Az anyukák igényeire szabott programozóképzés második évfolyamán végzett, jelenleg a Green Fox mentora. Ő Németh Johanna, aki fiatal, kétgyermekes anyaként azért vágott bele a képzésbe, hogy karriert építsen.
Németh Johanna (Johi) 2020 nyarán végzett Green Fox és az Academy4MoMs összefogásában létrehozott, anyukáknak szóló, részidős programozóképzésen. Bár korábban nem volt kapcsolata a kódolással, ma már nagyon élvezi, hogy ezzel foglalkozhat. A képzés utolsó hónapjai a Covid árnyékában teltek, de férjétől, mentoraitól és a többi anyukától minden támogatást megkapott a nem várt kihívások leküzdéséhez. Johival, aki jelenleg a Green Fox mentoraként dolgozik, a családi élet és a programozás összehangolásáról, valamint jövőbeli terveiről is beszélgettünk.
Mesélnél arról, hogy hogyan találtál rá az anyukáknak szóló képzésre?
A történet onnan indul, hogy a férjemmel viszonylag fiatalon kezdtünk bele a családalapításba. Előtte fuvarszervezőként dolgoztam egy kisebb cégnél, illetve volt egy megkezdett egyetemi HR-képzésem. Amikor a kisebbik lányunk bölcsődés korú lett, jött a dilemma, hogy mit is kezdjek magammal. Még mindig csak 25 éves voltam, és szerettem volna valahogy beépülni a munkaerőpiacra, karriert építeni. Egyszer csak szembejött a Facebookon egy hirdetés az anyukáknak szóló programozóképzésről, ami felkeltette az érdeklődésemet.
Előtte foglalkoztál informatikával vagy programozással?
Nem volt különösebb kapcsolatom az IT-val. Ahogy a legtöbben, én is felhasználóként kezeltem a számítógépeket, de úgy gondoltam, hogy ez egy jó lehetőség. Elmentem a Green Fox nyílt napjára, majd a Ladies’ Coding Night nevű eseményre, és egyre jobban beleéltem magam abba, hogy megtanulok programozni. Végül jelentkeztem, és felvettek. Így csatlakoztam az anyukáknak szóló képzés második évfolyamához, ami 2019 szeptemberében indult.
Hogyan emlékszel a képzésre?
Az első perctől nagyon élveztem, de azért akadtak kihívások. Közben elvégeztem egy egyetemi félévet is levelezőn, és a vizsgaidőszakot nagyon nehéz volt összehangolni a képzéssel. Könnyebb lett a helyzet, miután letudtam az egyetemi vizsgákat, és csak a programozásra kellett koncentrálnom. Aztán márciusban jött a következő kihívás: megjelent a Covid, ami mindent átírt.
Milyen változásokat hozott a járványhelyzet?
Az alapvetően tantermi tanulást otthonról kellett folytatnunk. Mi a férjemmel rögtön kivettük a lányokat az oviból, illetve a bölcsiből. Ő továbbra is bejárt dolgozni, én pedig otthon voltam a gyerekekkel, és mellette végeztem a képzést. Leginkább este vagy éjszaka tudtam a tananyaggal és a feladatokkal foglalkozni. Hozzá kell tenni, hogy a Green Fox mentorai is igyekeztek megkönnyíteni a dolgunkat. Az eredeti ütemezés szerint májustól a korábbi napi 3 órás tanrend napi 6 órára emelkedett volna. Amikor a többi anyukával jeleztük, hogy túl sok lenne a napi 6 óra, átalakították a tanrendet úgy, hogy beleférjünk napi 4,5 órába. Emiatt körülbelül egy hónap csúszással, 2020 júliusában ért véget a képzés, de ebből senki sem csinált problémát. Mindannyian díjaztuk a rugalmas hozzáállást, ami egyébként végig jellemző volt, a mentorok mindig figyeltek arra, hogy nekünk a lehető legjobb legyen.
Mennyire tudtatok támaszkodni egymásra a többi anyukával?
