A szoftverfejlesztés világában az egyik leggyakrabban emlegetett kifejezés mostanában a full-stack. Lépten-nyomon találkozhatsz vele, hiszen a toborzás-kiválasztásért felelős HR szakemberek rengeteg nyitott pozícióval árasztják el az álláskereső platformokat és az egész szakma erről beszél.
Egyszerűen és röviden megfogalmazva a full-stack fejlesztő olyan átfogó tudással rendelkező technológiai szakember, aki a back-end (szerveroldali fejlesztés) és a front-end (kliensoldali fejlesztés) területén is jól kiismeri magát. Éppen ezért általában a tervezéstől az implementáción át a tesztelésig és akár üzemeltetésig minden feladat a munkakörébe tartozhat. Így első hallásra kicsit olyan, mint egy egyszemélyes hadsereg, és éppen ettől válik olyan értékessé a munkáltatók szemében.
Leginkább a kisvállalatok számára hasznos, hogy egyetlen kompetens személy tart a kezében minden technológiai szálat, de a nagyvállalatok is egyre inkább felismerik a full-stack fejlesztőkben rejlő potenciált,, hiszen ha valamelyik területen akadályba ütközik a csapat vagy helyettesítésre van szükség, jokerként segítségül hívható, aki ezzel az átfogó kompetenciakészlettel rendelkezik.
Egy sok éves tapasztalattal rendelkező senior full-stack fejlesztő egyedül képes egy termék önálló elkészítésére. Részletes ismeretekkel rendelkezik a back-end és a front-end technológiákról, a verziókezelő rendszerekről, az API-król, a kiszolgálókról, az alkalmazásokról, a legjobb biztonsági gyakorlatokról, az algoritmusokról, valamint a UI designról.
Ezenkívül a soft skilljei is erősek, például nagyfokú önállóság és jó problémamegoldó képesség jellemzi, illetve értenie kell a projektmenedzsmenthez és a DevOpshoz is valamelyest.
A full-stack fejlesztők iránt egyre nő a kereslet a minden technológiát érintő tudásuk, és sokoldalúságuk miatt. Juniorként eleinte inkább kis cégeknél tudsz elhelyezkedni, ahol még kevesen vannak, így jobban igénylik a sokoldalú szaktudással rendelkező kollégákat. De egy Junior full-stack képzés jó alapot ad ahhoz is, ha freelancerként kis weboldalak elkészítésével szeretnél foglalkozni. Egy juniortól nem elvárt a back-end és a front-end teljes körű ismerete és az összes kódnyelv elsajátítása, elegendő, ha mindkét területen elboldogul a tudásával, tudja, hogy mire van szüksége az egyik és a másik oldalnak.
Bene Ádám két szakmát szerzett, mégsem találta a helyét a munkaerőpiacon. Ekkor jelentkezett a Green Foxba, hogy programozást tanuljon. Full-Stackesként kezdett, majd DevOpsra váltott, végül a Húli Community-ben (a bootcamp belső fejlesztési közösségében) újabb technológiákat sajátított el. Ma már az Ericsson DevOps fejlesztőjeként dolgozik. Azt mondja, sokat segített neki az elhelyezkedésben a Húli Community-ben végzett munka.
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat hallgatóinkkal, köztük a Gen™ Senior Engineering Direktora, František Tröster is.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
At the beginning, every career is motivating and every task has its exciting novelty. But what happens when, over time, you become tired of the dull weekdays, and the work that once used to be challenging turns into a boring routine? With the help of Virág Jónás, a psychologist mentor at Green Fox, we've gathered how to recognize the warning signs of burnout and what to do once it takes over you.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.