Milyen lehetőségek várnak Angliában egy magyar DevOps mérnökre? Mire számíthat kint egy programozó magyar bootcamp végzettséggel? Erről mesélt nekünk Samu, akinek a karrierváltás 100%-ig beváltotta a hozzá fűzött reményeket!
“A Green Fox előtt pszichológiát tanultam Glasgow-ban, viszont sem az akadémikus, sem pedig a praktizáló pszichológus karriert nem láttam magam előtt. Egyszerűen nem képzeltem magamat jó fitnek ebben az irányban” – meséli Zádori Samu, volt green foxos hallgatónk. Az egyetemi évek után itthon kipróbálta magát kutatási asszisztensként és piackutatóként is, de rájött, hogy nem tudja elképzelni magát ezeken a területeken, ugyanakkor egy stabil karriert szeretne kiépíteni. Így fogant meg benne az IT-ra váltás gondolata, és végül 2019-ben jelentkezett a Green Fox szuperintenzív junior programozó képzésére, amit még abban az évben el is végzett Application Development szakirányon. De lássuk, hogy egy magyar bootcamp végzettséggel mennyire volt nehéz külföldön elhelyezkednie, és hogy mit tanácsolna azoknak, akik hozzá hasonlóan külföldi IT karrierben gondolkoznak.
Samu a képzést követően az Erste Banknál helyezkedett el, majd az Epamnál, de végül Angliában, Brightonban találta meg számításait egy startup cégnél. Ma már Senior DevOps mérnökként dolgozik, és napi munkája mellett a csapat junior tagjait is mentorálja és architekturális döntéseket is hoz.
“Mivel nem egyből a képzést követően jöttem Angliába, így nem volt nehéz munkát találni, igazából álomszerű volt a karrierutam” – meséli Samu. A képzés végén a Green Fox által szervezett Hackatonon 2. helyezést értek el csapatukkal, és ezzel felkeltették az Erste Bank figyelmét, ahol fel is ajánlottak nekik junior DevOps állást. Nagyon széleskörű feladatokat kaptak már a kezdetektől, így nagyon sokat fejlődtek ebben a pozícióban. “Ezért, amikor az Epamhoz váltottam, nagyon szimpatikus volt nekik, hogy annak ellenére, hogy viszonylag rövid a karrierem, már ilyen tapasztalattal rendelkezem. Igazából ugyanez játszódott le az angol cégnél (Opensignal), mert azt látták, hogy hiába vagyok rövid ideje a pályán, olyan tapasztalataim vannak, amik nem tipikusak, ezért boldogok voltak, hogy felvehettek engem.”
Samu eddigi tapasztalatai alapján úgy véli, hogy juniorként az első munkahelyet külföldi bootcamp végzettséggel nehéz megszerezni Angliában. “De onnantól, hogy mondjuk van 6 hónap – 1 év tapasztalat és egy bootcamp végzettség, külföldön is nagyon könnyű elhelyezkedni” – mondja Samu, hozzátéve, hogy azt látja ismerősei körében, hogy a bootcamp után a legtöbben először itthon kezdtek el dolgozni, és 3-6 hónap után mentek külföldre. Úgy látszik, hogy a tapasztalat máshol is sokat nyom a latba, de hangsúlyozza, hogy sehol sem találkozott negatív megkülönböztetéssel a bootcampes végzettsége miatt.
Samu véleménye szerint két kifejezetten fontos dolgon múlhat, hogy az embernek sikeres lesz-e az állásinterjúja a bootcamp után:
Fontos, hogy az ember bízzon a saját tudásában, amit megszerzett a képzésen, mert az igenis jó és hasznosítható. Ezen felül fontos az adott vállalati kultúrába való beilleszkedés, hogy az ember nyitott legyen rá, ha valami kicsit más, mint a bootcampen. Az angliai állásinterjúk nem térnek el az itthoniaktól: van, ahol a jelentkezők feladatot kapnak, amit egy technikai beszélgetés követ, ahol lényegében a feladat megoldását beszélik meg, de olyan is van, ahol nincsen feladat, csak szakmai beszélgetés, valamint olyannal is találkozni, ahol live kódolni kell. Ezzel felmérik, hogy a jelentkező rendelkezik-e azzal a tudással, ami egy juniortól elvárható, de semmi olyat nem kérdeznek, amire ne készítene fel a Green Fox. “Szerintem nincs különbség. Aki egy magyar állásinterjúra fel tud készülni, ugyanúgy fel tud készülni a kintire is, azzal a különbséggel, hogy az interjú nyelve nem magyar” – mondja Samu, hozzátéve, hogy ez ugyanúgy elmondható magáról a munkáról is, mert nincs minőségbeli különbség a kinti IT szektor és a hazai között. Tehát, aki Magyarországon tud teljesíteni, az Angliában is megállja a helyét.
