„AI nyelvi modellként nem vagyok képes arra, hogy bárkinek is elvegyem a munkáját. Célom, hogy segítsem a felhasználókat természetes nyelvi válaszok generálásában a lekérdezéseikre, segítve bizonyos feladatok hatékonyabbá és eredményesebbé tételét” - ChatGPT arról, hogy elveszi-e a programozók munkáját.
Aktív felhasználóinak száma mindössze néhány hónap alatt elérte a 100 milliót, ami elképesztő eredmény. Nem véletlen az óriási érdeklődés, az OpenAI által fejlesztett AI megoldás az egyik legnagyobb és legkifinomultabb mesterséges intelligencia (MI) nyelvi modell, amely ma elérhető a piacon. Cikkünkben a Green Fox technológiai vezetőjével, Szél Péterrel járjuk körbe, hogy mi is a ChatGPT, miért ekkora szám, és hogy milyen hatással lehet a jelen és jövő fejlesztőire.
A ChatGPT egy mesterséges intelligencián alapuló chatbot, amely felhasználói kérdésekre képes olyan intelligens válaszokat adni, mintha valódi emberrel chatelnénk. Beszélgethetünk vele az élet nagy kérdéseiről, képes irodalmi esszét vagy akár kódsort generálni, hosszú szövegeket pillanatok alatt lefordítani és még hosszan sorolhatnánk az alkalmazási területeit. A ChatGPT valójában egy hatalmas nyelvi modellel rendelkező chatbot, amely betanításának alapját nagy mennyiségű, ember által létrehozott szöveg képezi. Az OpenAI által fejlesztett rendszer először 2022 novemberében élesedett, és aktív felhasználóinak száma 2023 februárjára már elérte a 100 milliót.
„A nyelvi modellt úgy a legegyszerűbb elképzelni, hogy van egy nagy statisztikai adathalmaz arról, hogy az adott nyelven tipikusan milyen sorrendben követik egymást a szavak. Tehát összegyűjtöttek nagyon sok adatot, amiből készítettek egy hatalmas adatbázist. Ennek köszönhetően a ChatGPT úgy tudja megfogalmazni a válaszait, mintha valóban egy emberrel beszélgetnénk” - teszi kicsit érthetőbbé technológiai vezetőnk, Peti.
Peti szerint a korábbi chatbotokhoz képest azért forradalmi dolog a ChatGPT, mert elődeinek „még volt egy előre megadott listája a lehetséges válaszokról, és, ha bizonyos kulcsszavakat észleltek a feltett kérdésben, akkor arra az előre bekészített válaszok közül választották ki a megfelelőt. Ez az új AI technológia viszont saját szöveget alkot a statisztikája és adatbázisa alapján, és nem előre betáplált válaszokkal működik.”
Annak ellenére, hogy nem emberi értelemben vett intelligenciáról beszélünk, ez áll a legközelebb ahhoz, amit valaha is produkált egy számítógépes rendszer.
Ennek a chatbotnak az intelligenciája egyrészt a kontextuális tudatosságban, másrészt a nagy adatbázisban rejlik. Mivel a nyelvi modell betanításának alapját ember által létrehozott szöveg képezi, ebből az következik, hogy ez valójában nem az ő tudása. Ha abbahagyjuk az új cikkek, történetek vagy akár kódsorok létrehozását, a ChatGPT és az ehhez hasonló rendszerek nem fognak önmagukban semmi újat alkotni. Amikor például chatelünk vagy esszét íratunk vele, akkor maga „a szöveg lehet, hogy új módon lesz megfogalmazva, de végső soron a mögötte lévő gondolat nem új, tehát ahogy mondtam, nem tud új dolgot kitalálni” - teszi hozzá Peti.
Mivel nem képes gondolkodni sem, így nagyobb eséllyel hibázik, tehát jelenleg nem bízhatunk meg feltétel nélkül a válaszaiban. Peti már saját munkája során is próbára tette a rendszert: „Egy cégnek akartuk felsetupolni az éles rendszerét, és egy olyan kód generálására kértem a ChatGPT-t, ami segít, hogy automatizáltan lehessen kijuttatni a szerverre a webalkalmazásokat. Ez egy kevésbé izgalmas feladat és gondoltam, hogy alkalmas lehet ennek az AI-eszköznek a kipróbálására. Az volt az érdekes, hogy első ránézésre összeszedett, szép kódsort generált. Egyből kimásoltam, de meglepetésemre nem működött. Elkezdtem átnézni, és gyorsan rájöttem a hibára: olyan kulcsszavakat írt a kódba, amik nem léteznek, és így az egész nem működött. Úgyhogy szomorúan, de megírtam magamnak” - meséli Peti felhasználói tapasztalatait.
