Bár már régóta divatos IT buzzword a DevOps, még mindig kevesen vannak tisztában vele, mit is takar valójában. A legnagyobb elemző cégek becslése szerint a DevOps eszközök piaca a 2018-as 3,42 milliárdról 2026-ra 15 milliárd dollárra fog nőni, ráadásul ezzel párhuzamosan a piacon is egyre több DevOps szakemberre lesz igény.
Mi is a DevOps?
Az agilis módszertanra épülő DevOps a fejlesztés (Development) és az üzemeltetés (Operations) szavak összeolvadásából adódik. Egy olyan IT kultúrát, szoros együttműködést és filozófiát takar, aminek legfőbb célja egy biztonságosabb, gyorsabb és gazdaságosabb IT szállítási lánc megteremtése.
Ha egyszerű, hétköznapi nyelvre szeretnénk lefordítani, mondhatjuk, hogy egy szervezetben a fejlesztői és az üzemeltetői csapatok a korábbi, elszigetelt működés helyett, összehangoltan működnek együtt annak érdekében, hogy jobb és megbízhatóbb termékeket tudjanak szállítani. Ezáltal a csapatok jobban reagálnak az ügyféligényekre, növelik az általuk fejlesztett alkalmazások megbízhatóságát, és gyorsabban képesek elérni a kitűzött üzleti célokat.
Fontos leszögezni egyrészt, hogy a DevOps nem egy új eszközkészlet, sokkal inkább egy új folyamat és kultúra, másrészt, hogy nem kizárólag a szoftverfejlesztésre fókuszál, hanem a szükséges infrastruktúra megteremtésére és a futó szoftver utánkövetésére is.
Mire számíthat, aki ezt a területet választja?
A DevOps szakemberek felelnek a szerverek működéséért. Mivel azonban ezeket az alkalmazásokat sok-sok szerver szolgálja ki, olyan programokat kell írniuk, amik ezeket automatizálják, ezáltal az adatok gyorsan futnak, mérhetők, monitorozhatók.
Mi a kihívás benne?
A DevOpsosnak ismernie kell az egész rendszert: hogy milyen hardveren futnak a kódok, melyiknek mi az előnye/hátránya és hogyan kapcsolódnak egymáshoz a különálló szoftvermodulok. Ezáltal ő nevezhető a “karmesternek”, aki a leginkább képben van, és kézbe veszi a probléma megoldását, ha valami nem működik.
Milyen készségekre van szükség ezen a területen?
Ahogy arról már korábban írtunk, a DevOps lebontja a falakat a fejlesztési és üzemeltetési csapatok között, hiszen folyamatos, aktív együttműködés alakul ki közöttük. Éppen ezért az első és legfontosabb soft skill a kommunikációs készség. Emellett egy DevOps szakembernek széleskörű technológiai ismeretre van szüksége, mindig képben kell lennie a legújabb technológiákkal, eszközökkel, folyamatosan fejlesztenie kell magát, hiszen rendkívül sokrétű feladatokat tartogat ez a karrierút. Kiemelten fontos ezeken felül a kitartás és az elszántság, mert a szakterületre jellemzőek a komplex problémák, amelyeket gyakran csak többszöri próbálkozásra sikerül feltárni és megoldani.
Szeretnél IT területre váltani? Érdekel a DevOps? Jelentkezz junior programozó képzésünkre és sajátítsd el villámgyorsan velünk.
Hajagos-Túri Mónika három kisgyerek (1, 4 és 13 évesek) édesanyja, az 1800 lakosú Pálmonostorán élnek, Kiskunfélegyháza közelében. Bár a gyerekek nyári szüneten voltak, Móni a családdal történt egyeztetések után 2021 nyarán belevágott a #MyFirstApp Coding Camp online nyári táborának mentorált kurzusába, ahol három hét alatt sajátíthatta el a webszerkesztés alapjait.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
The demand for tailor-made software has perhaps never been higher. There is now an app for almost everything, for any aspect of our personal or professional life. Yet, companies and users are always looking for more and more, and new ideas are being created and implemented.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.