Bogi offline kezdte el szuperintenzív képzésünket, de online fejezte be. Előtte nyelvtanárként dolgozott és nem érdekelte az informatika, a képzés után mégis néhány hét alatt megtalálta első programozói állását.
Nagy Boglárka angolnyelv-tanárként dolgozott, amikor megjelent a Covid, és bezárták az iskolákat. Mivel nem vonzotta a digitális oktatás, és nehezen találta a helyét, online kurzusokkal keresett új kihívásokat magának. Ekkor talált rá a 3 hetes, ingyenes – ma már #MyFirstApp Coding Camp néven ismert – kurzusunkra, ami gyorsan meggyőzte, hogy a kódolás neki való. Még be sem fejezte a programot, amikor eldöntötte, hogy belevág a szuperintenzív képzésünkbe. On-campus kezdte el, majd egy baleset miatt át kellett állnia az online tanulásra. Tavaly év végén zárult le a képzés, és Bogi ma már több hónapja főállású programozóként dolgozik. Megkértük, hogy meséljen nekünk a tapasztalatairól.
2020 nyarán indult el a szuperintenzív képzés, ami a kezdetekben nehéz volt Bogi számára. „Korábban egyáltalán nem foglalkoztam informatikával vagy programozással, így még egy általános műveltséggel sem rendelkeztem a területtel kapcsolatban. Ez eleinte feszélyezett, és kicsit kívülállónak éreztem magam. Helyre kellett tennem magamban, hogy ettől még ugyanúgy meg tudom tanulni a tananyagot, mint mások” – mondja Bogi, akinek két hét elég is volt arra, hogy elengedje ezt a szorongást. Úgy érzi, ebben az is segített, hogy a mentoroktól és a csoporttól is minden támogatást megkapott. „Persze az, hogy hamarosan programozóként fogok dolgozni, akkor még nagyon távolinak tűnt” – teszi hozzá.
A képzésen először TypeScripet tanult, aminek köszönhetően belekóstolt az objektumorientált programozásba, majd jött a JavaScript, aztán pedig a React, ami egy modernebb keretrendszer. „A kódolásban végre találtam valamit, ami teljesen leköt. Nagyon tetszett, hogy használhatom a kreativitásomat, és hogy logikai szabályok mentén kell gondolkodni. Az angol nyelvhez képest is szabályosabb a kódolás, nem kell például egy tízezredik kivételt is megtanulni. Itt igazából nincs is olyan, hogy kivétel, hiszen ha nem a szabályok szerint kommunikálsz, akkor a gép egyszerűen nem ért meg téged” – meséli Bogi, aki szerint a programnyelvek tanulása ettől a különbségtől függetlenül sokban hasonlít a nyelvtanulás logikájához.
Bogi osztálya hibrid formában indult el, ami azt jelenti, hogy minden jelentkező eldönthette, hogy személyesen vagy online végzi el a tanfolyamot. A gyakorlatban úgy működött a vegyes csoport, hogy az egyik mentor az online-osokkal, a másik a tanteremben lévő csoporttal foglalkozott. Bogi a kampuszon kezdte el a képzést, de egy térdsérülés miatt körülbelül egy hónap után kénytelen volt online folytatni. „Mivel 3 lépést alig tudtam megtenni, jól jött, hogy simán át lehetett váltani online tanulásra, és ez nem okozott semmiféle fennakadást. Ráadásul haza tudtam költözni Egerbe, és onnan folytattam a képzést. Ez a földrajzi rugalmasság is fontos előnye az online képzésnek” – mondja Bogi, aki szerint az offline és az online képzés ugyanolyan hatékony, és egy „hibrid osztályban” is szuper közösség tud kialakulni.
Boginak a képzés utolsó időszaka, az úgynevezett Projektfázis tetszett a legjobban. Ezalatt munkahelyi környezetet imitálva közösen dolgozik a csapat egy projekten, a mentorok pedig kérdés vagy elakadás esetén segítenek. „Jó érzés volt, hogy együtt készíthettünk valamit, és ez nagyon motivált, persze ez azért még egy elég kezdetleges projekt volt.” Boginak a képzéssel kapcsolatban az egyik legmeghatározóbb élménye a csapat összetartása. „A mai napig többekkel tartom a kapcsolatot. Már a képzés alatt is támogattuk egymást ahelyett, hogy versenyeztünk volna, és ez akkor sem változott meg, amikor elkezdtünk állást keresni. Például mindig megosztottuk egymással az állásinterjúkon szerzett tapasztalatinkat. Szerintem erre a fajta támogatásra mindannyiunknak szükségünk volt, hiszen ilyenkor mindenkiben vannak kétségek” - teszi hozzá.
A képzés lezárását követően Bogi két cégnél járt állásinterjún, mindkettőnél személyesen, így a légkört is volt alkalma megtapasztalni. Az elsőtől hamarosan ajánlatot is kapott, egy úgynevezett low code-os pozícióra, aminek a lényege, hogy minimális kézi kódolással, kevesebb idő alatt készítenek különféle alkalmazásokat. „Eredetileg nem erre a pozícióra felvételiztem, de jó lehetőségnek tűnt a fejlődésre, és maga a cég is szimpatikus volt. Előre elmondták, hogy pontosan milyen feladatokban számítanának rám, és hogy egy korábbi green foxos kollégájuk lenne a mentorom.”
Bogi február 1-jén már kezdett is a körülbelül 50 fős cégnél, és bár alig több mint két hónap telt el úgy érzi, máris beilleszkedett. „Megtaláltam a helyemet a csapatban még így is, hogy nagyrészt home office-ból dolgozunk a Covid miatt. Egyelőre főleg szabálybázisokat írok, és nincs jelen a napi munkámban front-end, amit kicsit sajnálok, de ezt a szabadidőmben igyekszem majd pótolni. Utóbbiban az is segít, hogy a képzés után megmaradt a hozzáférésünk a Green Fox tananyagaihoz” – mondja Bogi, hozzátéve, hogy a későbbiekben külföldi szakmai lehetőségektől sem zárkózna el, és bár most a kódolásban látja a jövőt, a tanári pálya mindig a szíve csücske marad. A jövőben akár szívesen ötvözné a programozást és az oktatást a karrierjében.
2015-ben húszezer informatikus hiányzott Magyarországon, ez a szám azóta minden bizonnyal növekedett. Figyelembe véve a szakma kiemelkedő fizetési szintjét is, nem kérdés, hogy a karrierváltáson gondolkodóknak érdemes belevágniuk a programozóképzésbe. Legújabb, az Academy4MoMs-szal közös képzésünket kifejezetten 1,5-4 éves korú gyermeket nevelő édesanyáknak feljesztettük ki: amíg az anyák programozni tanulnak, a gyermekekre bölcsiben vigyáznak. Majd a képzés elvégzése után az elhelyezkedésben is segítünk.
Bene Ádám két szakmát szerzett, mégsem találta a helyét a munkaerőpiacon. Ekkor jelentkezett a Green Foxba, hogy programozást tanuljon. Full-Stackesként kezdett, majd DevOpsra váltott, végül a Húli Community-ben (a bootcamp belső fejlesztési közösségében) újabb technológiákat sajátított el. Ma már az Ericsson DevOps fejlesztőjeként dolgozik. Azt mondja, sokat segített neki az elhelyezkedésben a Húli Community-ben végzett munka.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.