknak is van helye a szakmában, akik szeretnek több mindent kipróbálni.
Az építőipar után úgy érzed, megtaláltad a számításaidat?
Nekem nagyon jó döntés volt a váltás. Emlékszem, egyik este a feleségemmel a konyhában pakoltuk az edényeket, amikor hozzám fordult, és annyit mondott, köszönöm. Azt köszönte meg, hogy be mertem vállalni a váltást. Azelőtt a hét nagyobbik részét vidéken töltöttem, és folyamatosan stresszes voltam. A váltással az egész életünk átalakult: sokkal nyugodtabb vagyok, este hazaérek vacsoraidőre, miközben az életkörülményeink is jobbak lettek. A feleségem azt mondta, hogy nagy kihívás volt, de ez volt a legjobb döntés, amit hozhattam.
Ha visszatekintesz a saját karrierváltásodra, mit tanácsolnál azoknak, akik még előtte állnak?
Egyértelműen azt tudom mondani, hogy nem egy egyszerű dolog. Félig érzelmi döntés, de a másik fele nagyon is racionális. Csak akkor éri meg karriert váltani, ha attól jobb lesz az egész életed. Én először összeszedtem, hogy mik azok a dolgok, amik érdekelnek, majd ezek közül mazsoláztam ki azt, amire igény is van. Úgyhogy a legfontosabb tanácsom annak, aki karrierváltáson gondolkodik, hogy olyan területet válasszon, amit szeret csinálni, mert akkor egészen biztosan jó lesz benne.
Hogy látod, kinek való az IT terület?
Őrületesen sokféle embert láttam, főleg amióta én is interjúztatok. A régi sztereotípiák, mint hogy a programozók egész nap senkihez nem szólnak, és egyedül ülnek egy sötét szobában a monitor fénye előtt, teljesen hamisak. Végtelenül sok kreatív ember van. Maga az egész IT nagyon érdekes terület. Gyakorlatilag csak arról szól az egész, hogy problémákat kell megoldani. És ez kreativitás és csapatmunka nélkül nem megy. Szóval ha valaki arra kíváncsi, hogy megfelel-e neki az IT szektor, azon gondolkodjon el, hogy képes, illetve akar-e másokkal összefogva problémákat megoldani. Gyakorlatilag ennyi a beugró szint ahhoz, hogy valaki ezen a területen dolgozzon.
Egy utolsó kérdés: milyen érzés volt beugrani erre az interjúra a Green Foxba?
Nagyon szeretek ide visszajárni. Régen, amikor kicsit több időm volt, szerettem segíteni a szombati worskhopokon is, ahol az érdeklődök kicsit kipróbálhatják, milyen a programozás. Én személy szerint nagyon szeretek tanítani. Még az építőiparban is voltak gyakornokaim, és a mostani munkahelyemen, programozásban is volt már juniorom és mentoráltam is. A szombati workshopokat ezért is szerettem nagyon. Az az élmény, amikor elérünk a nap végére, és az emberek rádöbbennek, hogy ez nem valami őrületes varázslat. Mutattak nekik pár dolgot, és egy kicsit gondolkozniuk kellett, hogy hogyan rakják egymás után az elemeket, és máris nagyon király dolgokat hoztak létre. Ez óriási élmény.
Blanka mindig szeretett „számítózni”, de csak az egyetemi tanulmányai elvégzése után kezdett el programozást tanulni. 23 évesen végezte el a képzésünket, majd mentorként csatlakozott hozzánk, most pedig 3 éve dolgozik Full-stack fejlesztőként egy multinál. Hogyan telik egy munkanapja, milyen skillekre van szüksége, és miért örül annak, hogy fejlesztőként lépett be a munka világába? Ismerd meg a történetét!
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
The demand for tailor-made software has perhaps never been higher. There is now an app for almost everything, for any aspect of our personal or professional life. Yet, companies and users are always looking for more and more, and new ideas are being created and implemented.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.