Réka Szegeden tanult geográfusnak, dolgozott asszisztensként, és felkérték cégvezetőnek is, mégis programozóként találta meg a hivatását.
A szegedi gimnáziumban az informatika helyett a filozófián volt a hangsúly, akkor még fel sem merült Rékában, hogy évekkel később ő a programozásból fog megélni. Az érettségit követően beiratkozott a Szegedi Tudományegyetem geográfus szakára, hiszen gyerekkori álma volt, hogy térképész legyen. A felismerés, miszerint később ebből nem fog tudni megélni, már másodévben tábort vert Réka fejében, ezért tanulmányait felfüggesztve dolgozni kezdett. Először Szegeden, többek között egy ügyvédi irodában vállalt leírói munkát. Aztán - átmenetileg - felköltözött Budapestre.
„A programozói munkáról volt egy képem: egy matematikai gondolkodású valakinek el kell végeznie egy rettenetesen nehéz képzést az egyetemen, ahonnan az ismerőseim sorra potyogtak ki. Nem is terveztem, hogy megpróbálom. Én nem akartam eljönni Szegedről, mert nagyon szeretem. Viszont csak olyan munkákat csináltam, amik számomra nem jelentettek kihívást. Feljöttem Budapestre, hogy majd csak lesz valami. Egy call centerben kezdtem dolgozni, aztán irodavezető asszisztens lettem, végül eljutottam egy logisztikai és ipari szaklap szerkesztőségébe. A kollégáimmal sokat utaztunk a környező országokba, amit nagyon élveztem, ráadásul fejlesztettem az angolomat, ami később, a Green Foxban nagyon jól jött.”
Ez a munkahely idővel megszűnt, Réka visszaköltözött Szegedre, ahol azonban a korábbinál jobb pozícióba került a helyi munkaerőpiacon. Egy patikahálózat beszerzője lett. Másfél év múlva felkérték, legyen cégvezető. Réka ezt elvállalta, de hamar rájött, hogy ez nem való neki. Addigra ugyanis már érlelődött benne a gondolat: váltani kell. Azon kapta magát, hogy nézegeti a programozóképzéseket a weben. Szembejött egy „Jó lennél programozónak? Töltsd ki ezt a tesztet!” hirdetés a Facebookon, és Réka önmagát meglepő módon nagyon jó eredményt ért el.
„Akkor esett le, hogy egy számomra eddig teljesen elképzelhetetlen pályán is tudnék érvényesülni. Elkezdtem képzéseket keresgélni. A párom, aki szintén fejlesztő, akkor költözött fel Szegedről Budapestre, egy startup cégnél kezdett dolgozni. Kimatekoztuk, hogy hogyan tudjuk megfinanszírozni azt a bő 4 hónapot, amíg a képzésem tart, bár ez inkább 6 hónap volt, mert márciustól szeptemberig nem kerestem pénzt. Az első három hónapra álláskeresési járadékot vettem fel, a második három hónapot családilag kigazdálkodtuk.”
Réka elmesélte, hogy három különböző képzésre jelentkezett, és azért döntött a Green Fox mellett, mert egyrészt nagyon élvezte a tanfolyamot megelőző Ladies’ Coding Night elnevezésű programot, ahol elmondása szerint kifejezetten jó volt látni, hogy nők is dolgoznak ebben a szakmában. Döntésének legfőbb oka azonban a Green Fox átláthatósága volt. Megkereshetőek a régi hallgatók, lehetőség van megnézni, hogy kik vesznek részt a képzéseken, hogy ki honnan jött, milyen korosztályból. Réka úgy fogalmazott, hogy ezek olyan életszagú történetek, amelyekkel azonosulni tudott.
„Feltettem magamnak a kérdést: 31 évesen én most tényleg beülök egy tanfolyamra? Ráadásul karrierváltásról az én esetemben nem lehet beszélni, mert nem volt klasszikus értelemben vett szakmám. Féltem, hogy ez a 20 évesek világa, túl nehéz és gyors lesz nekem. A képzés baromi nehéz volt, de a 20 éveseknek is az volt. Nagyon szerettem és most hiányzik a Green Foxos időszak. Rettenetesen jót tett az agyamnak, hogy minden nap új dolgot tanultunk. Azóta sokkal kreatívabban gondolkodom, és több irányból közelítek meg problémákat, mint korábban.”
Réka olyan osztályban végzett, ahol angolul tanultak Java backend programozást. A képzés végén a hallgatók számára a Green Fox Gold partnerei, azaz a kiemelt partnercégek kínálhattak először munkalehetőséget. Réka bevallotta, félt, hogy helyette inkább a fiatalabbakat kapkodják el a munkaadók, ezért meg is lepődött, amikor már a kiválasztási folyamat elején több cég is megkereste őt, és kérték, menjen interjúra hozzájuk. Nyolc hónapja a SmartFront Kft.-nél helyezkedett el, azóta boldog és büszke junior programozóvá vált.
„Szuper jó érzés tudni, hogy partnercégek már több olyan feature-t használnak, amit én fejlesztettem. Korábban nem kaptam visszajelzést a munkámmal kapcsolatban, itt viszont rendszeresen kapok feedbacket. Ezt is óriási pozitívumnak tartom az új szakmámban. Itt olyan termékeket csinálunk, amit sokan használnak, aminek komoly értéke van.”
UPDATE: Réka programozói karrierje azóta Dublinban folytatódik!
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
There is a growing need for IT professionals worldwide, offering many possibilities for employees. Which career path is suitable for you the most? Which one is ultimately future-proof? In this series of articles we aim to introduce those IT career paths that let us stay marketable in the job market long term. This time, we dive into Back-end.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.