Azonban Angliában nagyon sokat számít a megfelelő szintű angol nyelvtudás. A kinti letelepedés és munkavállalás most már vízumköteles folyamat, így a vízum igénylése az első nyelvi szűrő, amit teljesítenie kell az embernek. Ehhez közép szintű angol nyelvtudásra van szükség, csakúgy, mint egy kinti IT állás betöltéséhez. Azonban Samu hangsúlyozza, hogy nem biztos abban, hogy a céges társasági életbe be tud illeszkedni valaki csak egy közép szintű angol nyelvtudással, illetve a munkában is magasabb szintű nyelvtudásra lesz szükség az előrelépéshez, és ahhoz, hogy valaki sikeres legyen.
Nem szabad megfeledkezni a társadalmi kihívásokról sem, ha valaki külföldi újrakezdésben gondolkozik, mert ezek néha nagyobbak, mint a szakmai kihívások. Samunak ez már nem az első külföldi útja, mert 14 évesen Tanzániában élt 4 évet, majd Glasgow-ban szintén 4 évet az egyetem alatt, de továbbra is úgy gondolja, hogy nagy erőfeszítést igényel Angliában kiépíteni egy stabil hátteret, hogy legyenek barátai az embernek, és ezáltal úgy tudja érezni magát, mint otthon a családja és barátai körében. Ezért is fontos a magabiztos angol nyelvtudás Angliában, hiszen személyes kapcsolatok hiányában, hamar egyedül fogja érezni magát az ember.
Jelentős különbség tapasztalható a hazai és angliai IT bérszínvonal között. Samut lényegében ugyanarra a pozícióra vették fel kint, mint Magyarországon, és elmondása szerint Angliában annyit tud spórolni, mint amit itthon keresett, és ez az életszínvonal szempontjából sokat számít. Kint van lehetősége félretenni és lakásvásárláshoz tőkét szerezni. Ennek ellenére úgy érzi, hogy a jövőben nem zárja ki a hazaköltözés lehetőségét sem, s még nem tudja hol lesz megvéve az a bizonyos lakás. Bár a következő 2-3 évet még biztosan Angliában tervezi. Samu a jövőben karrier szempontjából Solution Architectként szeretne kiteljesedni, ezért most az oda vezető úton a következő lépcsőfokokra koncentrál. Hogy ezen kívül mit tartogat számára a sors, még nem tudja, de pozitívan áll a jövőhöz.
Úgy érzi, hogy az IT-ra váltás 100%-ig beváltotta a hozzá fűzött reményeket és elégedett a döntésével. Talált egy olyan szakmát, ami a hivatása lett, és amiben ki tud teljesedni, sikeres tud lenni. “Rengeteg barátra tettem szert a Green Foxnál, és ezeket a kapcsolatokat a mai napig ápoljuk, és sokukra személyes jó barátként tekintek. Egy hónappal ezelőtt egy olyan lánnyal is összesodort minket az élet itt, Brightonban, akivel együtt jártunk a képzésre, és beültünk egyet sörözni. Tehát nagyon jó network a Green Fox mind szakmai, mind személyes szinten. Ha szakmai kérdésem van, először hozzájuk fordulok” - osztotta meg személyes tapasztalatait velünk.
Idén 310 hölgynek biztosítunk lehetőséget Magyarországon, és további 120 hölgynek Csehországban, hogy részt vegyen a Hello IT! for Women programunkban, ami egy kifejezetten nőknek szóló, ingyenes IT-kurzus az INCO közreműködésével. A résztvevőknek 150+ órás tananyagot kell elsajátítaniuk, amit sokan munka, vagy akár kisgyermek mellett is sikeresen abszolválnak. Így volt ezzel Bettina is, aki a kurzus elvégzése közben vált édesanyává. Ismerjétek meg az ő történetét!
A Green Fox Academy és az Academy4MoMs összefogásában létrehoztunk egy részidős képzést olyan kisgyermekes édesanyáknak, akik programozóként terveznek visszatérni a munka világába. A kezdeti sikereken felbuzdulva 2020 őszén már a harmadik SzuperMami csapat vághat bele nálunk a programozásba, melynek alkalmából Patai Krisztinával, Magyarország legnagyobb kisgyermekes anyuka közösségének, a Mommy Works Hungary-nek az alapítójával beszélgettünk.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
A fejlesztési igények és a technológiák gyors változása, a minőségi munkaerő hiánya, illetve az értékes szakmai tudással rendelkező kollégák megtartásának nehézsége világszerte komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Hogyan adható egyedi válasz egy globális problémára? Kinek a feladata kezelni ezt, és hogyan érdemes hozzáfogni? Ezeket a kérdéseket jártuk körül Fachs Anitával, a Green Fox vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetőjével.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.