A karrierváltás egyik legfontosabb kérdése: mikor és hogyan tudok elindul az új pályámon? A Green Fox Academy junior szoftverfejlesztő képzéseit eddig több mint 1500 hallgató választotta, a végzettek 90 százaléka el is helyezkedett IT területen, átlagosan 2 hónappal a bootcamp után. Közülük öten vendégeink voltak a XVIII. Green Fox Meetupon, ahol a tech szektorban rejlő karrierlehetőségekről beszélgettünk.
A Green Foxnál elsajátított ismeretek és készségek birtokában sokféle út járható be. Programozóként elindulhatsz a front-end vagy a back-end fejlesztés, az ezeket összefogó full-stack felé, illetve különböző platformspecifikus fejlesztési irányokba, nem beszélve a különböző programnyelvek és keretrendszerek mélyebb megismeréséről, amelyek már kezdőként is újabb utakat nyitnak meg. Karrierváltóként pedig még az eddigi tapasztalatod is hasznosíthatod, például kifejezetten keresett a gazdasági, pénzügyi tudásnak, a vállalati folyamatok ismeretének és a programozásnak a kombinációja.
A meetup kerekasztal-beszélgetésének résztvevői mind karrierváltók, akik ma már programozóként dolgoznak, de eltérő jellegű feladatokon és területeken. Anita, Alex, Gergő, Balázs és András egyetértettek abban, hogy a bootcamp végére jobban megismer az ember egy speciális platformot vagy programnyelvet, elkezd azon a területen dolgozni, de pár év alatt már annyira kiszélesedik a perspektíva, hogy még izgalmasabb lehetőségek tárulnak fel.
„A front-end és a back-end kiegészíti egymást, ezért egy webfejlesztő a munkája során egyaránt találkozik a kliensoldal és a szerveroldal kihívásaival is” – magyarázta Gergő, aki jelenleg back-end fejlesztő és egy ideig a Green Fox mentora is volt. „El lehet indulni bármelyik irányba, de szerintem ez inkább csak azt jelenti, ki hol kezdi el” – tette hozzá András, aki a Microsoft Business Central keretrendszerével dolgozik. Szerinte aki megtanulja, hogyan lehet gyorsan és eredményesen új tudást felvenni, az bármibe bele tud tanulni – és ennek a képességnek a fejlesztésére a Green Fox kifejezetten nagy hangsúlyt fektet.
A beszélgetésben a teljesen egyedi fejlesztéseken dolgozó pro-code, illetve a nem a nulláról, hanem egy platform előre legyártott moduljaiból építkező platform alapú fejlesztés (a low-code irány) egyaránt képviseltette magát. Persze kiderült, hogy ez a két terület sem határolható el élesen. A low-code világában ugyanis az erős platformspecifikus tudás és a gazdasági-vállalati folyamatok mélyebb ismerete mellett ugyanúgy szükség van a programozói skillekre, mint a pro-code vonalon.
Ha már eldöntötted, hogy belevágsz, de még nem tudod, milyen pálya való neked, töltsd ki a Tech Karrier Kvízünket!
„A Salesforce egy felhő alapú rendszer, amellyel automatizálni tudunk egyes vállalati folyamatokat. A platform újra felhasználható elemekből épül fel, melyekkel akár összetett rendszerek is építhetők, ami komoly szakmai kihívás" – mondta Anita, aki még 2018-ban az Accenture Green Fox-szal szervezett CodeGirlz programján végzett, majd rögtön elhelyezkedett az Accenture-nél. A Green Fox és a COSMO CONSULT közös osztályában a Microsoft Business Centrallal is megismerkedő András ezt azzal egészítette ki, hogy „a testre szabott megoldásokat mi fejlesztjük teljes egészében, ez abszolút pro-code feladat. Emellett használunk olyan kódrészleteket, amelyekhez nem kell és nem is nagyon lehet hozzányúlni, viszont ezekkel is csak az tud jól dolgozni, aki teljesen átlátja a mögöttük álló logikát.”
Nem véletlen, hogy a kerekasztal során felmerült a téma, érdemes-e egy keretrendszerre fókuszálni. Tény, hogy megugrott az igény a platformspecifikus tudással rendelkező programozók iránt, mert az olyan keretrendszerek, mint a Business Central, a Salesforce vagy a ServiceNow hatékonyabbá tehetik a fejlesztést, és ez a digitalizáció felgyorsulásával előnyt jelent. Ugyanakkor még viszonylag kevesen vannak ezen a pályán, akik tudják, milyen sok lehetőséget tartogat a specializáció.
