A #MyFirstApp Coding Campről és első online szuperintenzív képzésünkről mesél Móni, aki a karantén alatt döntött a karrierváltásról.
Hallgatónk, Ferenczi Mónika évekig IT-toborzással foglalkozott, és régóta vágyott arra, hogy átüljön a másik oldalra. Olyannyira, hogy korábban a BME-n elkezdett programozást tanulni, de 1-1,5 év után fel kellett hagynia a képzéssel, mert volt olyan programozós tantárgy, amivel nem jutott dűlőre. A másik érdeklődési köre a pszichológia és a HR, ezért találta meg a helyét IT-toborzóként. Év elején azonban elveszítette az állását, és megint elkezdte foglalkoztatni a karrierváltás és a szoftverfejlesztés.
Az első app elkészítése
Tavasszal, a veszélyhelyzet ideje alatt elindítottuk a 3 hetes, ingyenes #StayAtHome Coding Campet azzal a céllal, hogy az IT iránt érdeklődők otthonról, tét nélkül kipróbálhassák, hogy milyen a bootcamp képzésünk. Ez a lehetőség a mai napig elérhető, most már #MyFirstApp Coding Camp néven, és a HTML-től a JavasScript alapokig bele lehet kóstolni a kódolásba. Ez Móninak kiváló lehetőséget adott, hogy kipróbálja magát, és eldöntse, merre tovább. „Mivel nagyon gyakorlatközpontú volt ez a program, azonnal láttam a munkám eredményét, és ez rengeteg sikerélményt adott. Teljesen elkapott a flow. Régen éreztem, hogy ennyire érdekel valami, a végén pedig nagyon büszke voltam magamra, hogy sikerült összekalapálnom az első kis applikációmat” – meséli Móni, akinek innentől már nem volt kérdés, hogy mi a következő lépés.
Budapesti bootcamp bárhonnan
Május közepén indult az első online szuperintenzív képzésünk, amihez Móni is csatlakozott hallgatóként. Miután állás nélkül maradt Budapesten, és a magánéletében is változások történek, hazaköltözött a szüleihez Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe. Számára óriási pozitívum, hogy mivel online folyik a képzés, gyakorlatilag bárhonnan elvégezhető. Úgy gondolja, másnak is jól jöhet, hogy nem szükséges egy költséges budapesti albérletet fenntartani a képzés idejére, ha az illetőnek van más, kedvezőbb lakhatási lehetősége akár az ország egy távolabbi pontján. Móni az online bootcamp legfőbb előnyének a földrajzi rugalmasságot tartja, amit kihasználva többször utazott Angliába az elmúlt hónapokban, és onnan is gond nélkül részt tudott venni a napi oktatáson. Szerinte még a budapesti hallgatóknak is nagy pluszt jelenthet az online oktatásnál, hogy nem kell időt tölteni a napi utazással.
Fárasztó, munkás és élvezetes
Móni a fenti három jelzővel foglalja össze a képzéssel kapcsolatos tapasztalatait így, hogy már bőven túl van a felén. Átlagosan napi 8-10 órát szükséges a tanulásra fordítani, de ez nem érte váratlanul, mert jól tudta, hogy mire vállalkozik. „A napi foglalkozások után is rá kell szánni 1-2 órát. Érdemes a házi feladatokat komolyan venni, mert különben könnyű lemaradni. Vannak nehezebb időszakok, olyan az egész, mint egy hullámvasút: a lejtő után mindig jön a felívelés, és akkor minden összeáll” - mondja, hozzátéve, hogy nagyon motiváló visszanézni a saját tanulási görbéjét, mert sokat fejlődött az elmúlt hónapokban.
Csak sörözni nem lehet online
Személy szerint nincs összehasonlítási alapja az on-campus képzéssel, de Móni úgy gondolja, hogy ő mindenképp az online képzést választaná a jövőben is. Online is bármikor lehet kérdezni a mentoroktól, chatkommunikáció és képernyőmegosztás segíti az interaktivitást, ráadásul a soft skill tréningek is ugyanúgy részei a képzésnek. Szerinte az online oktatás egyetlen hátránya, hogy lassabban alakulnak ki személyes kapcsolatok. Pont ezért szerveztek már csapatsörözést, hiszen a közösségi élmény is fontos része a bootcampnek.
Útban egy ismerős világ felé
Az első online, szuperintenzív képzésünk szeptember végén ér véget. A projektidőszak alatt egy internetes játék fejlesztésén dolgoznak a hallgatók, akiknek lehetőségük van belekóstolni a back-end és a front-end fejlesztésbe is. Móni szerint minden úgy történik, mint egy valódi munkahelyen. Az IT területén kifejlesztett, ma már számos - nemcsak informatikai - vállalat által használt agilis módszertan szerint dolgoznak, az úgynevezett Scrum keretrendszernek megfelelően. Számára nemcsak vonzó, hanem ismerős is ez a világ, hiszen korábban sokat dolgozott fejlesztőkkel. „Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz az asztal másik oldalán ülni az állásinterjúkon. A sokéves HR-tapasztalat ellenére biztosan izgulni fogok, de egy kicsit azért megnyugtat, hogy egy ismerős világban kell helytállnom” – teszi hozzá. Tisztában van azzal, hogy a képzés után is sokat kell majd tanulnia. Jelenleg az a célja, hogy elinduljon a szoftverfejlesztői pályán, majd lépésről lépére építse fejlesztői karrierjét Budapesten vagy akár külföldön.
Laci egy teljes karrierutat járt végig egészen az alapoktól kezdve a vezetői beosztásig, mielőtt úgy érezte, eljött a karrierváltás ideje. A komfortzónájából kilépve jelentkezett a Green Fox egyik speciális képzésére, hogy kipróbálja magát egy teljesen új területen, Microsoft Business Central programozóként.
Hajagos-Túri Mónika három kisgyerek (1, 4 és 13 évesek) édesanyja, az 1800 lakosú Pálmonostorán élnek, Kiskunfélegyháza közelében. Bár a gyerekek nyári szüneten voltak, Móni a családdal történt egyeztetések után 2021 nyarán belevágott a #MyFirstApp Coding Camp online nyári táborának mentorált kurzusába, ahol három hét alatt sajátíthatta el a webszerkesztés alapjait.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
COVID made Zsolt Náday start a course at Green Fox in 2020, but he was going to do it sooner or later anyway. The epidemic period after the course was less suitable for job hunting, but Zsolt was finally able to choose from several companies and found a job as a Salesforce developer. How does he spend a working day and what skills does he need? Read our interview and get to know the world of Salesforce developers.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.