Heten voltunk a csoportban, gyakorlatilag ugyanabban a cipőben, így összetartó közösség jött létre. Kár, hogy a vírus miatt az utolsó hónapokban már nem találkozhattunk személyesen. Persze így is folyamatosan kapcsolatban voltunk, akár késő este vagy éjszaka is meetingeltünk. A projektfázisban hárman mentünk full-stack irányba, négyen pedig a back-endet választották. A két csoport ezután külön dolgozott, így már csak azzal a két anyukával voltam napi kapcsolatban, akik szintén full-stackesek lettek.
Miért a full-stack irányt választottad?
A képzés alatt ismerkedtem meg a back-end és a front-end fogalmakkal. A back-endben az tetszett, hogy logikát kell felépíteni, a front-endben pedig az, hogy kiélhetem a kreativitásomat. Mindkét irány vonzott, a full-stack pedig egyfajta keveréke a kettőnek, ezért emellett döntöttem.
Mi történt a képzés után? Hogyan lettél a Green Fox mentora?
Nekem a képzés után kicsit újra kellett gondolnom a terveimet, mert hamarosan kiderült, hogy babát várok. Ezután nem adtam be az önéletrajzomat több helyre, de novemberben váratlanul felhívtak a Green Foxtól, hogy lenne-e kedvem náluk mentorkodni. Rögtön jeleztem nekik, hogy kismama vagyok, de mivel határozott időre, március végéig szólt az ajánlat, könnyen sikerült megállapodnunk. A következő hétfőn már kezdtem is napi 6 órában. A csoporttársaimmal egyébként tartottunk attól, hogy a Covid megnehezíti majd az elhelyezkedésünket, mert esetleg kevésbé lesz kereslet junior programozókra, de novemberre mindenkinek lett munkahelye.
Hogyan tervezed a jövődet?
Az biztos, hogy folytatni szeretném a programozást, mert nagyon élvezem. Igazi sikerélmény azt látni, hogy, amit csináltam, az működik. Elképzelhető, hogy fél évvel a szülés után már munkába állnék home office-ból napi 2 vagy 4 órában, de ez főleg azon múlik majd, hogy hogyan alakulnak a baba igényei.
Kiknek ajánlanád az anyukáknak szóló programozóképzést?
Azoknak az anyukáknak, akik fokozatosan szeretnék magukat hozzászoktatni ahhoz, hogy egy kicsit mással is foglalkoznak a gyermekeik és a háztartás mellett, illetve akik készülni szeretnének a visszatérésre a munka világába. Azt hiszem, az én példám jól mutatja, hogy akár a nulláról is el lehet kezdeni a programozást, ha valaki kedvet érez hozzá. Nem kell előképzettség, csak annyi, hogy az ember képes legyen rendszerekben, nagyobb összefüggésekben gondolkodni.
Tanácsolsz valamit annak, aki most jelentkezik a szeptemberben induló évfolyamba?
Jó, ha van segítség a gyerekek mellé. Nekem például a férjem rengeteget segített, így csak néha kellett nagyszülői segítséget igénybe vennünk. Amíg én esténként a képzéssel foglalkoztam, ő megfürdette a lányokat, gondoskodott róluk. Erre szükség volt ahhoz, hogy koncentrálni tudjak. A járványhelyzet csavart egyet ezen az egészen, és most az otthoni körülményekből kell kihozni azt, amit lehet. Úgy gondolom, hogy ehhez minden anyukának jól jön némi támogatás.
Felkeltette az érdeklődésed Academy4MoMs képzés? Olvasd el a részleteket!
Jókuti Anna gyógypedagógusként diplomázott, majd a grafikusi pálya felé kacsingatva érdekelni kezdte a webfejlesztés. Mindig távol álltak tőle a reál tárgyak, ezért sokáig nem hitt abban, hogy neki való kódolás. Komoly komplexusokkal, de végül belevágott a Green Fox Junior programozó képzésébe, aminek az elvégzése után Front-end fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Front-end területet Anna történetén keresztül!
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.