A programozás kitörési pont lehet a hátrányos helyzetűeknek, csak lehetőségeket kell nekik teremteni - ez volt a konklúziója a Green Fox idei utolsó meetupjának.
A Green Fox Academy szerdai rendezvényén olyan szervezetek képviselői tartottak előadásokat, amelyek azért dolgoznak, hogy minél többen érvényesülhessenek a digitalizálódó világban. Már most is egy hatalmas iparágról beszélünk, a jövőben pedig további növekedés várható, így látszólag bárkinek jut hely. De vajon tényleg így van?
A digitális az új normális
Minden ágazatban érzékelhető a digitalizáció térnyerése a telekommunikációtól kezdve az autóiparon át az egészségügyig. "Gyakorlatilag ott tartunk, hogy a digitális az új normális. Ha például veszek egy új fényképezőgépet, akkor ma már az a speciális, ha analóg gépet vásárolok, és ez egyre több dologgal lesz így" - mondta Major Gábor, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) főtitkára, aki nyitóelőadását azzal kezdte, hogy ami digitalizálódni tud, az digitalizálódni fog, és amit automatizálni lehet, azt automatizálni fogják a jövőben. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyakori tévhittel ellentétben ez a trend nemcsak a fizikai munkások állását veszélyezteti, hanem az irodai dolgozókét is, például az egyre szélesebb körben használt chatbotokkal. A főtitkár szerint, amit biztosan nem tudnak majd gépekkel pótolni, az a kreativitás és az emberi kommunikáció.
Megéri ezt a pályát választani
Ezzel együtt egyre több informatikusra van szükség, és nemcsak Magyarországon. Itthon sokan ismerik a 22 ezer fős hiányra vonatkozó adatot, azt viszont kevesen tudják, hogy Európában összesen 1 millió IT-szakember hiányzik. A növekvő digitalizáció ezért bőven tartogat új lehetőségeket, amelyeket gyakorlatilag bárki megragadhat.
"A programozást mindenki meg tudja tanulni, aki képes az algoritmikus gondolkodásra, de az járhat a legjobban, aki mellette máshoz is ért" - véli Gábor, aki szerint különösen sikeres karrier várja az agrár- vagy gazdaságinformatikusokat. Hozzátette, hogy anyagi szempontból is megéri az informatikai pályát választani, mert már pályakezdőként többet lehet keresni, mint más szakmákban, tapasztalattal és speciális tudással pedig a határ a csillagos ég. Ez a határ azonban egyelőre sokaknak annyira távoli, hogy szinte elérhetetlennek tűnik, miközben egyre többen vannak azok, akik ezen változtatni próbálnak.
Esély a vakoknak és a gyengénlátóknak
Szerémi Nóra, a Logiscool által létrehozott Digitális Tudásért Alapítvány koordinátora szerint látványosan növekszik az igény arra, hogy a gyerekek a digitális írástudás elsajátításának részeként ne csak felhasználói szinten ismerjék meg a szoftvereket, hanem a kódolásba is beletanuljanak. Ez olyan gyerekeknek is kitörési lehetőség, akik valamilyen szempontból hátrányos helyzetűek, például a programozás-oktatásra specializálódott franchise legutóbb azon dolgozott egy világcéggel összefogva, hogy vak és gyengénlátó fiataloknak is elérhetővé tegye ezt a tudást.
Karrier a hallássérülteknek
A SignCoders egy olyan csoportot próbál bevonni a digitális világ alkotói közé, amelynek tagjai ma Magyarországon összesen 360 ezren vannak. Ők a siketek és a nagyothallók, akiknek a munkaerő-piaci részvételét nagyban növelheti a kódolás. A startupot alapító Károlyi Antal célja, hogy sikeres programozócéget építsen, amely a közösség számára ma még nem létező karrier-lehetőségeket kínál. Ehhez a fogyatékosság mint narratíva újrakeretezése volt a kulcslépés, ami azt jelenti, hogy a hallássérültek nyelvi kisebbségként tekintenek magukra. A csapatban jelnyelven kommunikáló hallássérültek és nem hallássérültek dolgoznak együtt, ezzel pozitív példát mutatva.
Példa a lányoknak
Elsőre furcsa lehet, hogy a lányok is szerepelnek a listán, de az informatika területe még mindig fiúsnak számít. Guzsaly Péter, a Skool projektet elindító alapítvány operatív vezetője elmondta, hogy szeretnék minél több 8 és 18 év közötti lánynak bebizonyítani, hogy ez nem így van. Hozzátette, hogy ehhez a szülők edukálása is szükséges, mert sokan hajlamosak az ismert sztereotípiák mentén gondolkodni lányuk jövőjéről. A Skool ingyenes foglalkozásai nagyvállalatok közreműködésével valósulnak meg, akik a helyszínt is biztosítják. "A gyermekek más szemmel néznek egy ilyen közeget, mint a felnőttek, de láthatóan értékelik, ha egy menő IT-cég irodájában tölthetik a napot, ahol nemcsak kódolni tanulnak, hanem még ingyen túró rudi is van" - mondta Péter, aki hozzátette, hogy folyamatosan nyitnak új rászoruló csoportok felé, nemrég például egy gyermekotthonban tartottak foglalkozásokat.
Sikerélmény az anyáknak
A programozás az anyáknak is ideális lehetőség, hiszen a nők a gyermekvállalás után nehezen illeszkednek vissza a munkaerőpiacra. A szakemberhiány és az IT-cégek rugalmas hozzáállása együtt segíthet ezen a problémán. Ezt ismerte fel Utasi-Peszlen Rita, az Academy4MoMs társalapítója, aki anyukaként vágott bele egy saját vállalkozásba, amely egyszerre kínál képzéseket és bölcsődét kisgyermekes anyukáknak. Szeptemberben a Green Fox Academy közreműködésével programozóképzés is indult, amely több szempontból felülmúlta a várakozásokat. Rita azt reméli, hogy lassan szemléletváltás indul a hazai piacon, és minél több munkáltató belátja, hogy nincs értelme különbséget tenni apukák és anyukák között: a jó munkalehetőségek és a részmunkaidő ugyanis egyformán megilleti mindkét oldalt.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.