Szántó Diána dietetikusként néhány év munka után új kihívásokra és nagyobb megbecsülésre vágyott. 2020 novemberében elkezdte a Green Fox junior programozó képzését, és ma már Back-end fejlesztőként dolgozik egy multinál. Kinek ajánlaná ezt a területet? Hogyan telik egy munkanapja, és milyen skillekre van szüksége? Ismerd meg a Back-end fejlesztés világát Dia szemén keresztül!
Eredetileg dietetikus vagyok. Három évig dolgoztam ezen a területen az egészségügyben, de nem láttam fejlődési lehetőséget, és megbecsülve sem igazán éreztem magam. A programozást több ismerősöm ajánlotta nekem pont azért, mert tele van lehetőségekkel és kihívásokkal. Elkezdtem utánanézni a bootcampeknek, és a Green Fox tűnt a legszimpatikusabbnak. Nem sokkal később, 2020 novemberében el is kezdtem a junior programozó képzést.
Intenzív időszak volt, de összességében pozitív élmény. Egyrészt szuper közösség jött össze, másrészt folyamatosan értek kisebb-nagyobb sikerélmények, amelyek motiváltak és vittek előre. A legnagyobb kihívást a feszített tempó jelentette: minden nap reggel 9-től este 6-ig bent voltunk a suliban, este pedig még készülni kellett a következő napra.
Java programnyelvet és Back-end fejlesztést. A projektfázisban a Front-endbe is kaptam egy kis betekintést, de kezdettől inkább a Back-end érdekelt.
Szinte csak Back-end fejlesztőket ismertem, talán ezért keltette fel az érdeklődésemet, de ez jobban is passzol hozzám. Szerintem azoknak való, akik kevésbé vizuális beállítottságúak, és akiket vonz a sokak által száraznak tartott algoritmikus gondolkodás. A Back-end elsősorban arról szól, hogy működjön a weboldal vagy az applikáció, míg a Front-end a felhasználói felület megjelenésével kapcsolatos. Felhasználóként csak a Front-endet látjuk, míg a Back-endet nem látjuk, hanem tapasztaljuk. Ez az „agy” a háttérben, ami előállítja nekünk az információkat.
Körülbelül 6-8 hétbe telt, hogy állást találjak. Egy IT-profilú multihoz csatlakoztam Back-end fejlesztőként július közepén, de már 2-3 héttel előtte visszajeleztek, hogy felvesznek. Stresszes volt az álláskeresés, de azt hiszem, hogy ez mindig stresszes. Folyamatosan voltak állásinterjúk, és a Green Fox is támogatott minket az elhelyezkedésben, szóval azért végig bizakodtam, hogy lesz munkám.
Jelenleg egy automatizációs projekten dolgozom egy 9-10 fős csapattal, amiben a vezetőkön kívül van például architect, üzleti elemző és Front-end fejlesztő is. Minden napot meetinggel indítunk, ahol átbeszéljük az előző napot és az aznapi terveket. Ezek az úgynevezett standupok, amelyek a szoftverfejlesztés területén elterjedt Scrum agilis módszertan részét képezik. Napközben nagyrészt önállóan dolgozom, de ha elakadok, kapok segítséget a kollégáimtól. Előfordul, hogy bekapcsolódom még egy-egy megbeszélésbe – például egyeztetésekbe az ügyféllel –, de ezeken egyelőre főleg megfigyelőként veszek részt.
Az a tapasztalatom, hogy egyáltalán nem állja meg a helyét a sztereotípia, miszerint a programozó ül egy sötét szobában, és egész nap nem szól senkihez, ezért a kommunikációs készségek kiemelten fontosak. Előadásokat is kell tartanunk időnként, de a Green Foxnál szerencsére erre is felkészítettek minket. Az angol nyelvtudás is nélkülözhetetlen, hiszen nemzetközi ügyfelekkel dolgozunk. Szükség van kreativitásra és kitartásra is, mert általában nemcsak az a kérdés, hogy milyen technológiával oldunk meg egy problémát, hanem ezen belül is meg kell találni a legjobb megoldást.
Hivatalosan 4 napot otthonról, 1 napot az irodából dolgozunk, de most minden napot home office-ban töltünk, ami nemcsak a járványhelyzet miatt előnyös, hanem praktikus is olyan szempontból, hogy a csapatunkban van pécsi és debreceni és még török kolléga is, az ügyfelünk pedig egy szlovák vállalat, vagyis, ha bent ülnénk az irodában, ugyanígy online tartanánk a kapcsolatot.
Határozottan. Bizonyos szempontból fejest ugrottam a mélyvízbe, de most sokkal hasznosabbnak érzem magam, mint korábban. Még az elején vagyok, de úgy gondolom, hogy a képzés óta is sokat fejlődtem. Jó érzés, hogy minden nap haladok előre.
Te is karrierváltáson gondolkozol? Megtetszett a back-end fejlesztés, vagy más területet választanál a programozáson belül?
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
In the world of software development, one of the most referred technologies is full-stack at the moment. HR professionals flood job search platforms with numerous open full-stack positions, which highly suggests its dominance across the whole IT industry.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.