Szívesen foglalkoznál programozóként egy speciális területtel, amit egyelőre kevesen ismernek? Akkor a beágyazott szoftverfejlesztés pont neked való.
A programozás széles terület, amelyen belül ma már számos irány létezik. Ezek egyike a beágyazott szoftverfejlesztés, ami kevésbé felkapott, mint például a backend vagy a full-stack programozás, pedig a hazai munkaerőpiacon erre is bőven van kereslet. Az úgynevezett beágyazott rendszerek (embedded systems) az általános célú számítógépekkel szemben csupán néhány előre meghatározott feladatot látnak el. Speciális, kisebb teljesítményű hardvereken futnak, működésük így optimalizálható költségek és megbízhatóság szempontjából. Ezekre az eszközökre olyan programozók fejlesztenek szoftvereket, akik egy kicsit másképp dolgoznak, mint korábban említett társaik. Erről Béres Roland, a Green Fox Academy Embedded szakirányért felelős mentora mesél.
Hol találkozhatsz beágyazott rendszerekkel?
A közeljövőben várhatóan főleg az autóipar és az okosotthonok fejlődése hajtja majd ezt a piacot, de a dolgok internete (Internet of Things) is ezen az alapon működik: kis hálózatba kötött eszközökben futó programkódok adatokat dolgoznak fel, majd továbbítják azokat az internet felé és vissza.
Sokan hardver programozásként ismerik
A beágyazott szoftverfejlesztést sokan hardver programozásként ismerik. "Ez az elnevezés megtévesztő olyan értelemben, hogy egyáltalán nincs szó forrasztásról vagy vezetékekkel való bíbelődésről" - mondja Roland. Mégis más koncepciókkal és programnyelvekkel érdemes mélyebben megismerkedni, mint mondjunk frontendesként vagy backendesként. Alapvetően a C/C++ és az Assembly azok a nyelvek, amelyekkel a célhardverhez jól illeszkedő, kevés erőforrást igénylő kódokat lehet generálni.
"Ez az irány egyelőre kevésbé ismert a programozás iránt érdeklődők körében, és az interneten is viszonylag kevés információ található róla. Emiatt kevesebb hallgató választja, pedig a munkaerőpiacon beágyazott szoftverfejlesztőkre is jelentős igény van" - teszi hozzá a Green Fox mentora.
Kiknek ajánlott az Embedded szakirány?
Olyan nagyvállalatok toboroznak nagy számban ilyen szakembereket, mint mondjuk a Bosch és az Evosoft, miközben a Continental és a Thyssenkrupp autóipari cégeknél is egyre növekszik a kereslet. Aki azonban a szakirány elvégzése után mégis más profilú cégnél vagy más fejlesztői munkakörben helyezkedne el, annak is komoly előnyt jelent a C/C++ tapasztalat, ezért tulajdonképpen bárkinek érdemes lehet belevágni a beágyazott szoftverfejlesztésbe.
A for-profit szektor és a civil szféra szakemberei összefogtak annak érdekében, hogy egymás tudását kiegészítve segítsenek másokon. Programozók önkéntes küldetésként vállalták, hogy egy hazai civil szervezet, a Szociális és Rehabilitációs Alapítvány (SZÉRA) munkájának, illetve ügyfeleinek segítése céljából szakmai tudásukkal, kreativitásukkal egy komplex és rendkívül innovatív adatkezelési szolgáltatást építenek fel. A fejlesztés eredménye, amellett, hogy első lépésben több száz, bajba jutott családon segít, a későbbiekben más szervezetek munkáját is támogathatja majd az ország egész területén.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
In our latest series of articles, we aim to introduce those IT career paths that allow us to remain marketable and acquire long-term future-proof knowledge on the labor market. Our next stop is DevOps. According to the estimates of the largest analytical companies, the market of DevOps-based tools is growing from 3.42 billion in 2018 to 15 billion dollars by 2026. Simultaneously, there is a growing demand for DevOps specialists in the market as well, that is why we will introduce this career path more in depth.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.