Mesékbe ágyazva mutatta be a Green Fox péntekenkénti demo feladatait Fulmer Fanni, a mesemondó lány, aki óvónői pályafutását hátrahagyva lett programozó.
„Programozó apukám szerint az, hogy fel tudjak tenni egy Windowst, az alap dolog. Ezt egy lánynak is tudnia kell. Korán lett számítógépünk, én így nőttem fel. A gimnázium 10. osztályát Kanadában végeztem, ahol szuper az oktatás, a matekórákon Excel táblákat is írtunk. A honvágyam azonban győzött, egy év után hazajöttem. Nem sokkal később elkezdtem tanulmányaimat az ELTE Tanító- és óvónőképző karán. A képzés végén egy séta alkalmával megtetszett egy X. kerületi óvoda kerítése és a neve: Csodapók. Felhívtam őket, megkérdeztem, hogy tölthetném-e náluk a 8 hetes gyakorlatomat. Felvettek. Angol nyelvű óvónőként végeztem, ezért a következő állomás egy második kerületi magánovi lett, ahol angol nyelven foglalkoztam a kicsikkel. A legnagyszerűbb pedagógiai és közösségi élményben pedig egy pomázi óvodában volt részem. A fizetésemből azonban nem tudtam megélni, mindig szükségem volt kiegészítő munkára is. Ez egyre jobban fárasztott és kilátástalanná tett. 2016 nyarán belevetettem magam a kódolós weboldalak böngészésébe, és netes tanfolyam elvégzésén gondolkodtam. Ekkor kerültem először kapcsolatba a Green Fox-szal, részt vettem egy nyílt napon, és feliratkoztam a hírlevelükre. Miközben az óvónői portfóliómat készítettem, egyre inkább éreztem, hogy az anyagi biztonság miatt váltanom kell. Aztán váratlanul felmondták az albérletemet, és e-mailt kaptam a Green Foxtól, hogy ha december 8-ig jelentkezem, akkor karácsony előtt megtudom, hogy felvettek-e… Ekkorra már tudtam, hogy lépnem kell. Úgy éreztem, hogy ennek így kellett történnie.”
Fanni sikeres felvételijéről karácsonyra értesítést kapott, és azonnal jelezte az óvodában, hogy márciustól újra iskolapadba ül. Munkahelyén megértően fogadták a döntést, persze volt olyan óvodás kisgyerek, aki így búcsúzott Fannitól: „Én mostantól nem fogadók szót senkinek, csak neked, ezért nem mehetsz el!”
„Márciusban aztán hazaköltöztem, a családom segített. Tudtam, hogy nagy váltás lesz, de nem torpantam meg. Pedig amikor elkezdődött a Green Fox képzése, nagyon nehéz volt az elején, mert hiányoztak a gyerekek, és szokatlan volt egész nap a számítógép előtt ülni. Teljesíteni akartam és féltem, hogy lemaradok. Akkor még nem tudtam, hogy felesleges az aggodalmam, mert közben annyira jó közösséggé kovácsolódtunk, mindenki értelmes és segítőkész volt. Néha este 8-9-ig is bent voltunk, és nem sok minden maradt a szabadidőnkből – de nagyon megérte. Már az első nap annyira meghatározó volt, pillanatok alatt megismertük egymást, így egyszerűbb volt a tanulásra koncentrálni, és egymást segíteni. Ezt a rendszert nagyon kitalálták, a mentorokkal együtt, hiszen az ő segítségük is kellett ahhoz, hogy mi idáig eljussunk. Számomra a legnagyobb élményt a pénteki demók jelentették, amikor elő lehetett adni a tanultakat. Én egy idő után meséket találtam ki a kódokból. Például így kezdtem: Valaki ellopott egy kódrészletet Python God-tól, kérlek, segítsetek megtalálni! Olyan jó érzés volt mosolyt csalni a fáradt arcokra! A képzés vége az elejéhez hasonlóan újra nehéz volt, leginkább azért, mert szerettem volna visszacsöppenni a felnőtt létbe – újra dolgozni, és pénzt keresni.
Június végén levizsgáztunk, és szeptemberben kezdtem el dolgozni a Green Fox által szerzett új munkahelyemen, az Inter-Mikrum Kft.-nél, ahol én voltam az első női munkatárs! Szerencsésnek érzem magam, hogy egy támogató légkörben és jó társaságban folytathatom a programozást, jelenleg nagyon élvezem. A cégnél a legtöbben Java fejlesztők, ezért nagyon jól esik, hogy már néha odahívnak, hogy segítsek a JavaScript kódban. Tök jó érzés, ha tudok segíteni!
A következő két-három évben biztos, hogy csak programozni szeretnék, aztán később visszatérnék a gyerekekhez. Talán úgy, hogy programozást tanítok nekik. Akár még gimisekkel is foglalkoznék! Már nézegettem az önkéntes lehetőségeket, és ki tudja, lehet, hogy mentorként is kipróbálnám magam a Green Foxnál. Addig viszont időnként Fannibohóccá alakulok, és különböző rendezvényeken arcot festek és lufikat hajtogatok a kicsiknek, mert nagyon hiányoznak a gyerekek.”
Jiřina Kopsová back-end programozóként kezdte pályafutását, majd egy multinacionális cégnél a hagyományos programozási nyelvek helyett a low-code technológiákra váltott. Kíváncsi vagy, miben látja a platform-alapú fejlesztés fő előnyeit, és mennyire volt számára bonyolult a váltás? Cikkünkben részletesen mesél róla.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.