„Most abszolút ez a trend, de közel sem azt jelenti, hogy bárki össze tudna legózni kész elemekből egy alkalmazást. A hasonló platformok felfutását én inkább egy következő lépésnek tartom a fejlesztői munka evolúciójában. Az IT éppen arról szól, hogy folyamatosan új utakat keresünk. Másrészről viszonyítás kérdése az egész, például egy harminc évvel ezelőtti programozó munkájához képest ma már mindenki keretrendszerben dolgozik” – villantott fel egy új perspektívát Balázs, aki front-end fejlesztőként dolgozik.
Vendégeink meséltek azokról a tapasztalataikról is, amelyek önbizalmat adtak számukra. Alexnél, aki a kereskedelem és a divat világából lépett át az IT-ba, jelenleg pedig full-stack fejlesztőként dolgozik, egy green foxos feladat hozta meg az áttörést. „Amikor az alapozó modul végén egy játékot kellett fejleszteni, hárman-négyen összeálltunk, és másfél nap alatt megcsináltuk. Maradt még idő, ezért kitaláltam, hogy újraírom az egészet. Miután elkezdtem, teljesen rágörcsöltem, de végül meglett időre. Az volt a pont, amikor hirtelen összeállt minden, és éreztem, hogy jó helyen vagyok.”
A kitartás megedződése is olyan alapélmény, amit minden „zöld róka” magával visz, és ami Anita számára is sikert hozott. „Az egyik projektemben Salesforce-t kellett integrálnom egy másik rendszerrel. Nekiültem, csináltam, bár nem láttam a végét. Viszont addig nem adtam fel, amíg sikerült összehoznom egy nagyon jó applikációt. Nemcsak én voltam vele elégedett, hanem az ügyfél is, így ezt a projektet már team leadként vihettem tovább, amire nagyon büszke vagyok.”
„A tanulás része a napi munkának, a Green Fox nagyon jól felkészít erre – emelte ki Balázs. – Rengeteg információt el lehet érni önállóan, ha tudod, milyen módszerrel keresd, és ezt itt begyakorolhatod. Az is fontos, hogy ha egy teljesen új, nagy feladatot kapsz, ne ess kétségbe, hanem állj neki. A Green Foxnál ezt a helyzetet garantáltan megismered, de azt is megtapasztalod, hogy sikerül megoldani. Az IT igazán azoknak való, akiket a kíváncsiság hajt és a fejlődés motivál.”
A meetupon természetesen sok egyéb téma szóba került, és a közönség is feltette a kérdéseit. Ha Te is kíváncsi vagy rá, miben más a Green Fox, milyen lehetőségek várnak a bootcamp után vagy szívesen kipróbálnád a kódolást, tarts velünk az eseményeinken!
Hamarosan lezárul egy újabb év, ebből az alkalomból kicsit megálltunk és visszanéztünk, hogy összegyűjtsük, mire is vagyunk legbüszkébbek 2019-ből. Nagyon sok minden történt velünk: túlléptük a 850 hallgatószámot, Prágában elindítottuk a harmadik évfolyamunkat, 49 eseményt szerveztünk a képzésünk iránt érdeklődők, illetve partnereink számára, és ezek még fel sem fértek a top 10-es listánkra. De mi az, ami igen? Íme!:)
Máté karrierútja nem mondható éppen hétköznapinak. Kisgyermek korától versenyszerűen műkorcsolyázott, korán megismerkedett a jég show-k különleges műfajával és a Disney on Ice jégtáncosaként körbe turnézta a fél világot. De mi történik egy showtáncossal a koronavírus-válság idején? Szerencsére Máté hitt a happy endben, a válsághelyzetre lehetőségként tekintett és végül megtalálta karrierje következő állomását. Ismerjétek meg első kézből izgalmas útját a szoftverfejlesztésig!
#stayathome: Nagyon hiszünk a social distancing erejében, ezért múlt csütörtök óta a tanteremből átköltöztünk a virtuális térbe, minden képzésünk online zajlik. Szerencsénk van, hiszen mi alapvetően is számítógépen dolgozunk, ráadásul az oktatási metodológiánk is támogatja az online formátumot. Persze nem könnyű egyik napról a másikra váltani, hogy ezt megkönnyítsük nektek, Kökény Tamás, vezető mentorunk segítségével összegyűjtöttük az első hét tapasztalatait.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.