Blanka mindig szeretett „számítózni”, de csak az egyetemi tanulmányai elvégzése után kezdett el programozást tanulni. 23 évesen végezte el a képzésünket, majd mentorként csatlakozott hozzánk, most pedig 3 éve dolgozik Full-stack fejlesztőként egy multinál. Hogyan telik egy munkanapja, milyen skillekre van szüksége, és miért örül annak, hogy fejlesztőként lépett be a munka világába? Ismerd meg a történetét!
Esetemben nincs szó klasszikus karrierváltásról, mert én pont a diplomám átvétele előtt 1 hónappal kezdtem el a képzést. Gazdálkodás és menedzsment szakon végeztem, és úgy gondoltam, hogy jó lenne több lábon állni. Az informatika már gyerekkorom óta érdekelt, mindig szerettem „számítózni”, ahogy ezt otthon mondjuk. Nem voltam egy IT-zseni, de én intézem a családban a programtelepítéseket, a wifi konfigurálását és a vírusírtást. Az egyetem után nem szerettem volna belevágni még egy 3-3,5 éves képzésbe, ezért kezdtem el szemezgetni a programozó bootcampekkel. A Green Foxot pedig azért választottam, mert vonzott, hogy mindössze 4,5 hónap alatt szerezhetek olyan tudást, amivel be tudok lépni az IT-munkaerőpiacra.
2018 februárjában kezdtem el a Back-end programozó képzést, és végig C# programnyelvet tanultam. Nem tudatosan választottam ezt az irányt, hanem ebbe a csoportba kerültem, nekem nem volt kialakult preferenciám. Ma már tudom, hogy a Front-end vagy a Full-Stack közelebb állnak hozzám, de nem bánom, hogy a Back-enddel kezdtem. Azt hiszem, bármelyikkel indul el az ember, előbb-utóbb úgyis találkozik a másik oldallal is, mert összeér a kettő.
Húzós időszak volt. Reggel 9-től este 6-ig tartott az oktatás, ami után otthon még 2-3 órát töltöttem azzal, hogy felkészüljek a következő napra. Mondanám, hogy a képzés elvégzése teljes munkaidős elfoglaltság, de az az igazság, hogy a magánéletet is igénybe veszi. Annak ellenére, hogy ez talán kissé negatívan hangzik, jó szívvel gondolok vissza azokra a hónapokra. Kisebb létszámú, 12 fős csoportba jártam, ahol családias volt a légkör, és a nehezebb pillanatokban sokat segített a közösség támogatása. Ráadásul a képzés előtt nem sokkal költöztem fel Budapestre, így olyan szempontból is a legjobb helyre kerültem, hogy tudtam ismerkedni és új barátokat szerezni. Sokakkal a mai napig tartom a kapcsolatot.
A Green Fox megkért, hogy csatlakozzak hozzájuk junior mentorként, én pedig örültem, hogy a másik oldalon is kipróbálhatom magam. Tudtam, hogy azok, akiket tanítunk, feladták az eddigi karrierjüket, és mindent beleadnak, hogy változtassanak. Nagyon motivált, hogy támogathatom őket ebben. Körülbelül egy évig mentorkodtam, aztán szerettem volna egy klasszikus fejlesztői állásban elhelyezkedni. Két cég ajánlata közül ezúttal a multit választottam azért, hogy ezt a fajta közeget is megtapasztalhassam. Az IBM Budapest Labhoz (korábbi Ustream, amit az IBM felvásárolt) csatlakoztam, aminek az irodája szintén az Andrássy úton van, a Green Foxtól néhány háznyira, tehát nem mentem messzire. Mindennek már több mint 3 éve.
Full-Stack fejlesztőként dolgozom az IBM Cloud felületén. Főleg Front-end feladataim vannak, de foglalkozom back-enddel is, ezért hasznos, hogy ezt tanultam a képzésen. Ez egy változatos és gondolkodós munkakör: 3 év után sem mondhatom azt, hogy rutinból oldanám meg a feladatokat, vagy futószalagszerűen gyártanám a kódokat. Épp ezért néha sajnos nehéz a nap végén elengedni a munkát. Előfordul, hogy munkaidőn kívül is agyalok egy problémán, és amikor otthon teszek-veszek, akkor jut eszembe a megoldás.
Van néhány kötelező meeting, többnyire délelőtt. Ezek közül a legfontosabb a napi standup, ahol a csapatból mindenki elmondja, hogy mivel foglalkozott az előző napon, mi lesz aznap, és ha valakinél felmerül egy megoldandó probléma, akkor arra megpróbálunk közösen megoldást találni. Mivel amerikai és kanadai csapatokkal dolgozunk, az időeltolódás miatt velük késődélután tartunk meetinget. Átlagosan körülbelül a munkanap 60%-a telik kódolással, 40% pedig meetingekkel, de persze nem minden munkanapom egyforma.
Kitartásra mindenképp szükség van, mert nem mindig egyértelmű, hogy mi a megoldás egy problémára, és ilyenkor gondolkodni, kutakodni, próbálkozni kell, néha egész hosszan. Emellett fontos szerepük van a soft skilleknek, főként a kommunikációnak, hiszen csapatban dolgozunk. Nem elég az, ha valaki tud kódolni, be is kell tudni mutatni a fejlesztéseket, és elmondani, hogy azok miért hasznosak.
Mivel én azonnal az IT-szektorban helyezkedtem el, nincs összehasonlítási alapom, de azt elmondhatom, hogy ezzel a tudással teljesen biztonságban érzem magam. Nagy előnye ennek a szakmának, hogy a piac elég jó eséllyel felvesz már juniorként is, néhány év tapasztalattal pedig már bőven válogathat az ember. Ezt jól illusztrálja, hogy én például majdnem napi szinten kapok ajánlatokat a Linkedinen a konkrét bér megjelölésével, külföldről és belföldről egyaránt, és sok fejlesztő ismerősömtől hallom ugyanezt.
A programozó szakmában tervezem a jövőmet, egyelőre a technikai oldalon, de később szívesen előrelépnék engineering menedzserré, aki a fejlesztői munkát irányítja, és a kollégákat koordinálja. Ebben az irányban az is vonzó számomra, hogy kamatoztathatnám a közgazdász diplomámat, és többet foglalkozhatnék emberekkel. Érdekes, hogy amióta számítógépekkel dolgozom, egyre jobban érdekelnek az emberek.
A programozó bootcampek 2015-ös indulásuk óta már közel 2000 juniort bocsátottak a magyar munkaerőpiacra. Hogyan tudnak beilleszkedni a képzésről kikerülő fejlesztők az IT cégeknél, mire van szüksége valójában a piacnak - ezeket a kérdéseket jártuk körbe decemberi meetupunkon.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.