Menyhért karrierjét pilótaként kezdte az egyetem elvégzését követően, de az élet nem mindig alakul terv szerint, így végül egy izgalmas manőver után sikeresen landolt a programozásba. Hogyan lesz egy pilótából végül szoftverfejlesztő? Mik a különbségek és hasonlóságok a két szakma között? Ismerjétek meg Menyhért korántsem hétköznapi karriertörténetét!
Lassan 10 éve dobolok, volt több zenekarom is, a mostani Kései Kitérő egészen jól alakul, játszottunk országszerte több helyen már, fesztiválokon és szórakozóhelyeken egyaránt. Mindig jelen volt a zene az életemben, de fociztam is nagyon sokáig Egerben, ahol felnőttem. A zene és a sport mellett a repülés kapott még fontos szerepet az életemben, ami szintén egészen kicsi koromtól kísért az utamon. Van egy viszonylag új hobbim is, ez pedig a sörfőzés, amiben tavaly kezdtem elmélyedni.
Bár a hajóskapitányok élete gyermekként nagyon vonzónak tűnt, már egészen korán, amikor először repültem, rájöttem, hogy pilóta leszek, és tudatosan ebbe az irányba kalauzoltam az életem.
Közlekedésmérnöknek és pilótának tanultam Nyíregyházán, akkor még ott volt az egyetlen olyan hely, ahol egyetemi keretek között lehetett tanulni a repülést. Ennek elvégzésével a diploma mellett megkaptam a pilóta engedélyemet is, amivel már jelentkezhettem légitársasághoz.
Az élet nem a terveim szerint osztotta a lapokat, szinte a szakszolgálati engedélyemmel együtt érkezett meg a COVID is, és a légitársaságok azonnal létszámstoppot hirdettek. Egy pár hónapig vártam, hogy helyreálljanak a dolgok, de aztán egyértelművé vált, hogy más lehetőség után kell nézni. Még szerencse, hogy nem vártam tovább, hiszen azóta is bizonytalan a helyzet.
Olyan munkát szerettem volna, amit hosszú távon élvezni fogok és folyamatos fejlődésre ösztönöz. A bátyám programozó, a Green Foxnál végzett korábban, ő mesélt az IT világról és tőle eredt a motivációm, hogy én is belevágjak.
Mindenkinek ajánlanám, hogy próbálja ki. Én például sosem gondoltam volna magamról, hogy ennyire szeretni fogom a kódolást, hiszen korábban csak pilótaként tudtam elképzelni magam, mégis nagyon élvezem. Amikor bekerültem a képzésre, az elején nyilván nagyon nehéz volt, amíg ráéreztem, de az első sikerélmények után beleszerettem.
Tetszik benne, hogy gondolkodtat, mindig más problémára kell megoldást találni és sokszor csapatban kell dolgozni, hogy eredményre jussunk.
A repülés és a programozás között az a nagy különbség, hogy a repülésnél mindent előre kell ellenőrizni, előkészíteni, előre gondolkodni a felszállás előtt, hogy megelőzzünk egy vészhelyzetet. Fent a levegőben már rutinból, reflexből kell cselekedni, hiszen nagyon sokfelé kell figyelni, nem állíthatod le a gépet a levegőben, hogy átgondold a dolgokat. A programozásnál nem lehet ennyire előre tervezni. Ha valami nem működik, van időd gondolkodni, át lehet írni, lehet keresni egy jobb megoldást. Kis időbe beletelt, mire át tudtam állítani a gondolkodásomat, meg tudtam győzni magam, hogy nem kell mindent az elején megoldanom, érdemesebb a folyamat közben keresgélnem és összelegóznom a hiányzó darabkákat.
Szerintem sokat hozzá tett az élményhez, hogy egy ilyen közegben tanultam programozni. Egyetemi környezetben nem biztos, hogy közel került volna hozzám ez a terület. De így, hogy itt jó társaság is jött össze, mindenki fiatal, a mentorok is nagyon jó fejek, mindenki segítőkész, érthetően van elmondva a tananyag és mi is beletettük a munkát, így egyik pillanatról a másikra nagyon megszerettem a kódolást.
A legnagyobb kihívás nekem az első modul elvégzése volt. Egy félév kihagyás után a zenekar mellett nehéz volt visszaülni az iskolapadba, pláne egy ilyen intenzív képzésre. Nem volt semmilyen előképzettségem, teljesen a nulláról kellett elkezdenem.
A családom nagyon támogatott az első pillanattól kezdve. Látták, mennyit küzdöttem azért, hogy pilóta lehessek, és szerették volna, ha megtalálom végre a helyem, ahol megtérül az a rengeteg befektetett munka, amit a tanulásra szántam. Amikor előálltam az ötlettel, hogy kipróbálnám magam a programozásban, nagyon pozitívan fogadták.
A záróvizsgát követő 1 hónapos felkészítő után el is kezdtem pályázgatni néhány helyre. Nehézséget okozott, hogy én korábban soha nem vettem részt állásinterjún, csak a felkészítő anyagokra támaszkodhattam. Kellett szereznem némi gyakorlati tapasztalatot is mind a HR-es, mind a szakmai interjúk terén, mire belejöttem. Megérte türelmesnek maradni, mert végül egy jó hírnevű hatalmas multinacionális vállalathoz sikerült elhelyezkednem Junior Java fejlesztőként.
Nguyen Thanh Tung Tomi gyermekkora óta versenyszerűen karatézik, és sportmenedzsment területen szerzett diplomát. Egy jóbarátja biztatására kezdte el a Green Fox Junior programozó képzését, ahol hamar kiderült, hogy várakozásaival ellentétben a Back-end irány áll közel hozzá, és a képzés után is ezen a területen helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Back-end területet Tomi történetén keresztül!
Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.