Fontos megjegyezni azonban, hogy a ChatGPT és a hozzá hasonló rendszerek jó gondolatébresztőként szolgálhatnak, és nemcsak felgyorsíthatnak bizonyos munkafolyamatokat, de átalakíthatnak szakmákat, elsősorban azokat, amelyek szöveggel dolgoznak (pl.: tartalomgyártás, fordítás). Ugyanakkor azokat a területeket, amelyek bonyolult problémamegoldó készségeket, kreativitást és kritikus gondolkodást igényelnek, ahogy a szoftverfejlesztés is, kevésbé érinti az AI-eszközök használata.
Míg a ChatGPT általános használatra való chatbot, vannak olyan AI megoldások, amelyek 1-1 specifikus területre készülnek, ilyen például az OpenAI másik fejlesztése, a GitHub Copilot, amit kifejezetten programozóknak terveztek. Ennél a rendszernél sem attól kell ugyanakkor tartani, hogy elveszi a programozók munkáját, sokkal inkább arról van szó, hogy segít gyorsabban és kevesebb munkával kódot írni.
„A GitHubon rendelkezésre álló nagyon-nagyon sok forráskódból készítettek egy statisztikát, hogy tipikusan milyen sorrendben követik egymást a kódok, és ahogy gépel a programozó, a Copilot javasol egy megoldást. Korábban is léteztek ehhez hasonló eszközök, így működik többek között a Word vagy a Gmail is. Ezek a megoldások idővel egyre jobbak lesznek, és egyre jobb javaslatokat fognak adni” - magyarázza Peti. Szerinte ezeknek az eszközöknek köszönhetően sokkal gyorsabbak lehetnek a programozók, mert nem kell minden egyes kódsort egyenként megírniuk, több idő jut ugyanakkor a kreatív folyamatokra, illetve a beillesztett kódsorok kapcsán továbbra is a fejlesztőknek kell meghoznia a végső döntést. „Attól egyelőre nagyon messze vagyunk, hogy a végén ne egy ember hozza meg a döntést, hogy az AI által ajánlott kódsort elfogadja vagy sem, és ha el is fogadja, hogyan módosítja azt annak érdekében, hogy a lehető legjobban működjön élesben.”
Mindig imádta a komplex társasjátékokat, de azt nem gondolta, hogy a programozás neki való. Aztán belevágott, elvégezte a Green Fox programozóképzését, és ma már backend fejlesztő egy webes applikációkat fejlesztő cégnél. Csuzdi Gerda úgy érzi, most jó helyen van: rugalmas időbeosztásban dolgozhat, amit könnyen össze tud egyeztetni anyai teendőivel. A fizetése is magasabb a korábbihoz képest, és minden nap magával viheti Heki nevű kiskedvencét a munkahelyére.
Vállalati partnerünkkel, a Morgan Stanley budapesti központjával együttműködésben kivételes lehetőséget kínáló ösztöndíjprogramot indítunk 2022 áprilisától. A Java Academy corporate bootcamp keretében 15 tehetséges, a Java nyelv és a szerveroldali programozás iránt érdeklődő hallgató térítésmentesen indíthatja újra karrierjét Back-end fejlesztőként.
A Green Fox mára erős nemzetközi vállalattá vált és regionális IT talent poolt épít. Nemzetközi képzéseket indítunk és országhatárokon átnyúló lehetőségeket biztosítunk hallgatóink, valamint vállalati partnereink számára. Csehországban és Szlovákiában piacvezető szerepből építkezünk tovább.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
In our latest series of articles, we aim to introduce those IT career paths that allow us to remain marketable and acquire long-term future-proof knowledge on the labor market. Our next stop is DevOps. According to the estimates of the largest analytical companies, the market of DevOps-based tools is growing from 3.42 billion in 2018 to 15 billion dollars by 2026. Simultaneously, there is a growing demand for DevOps specialists in the market as well, that is why we will introduce this career path more in depth.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.