Úgy döntöttél, végre szögre akasztod régi, poros karriered és belevágsz valami egészen újba? Ha azt már tudod, hogy az IT a kiszemelt terület, gratulálunk! Máris meghoztad az első fontos döntést. De hogyan indulj el az új karriered felé vezető úton? Milyen programnyelvet tanulj meg először? Összegyűjtöttük a legnépszerűbb lehetőségeket!
Ha azon gondolkozol, hogy érdemes lenne megtanulni programozni, az első és legnehezebb feladat azt meghatározni, hogy hogyan vágj bele. Beírhatod ugyan a Google keresőjébe, hogy „melyik programozási nyelvet érdemes először megtanulni?”, de valószínűleg még jobban össze fogsz zavarodni a rengeteg lehetőség láttán. Oké, de melyik a legjobb a Te személyes karriercéljaid szempontjából?
A válasz az, hogy attól függ.
Első sorban az határozza meg, hogy melyik nyelvvel érdemes kezdened, hogy mit szeretnél elérni az általa szerzett új készségekkel. Egy nagyon specifikus munkakör érdekel? Például kifejezetten mobilalkalmazások fejlesztése? Weboldalak tervezése? Játékfejlesztés? Esetleg csak egy új készséget szeretnél elsajátítani, amit a jelenlegi munkád során hasznosítanál? Az ezekre a kérdésekre adott válaszaid határozzák meg, hogy hol kezdd.
Az első programozási nyelv kiválasztásának két fő módja van – vagy úgy, hogy egy konkrét célt követve választasz, pl.: tudod, hogy a front-end fejlesztés érdekel, vagy meg kell határoznod, hogy mik a legfontosabb szempontok az új nyelv kiválasztásánál. Például: Mennyire népszerű az adott nyelv? Mennyire keresett a piacon? Milyen nehéz megtanulni pályakezdőként?
Ha az egyik legnépszerűbb és legkeresettebb programozási nyelvvel szeretnél kezdeni, mert az az elsőszámú célod, hogy biztosítsd a jövőd, akkor ezeket a nyelveket vedd fontolóra:
Javascript
A Javascriptet elsősorban interaktív, animált és felhasználóbarát weboldalak létrehozására használják. Ez a nyelv tökéletes azok számára, akik érdeklődnek a front-end fejlesztés iránt, mivel a Javascript a legtöbb webböngésző alapja.
Java
A Java az egyik legerősebb programozási nyelv, amelyet jelenleg több mint 3 milliárd eszköz használ. A Java jelenleg az egyik legfelkapottabb technológia. Asztali alkalmazásokban, mobilalkalmazásokban, webfejlesztésben, mesterséges intelligenciában, felhőalkalmazásokban és még sok másban használják.
Python
A Python a programozási nyelvek egyik jövőjének tekinthető. A legfrissebb statisztikák szerint a fejlesztők körülbelül 80%-a számára a Python az egyik fő kódolási nyelv. A Pythonban a kiterjedt könyvtárak jelenléte megkönnyíti a mesterséges intelligenciát, az adattudományt és a gépi tanulási folyamatokat.
C#
A Microsoft által kifejlesztett C# a 2000-es években vált híressé az objektum-orientált programozás koncepcióinak támogatásával. Ez az egyik leggyakrabban használt programozási nyelv a .NET keretrendszerhez. Anders Hejlsberg, a C# megalkotója szerint a nyelv inkább hasonlít a C++-ra, mint a Java-ra. Windows, Android és iOS alkalmazásokhoz a legalkalmasabb.
C++
A C++ az egyik legnépszerűbb és leghatékonyabb programozási nyelv. Használható operációs rendszerek, játékok, webböngészők, videojátékok és egyebek fejlesztésére. Ez a nyelv olyan alkalmazások létrehozásához hasznos, amelyek erőforrásigényesek, és számos iparágban használják. Ha érdekel a robotika, a VR, vagy a játékfejlesztés ez lehet a legjobb a kezdéshez.
HTML
Technikailag a HTML egy jelölőnyelv, ami azt jelenti, hogy felelős a webhelyen található információk megjelenésének formázásáért. Lényegében a HTML-t a hétköznapi szöveget tartalmazó weboldalak leírására használják. Nem rendelkezik ugyanazokkal a funkciókkal, mint a listán szereplő többi programozási nyelv, és a webhely szövegének létrehozására és strukturálására korlátozódik. A szakaszok, címsorok, hivatkozások és bekezdések mind a HTML tartomány részét képezik.
SQL
Az SQL (Structured Query Language) egy olyan nyelv, amely lehetővé teszi a programozók számára az adatbázisok lekérdezését és kezelését. Domain-specifikus nyelvként elsősorban RDBMS-en (relációs adatbázis-kezelő rendszeren) belüli adatok kezelésére tervezték. Egyszerűen fogalmazva, az SQL képes megkeresni és lekérni az adatokat egy adatbázisból, valamint frissíteni, hozzáadni vagy eltávolítani rekordokat.
+1 kakukktojás: Angol
Mielőtt belevágnál bármelyik programnyelv elsajátításába, az első nyelv, amit meg kell legalább középszinten tanulnod, az angol, hiszen az IT elsődleges nyelvéről beszélünk.
Reméljük, ezek alapján már könnyebben el tudod dönteni, hogy melyik IT karrier-irány tetszik a legjobban. A következő kérdés azonban, hogy hogyan vágj bele a tanulásba.
Ez pedig főként a rendelkezésedre álló időtől és anyagi erőforrástól függ.
Egy főiskolai/egyetemi képzés például átfogó oktatást nyújt a programozás elméletéről és gyakorlatáról – azonban a tipikus alapképzési program három és fél év nappali tagozatos tanulást és hosszú távú tandíj finanszírozást is igényel.
Ha gyorsabb karrierváltásra vágysz, amely a készség-alapú, gyakorlati tanulásra összpontosít, érdemes megfontolni egy programozói bootcampet. Egy ilyen képzés felvértez téged azokkal a gyakorlati készségekkel és nyelvtudással, amelyekre szükséged lesz ahhoz, hogy belépő szintű munkát szerezz IT területen – mindezt csupán 5-6 hónapon belül.
Mozga Anna frissdiplomás bölcsészként vágott bele a programozásba nem sokkal a diplomaosztója után. Miután elvégezte a Green Fox Junior programozó képzését, 1-2 évig kereste a helyét új szakmájában, most pedig úgy érzi, hogy Salesforce-fejlesztőként végre megtalálta. De mit csinál egy Salesforce-fejlesztő, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg jobban a Salesforce területet Anna történetén keresztül!
Koronavírus, maszk, kijárási korlátozás: sokaknak leginkább erről szólt 2020, mi mégsem ezekre fogunk emlékezni. A mi buzzwordjeink ehelyett: #StayAtHome Coding Camp, Impact Ventures, online képzés vagy éppen ISA. És még annyi minden van, amire örömmel és büszkén nézünk vissza. Íme a legemlékezetesebb történések a Green Fox elmúlt évéből.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.