Bogi offline kezdte el szuperintenzív képzésünket, de online fejezte be. Előtte nyelvtanárként dolgozott és nem érdekelte az informatika, a képzés után mégis néhány hét alatt megtalálta első programozói állását.
Nagy Boglárka angolnyelv-tanárként dolgozott, amikor megjelent a Covid, és bezárták az iskolákat. Mivel nem vonzotta a digitális oktatás, és nehezen találta a helyét, online kurzusokkal keresett új kihívásokat magának. Ekkor talált rá a 3 hetes, ingyenes – ma már #MyFirstApp Coding Camp néven ismert – kurzusunkra, ami gyorsan meggyőzte, hogy a kódolás neki való. Még be sem fejezte a programot, amikor eldöntötte, hogy belevág a szuperintenzív képzésünkbe. On-campus kezdte el, majd egy baleset miatt át kellett állnia az online tanulásra. Tavaly év végén zárult le a képzés, és Bogi ma már több hónapja főállású programozóként dolgozik. Megkértük, hogy meséljen nekünk a tapasztalatairól.
2020 nyarán indult el a szuperintenzív képzés, ami a kezdetekben nehéz volt Bogi számára. „Korábban egyáltalán nem foglalkoztam informatikával vagy programozással, így még egy általános műveltséggel sem rendelkeztem a területtel kapcsolatban. Ez eleinte feszélyezett, és kicsit kívülállónak éreztem magam. Helyre kellett tennem magamban, hogy ettől még ugyanúgy meg tudom tanulni a tananyagot, mint mások” – mondja Bogi, akinek két hét elég is volt arra, hogy elengedje ezt a szorongást. Úgy érzi, ebben az is segített, hogy a mentoroktól és a csoporttól is minden támogatást megkapott. „Persze az, hogy hamarosan programozóként fogok dolgozni, akkor még nagyon távolinak tűnt” – teszi hozzá.
A képzésen először TypeScripet tanult, aminek köszönhetően belekóstolt az objektumorientált programozásba, majd jött a JavaScript, aztán pedig a React, ami egy modernebb keretrendszer. „A kódolásban végre találtam valamit, ami teljesen leköt. Nagyon tetszett, hogy használhatom a kreativitásomat, és hogy logikai szabályok mentén kell gondolkodni. Az angol nyelvhez képest is szabályosabb a kódolás, nem kell például egy tízezredik kivételt is megtanulni. Itt igazából nincs is olyan, hogy kivétel, hiszen ha nem a szabályok szerint kommunikálsz, akkor a gép egyszerűen nem ért meg téged” – meséli Bogi, aki szerint a programnyelvek tanulása ettől a különbségtől függetlenül sokban hasonlít a nyelvtanulás logikájához.
Bogi osztálya hibrid formában indult el, ami azt jelenti, hogy minden jelentkező eldönthette, hogy személyesen vagy online végzi el a tanfolyamot. A gyakorlatban úgy működött a vegyes csoport, hogy az egyik mentor az online-osokkal, a másik a tanteremben lévő csoporttal foglalkozott. Bogi a kampuszon kezdte el a képzést, de egy térdsérülés miatt körülbelül egy hónap után kénytelen volt online folytatni. „Mivel 3 lépést alig tudtam megtenni, jól jött, hogy simán át lehetett váltani online tanulásra, és ez nem okozott semmiféle fennakadást. Ráadásul haza tudtam költözni Egerbe, és onnan folytattam a képzést. Ez a földrajzi rugalmasság is fontos előnye az online képzésnek” – mondja Bogi, aki szerint az offline és az online képzés ugyanolyan hatékony, és egy „hibrid osztályban” is szuper közösség tud kialakulni.
Boginak a képzés utolsó időszaka, az úgynevezett Projektfázis tetszett a legjobban. Ezalatt munkahelyi környezetet imitálva közösen dolgozik a csapat egy projekten, a mentorok pedig kérdés vagy elakadás esetén segítenek. „Jó érzés volt, hogy együtt készíthettünk valamit, és ez nagyon motivált, persze ez azért még egy elég kezdetleges projekt volt.” Boginak a képzéssel kapcsolatban az egyik legmeghatározóbb élménye a csapat összetartása. „A mai napig többekkel tartom a kapcsolatot. Már a képzés alatt is támogattuk egymást ahelyett, hogy versenyeztünk volna, és ez akkor sem változott meg, amikor elkezdtünk állást keresni. Például mindig megosztottuk egymással az állásinterjúkon szerzett tapasztalatinkat. Szerintem erre a fajta támogatásra mindannyiunknak szükségünk volt, hiszen ilyenkor mindenkiben vannak kétségek” - teszi hozzá.
A képzés lezárását követően Bogi két cégnél járt állásinterjún, mindkettőnél személyesen, így a légkört is volt alkalma megtapasztalni. Az elsőtől hamarosan ajánlatot is kapott, egy úgynevezett low code-os pozícióra, aminek a lényege, hogy minimális kézi kódolással, kevesebb idő alatt készítenek különféle alkalmazásokat. „Eredetileg nem erre a pozícióra felvételiztem, de jó lehetőségnek tűnt a fejlődésre, és maga a cég is szimpatikus volt. Előre elmondták, hogy pontosan milyen feladatokban számítanának rám, és hogy egy korábbi green foxos kollégájuk lenne a mentorom.”
Bogi február 1-jén már kezdett is a körülbelül 50 fős cégnél, és bár alig több mint két hónap telt el úgy érzi, máris beilleszkedett. „Megtaláltam a helyemet a csapatban még így is, hogy nagyrészt home office-ból dolgozunk a Covid miatt. Egyelőre főleg szabálybázisokat írok, és nincs jelen a napi munkámban front-end, amit kicsit sajnálok, de ezt a szabadidőmben igyekszem majd pótolni. Utóbbiban az is segít, hogy a képzés után megmaradt a hozzáférésünk a Green Fox tananyagaihoz” – mondja Bogi, hozzátéve, hogy a későbbiekben külföldi szakmai lehetőségektől sem zárkózna el, és bár most a kódolásban látja a jövőt, a tanári pálya mindig a szíve csücske marad. A jövőben akár szívesen ötvözné a programozást és az oktatást a karrierjében.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
There is a growing need for IT professionals worldwide, offering many possibilities for employees. Which career path is suitable for you the most? Which one is ultimately future-proof? In this series of articles we aim to introduce those IT career paths that let us stay marketable in the job market long term. This time, we dive into Back-end.
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.