Csapatmunka, kreativitás, kommunikáció… ezeket már a programozóktól is elvárják. Épp ezért a soft skillek fejlesztése is szerves része a Green Fox képzéseinek.
Magyarországon is egyre több szó esik az úgynevezett soft skillekről, de egyelőre csak a leginnovatívabb oktatási intézmények tananyagába kerülnek be ilyen jellegű tréningek. Csarnó Nelli, a Green Fox Academy négyfős pszichológus-tréner csapatának tagja elmondta, hogyan lehet fejleszteni ezeket a készségeket, és miért nélkülözhetetlenek a mai programozóknak.
Melyek a soft skillek?
Kezdjük a könnyebben megfogható hard skillekkel, amelyek alatt bármilyen jellegű lexikális vagy tényszerű tudást értünk. Ezzel szemben soft skilleknek nevezzük azokat a szociális készségeket, amelyek ma már gyakorlatilag elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ember igazán sikeresen működjön egy szakmában:
A felsoroltak többsége álláshirdetésekből is ismerős lehet, a jó kommunikációs készség és a csapatmunka például a legtöbb pozícionál elvárás, és ez így van a programozói állásoknál is.
"A fejlesztés ma már nem magányos tevékenység, a legtöbb vállalatnál ugyanis csapatban folyik a munka. Nagyon sokba kerülhet ezért egy cégnek, ha a programozó kollégák nem tudnak jól együttműködni, így jelentősen felértékelődtek a társas készségek a szakmában" - hangsúlyozta Nelli.
"A legnagyobb mumus a prezentáció"
De hogyan lehet fejleszteni a soft skilleket? A Green Fox Academy 18 hetes programozóképzése során 7-8 alkalommal, vagyis 2-3 hetente kerül sor soft skill fejlesztő tréningekre, amelyek általában fél- vagy egynaposak.
"A hazai szakembereknél a legnagyobb mumus a prezentáció, vagyis sokaknak problémát jelent, hogy megosszák másokkal a tudásukat, ötleteiket, de széles körben jellemző az önismeret hiánya is"
- mondta el a Green Fox pszichológusa, aki szerint azért is nagy hiba, hogy Magyarországon a hagyományos oktatás nem foglalkozik a soft skillekkel, mert a munkaerő-piaci oldalon egyre magasabbak az elvárások ezen a téren. Ráadásul az említett készségek mind fejleszthetőek.
Akinek a tréningeken felül szüksége van további, személyes coachingra, bármikor fordulhat a Green Fox pszichológusaihoz, akik a rendkívül intenzív programozóképzés során akár motivációs nehézségek megoldásában is segítséget nyújtanak, a projektidőszakban pedig a csapatmunka során felmerülő feszültségek feloldásában segítik a hallgatókat.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.