Andi, a Green Fox végzős hallgatója, angol-olasz szakon tanult, majd volt eladó egy sportszeráruházban, végül rájött, a programozás a szakmája.
Vrabély Andi, a Green Fox Academy végzős diákja kis lépésekkel közelített a programozás felé, hogy aztán nagyot ugorjon. Angol-olasz szakon végzett, kacérkodott a gondolattal, hogy tánctanár lesz. Aztán tett egy kitérőt a digitális bölcsészet irányába, és sportszeráruházban is volt eladó, hogy végül kiderüljön: a kódolás az igazi szerelem.
Kacskaringós úton jutottál a Green Fox padjába. Mikor esett le, hogy neked programozással kellene foglalkoznod?
Tíz évig versenytáncoltam, imádtam a mozgást, és egy ideig azt terveztem, hogy tánctanár leszek. De a tánchoz pár is kell, én meg valami olyat szerettem volna, amit akár teljesen önállóan csinálhatok, függetlenül másoktól. (Persze ma már tudom, hogy a programozás se a légüres térben történik, leggyakrabban csapatmunkát igényel.) Középiskolában jól ment az angol és az olasz, így ráálltam a klasszikus humán útra: bölcsészként szereztem BA-t, de végig éreztem, hogy valami logikusabbat kellene tanulni az irodalomnál. Így találtam a Pázmányon a számítógépes nyelvészet mesterkurzusra. Itt már programozást is tanultunk, de hát gondolhatod, mi volt. Bevezetés a programozásba 1-2…
Lehet, hogy én szálltam ki túl korán, de nem nagyon hasonlított arra, amit az életben tapasztaltam. Ám még így is hatalmas löketet adott mindaz, amit az egyetemen tanultam. Lényegében itt szerettem meg a programozást, és a második félévben már az egyetemen kívül is kerestem az alkalmakat arra, hogy hol tudnék újat tanulni. Elkezdtem a Pythonnal ismerkedni. Meetupokra jártam, és igen hamar nagyon durva dolgok derültek ki. Azt mondtam: úristen, a programozók ilyen dolgokat is csinálnak?
Például mit?
Vicces volt látni, ahogy mindenféle API-k kerülnek elő, vagy a package-ek használata, vagy hogy a meetupon az emberek nem csak megtanulnak egy programnyelvet, hanem mindenki viszi a saját kis projektjét. Tavaly nyáron csatlakoztam a Pylvaxhoz, ami egy kezdőknek szóló pythonos programozói workshop. Itt hetente összeülünk, és órákig programozunk együtt. Működik a forró drót a kóder lányok között, én a Django Girls-ös Kádár Szilvitől tudtam meg például, hogy a Green Fox tanfolyamára lehet jelentkezni, és bár önbizalmam nincs túl sok, nekivágtam. Aztán vártam, vártam, hogy mikor derül már ki, hogy nem sikerült, és akkor tök véletlenül találkoztam a Green Fox vezető oktatójával, Tojással az utcán, aki csak annyit mondott: ez még titok, de vágod, hogy felvettünk? Hát az eléggé sokkoló volt!
Milyen volt az első nap az iskolában?
Kicsit megijedtem, ahogy az első bemutatkozásnál hallottam, hogy sokan mérnöki diplomával érkeztek, vagy a Közgázról. Nem hemzsegtek a bölcsészek a hallgatók közt. Az sem segített sokat, hogy a testvérem, aki gazdasági informatikus, lehidalt a tematikától. Azt mondta, hogy na, ő ezt nem tudná végigcsinálni. De aztán hamar belerázódtam. Pythonnal kezdtünk, az nekem sima pálya volt. Most már úgy látom, hogy nem kellett volna annyira parázni, mert sokkal könnyebb, mint amire számítottam.
A neheze még hátra van, hiszen most kell majd “eladni” magad programozóként. Milyen típusú céget képzelsz el munkaadódnak?
Felesleges már most elköteleznem magamat, mert mindegyik támogatónak baromi érdekes projektjei vannak. Az biztos, hogy nem szeretnék túlságosan konformista helyet magamnak, és fontos, hogy a munkahelyemen sokat lehessen tanulni. Az is lényeges, hogy hagyjanak azonnal beugorni a mélyvízbe. Nem akarok a kispadon ülni.
Ma már gondolom kezded unni a meglepett arcokat, amikor bejelented, hogy junior szoftverfejlesztő leszel.
Sokakban még mindig az a kép él, hogy a programozó egy pocakos, szemüveges, kockásinges csávó, úgyhogy szeretem sokkolni őket azzal, hogy én is az leszek. Nem is gondolná az ember, hogy még mindig itt tartunk, de mára már megszoktam a reakciókat. Azért persze akadnak barátaim, akik normálisan reagálnak arra a hírre, hogy fejlesztőnek tanulok, és rengetegen mondják, hogy húúú, szuper, de irigyellek!
Egy új karrier építése kihívásokkal teli, ami különösen igaz a munka világába visszatérő kisgyerekes anyukákra. Az informatikai szektorban szerencsére egyre több munkáltató keresi azokat a képességeket, amikkel a kismamák hozzájárulnak egy csapat sikerességéhez, cserébe számos családbarát intézkedéssel, rugalmas lehetőségekkel támogatják a családokat. Te is próbára tennéd magad?
Menyhért karrierjét pilótaként kezdte az egyetem elvégzését követően, de az élet nem mindig alakul terv szerint, így végül egy izgalmas manőver után sikeresen landolt a programozásba. Hogyan lesz egy pilótából végül szoftverfejlesztő? Mik a különbségek és hasonlóságok a két szakma között? Ismerjétek meg Menyhért korántsem hétköznapi karriertörténetét!
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.