Arnold 1-1 laptopnak köszönheti menyasszonyát és azt, hogy beiratkozott a Green Fox Junior programozó képzésére. Ma már fejlesztőként dolgozik.
A kőbányai, magát klasszikus rosszcsont, hiperaktív gyereknek aposztrofáló Bozsányi Arnold állítólag csak ritkán kapott olyan feladatot, amely igazán lekötötte volna. Abban az időben még nem volt vele könnyű dolga a tanároknak. Kamaszként sem változott sokat, az informatikai szakközépiskola mellékhelyiségében rendszeresen dohányzó srác napi 8 órát játszott a számítógépen, leginkább online szerepjátékokat. Ennek azonban óriási haszna a szóbeli felsőfokú angol lett. Az oktatási rendszert Arnold mégis alapjaiban reformálná meg:
„Szerintem nem az életre készítenek fel egy középiskolában. Emlékszem, hogy a heti egyszeri osztályfőnöki órán sosem beszéltünk igazán fontos dolgokról. Én biztos, hogy heti két osztályfőnökit vezetnék be és gazdálkodást tanítanék az osztályomnak. Én a mai napig nem igazán tudok a pénzzel bánni. Szerintem ezt tanítani kellene, ahogy teszik ezt sok külföldi iskolában. Véleményem szerint ez fontosabb, mint heti 4 irodalom óra. Az én iskolámban több pszichológus dolgozna, akik akár állandó óraszámban is rendelkezésre állnának, feladatuk a fiatalok önismeretének és önbecsülésének fejlesztése lenne.”
Az elektrotechnikai középiskola érettségije nem a tanári pálya fele vitte Arnoldot, úgy volt vele, hogy ha már több évet „beletolt” a szakiskolába, elektrotechnikai műszerész lesz belőle. Az OKJ-s képzést azonban nem fejezte be, mert menet közben a plc és a micro pic programozás már jobban érdekelte.
„Nem az a fajta srác voltam, aki otthon bütykölgetett. Nekem a kezeim bénák, én fejben vagyok jó. Be is iratkoztam egy plc programozó tanfolyamra. Sajnos az akkreditált képzés elvégzése után nem találtam munkát. Egészen pontosan nem ezen a területen kezdtem dolgozni.”
Megtudtam, hogy Arnold 13 éves kora óta táncol, internetes videókból fejlesztette a freestyle hip-hop tánctudását, amelyet a szórakozóhelyek táncpárbajai csak tovább csiszoltak.
„Az Utcai tánc című film adta az első löketet. Imádok táncolni, olyankor mindent elengedek és teljesen kikapcsolok. A plc tanfolyam utáni munkakereső időszakban egy Punnany Massif koncert végén - ahol csak úgy táncoltam a közönség soraiban - odajött hozzám egy koreográfus, és megkérdezte, hogy szeretnék-e a tánccal komolyabban is foglalkozni. Így kerültem be egy színházi produkcióba, és a következő fél évem napi 9 óra táncolással telt. Bár a darab végül nem került bemutatásra, mert elfogyott a pénz, én mégsem sajnálom azt az időszakot.”
Arnold értékesítő munkakörben az Euronics IT osztályán helyezkedett el. Figyelem, most jön a szerelmi szál!
„Ha külföldi vásárló jött az üzletbe, mindig nekem szóltak, mert én beszéltem a legjobban angolul. Egy szép, fiatal, iráni lány megkért, hogy mutassam meg a laptopokat. Annyira megtetszett, hogy elhívtam fagyizni. A meghívást elfogadta, és megadta a számát, hogy majd egyeztetni tudjuk az időpontot. A cetlit, amire a számát írta, mint a legféltettebb kincset, úgy dugtam el. Amikor azonban hívni akartam, sehol nem találtam a kis papírt. Szerencsémre ő két hónap elteltével megkeresett, hogy megvan-e még az a laptop, amit kinézett magának. Ez két és fél éve történt, azóta már a menyasszonyom.”
Miután az Euronics meghozta a szerelmet, Arnold továbbállt és az Istyle egyik üzletében lett értékesítő. A webdesign témaköre lett az új hobbija. Egy nap az egyik vevő, aki épp laptopot keresett, mesélni kezdett egy programozói kurzusról, amelyet nemrég kezdett. Amikor az illető épp azt részletezte, hogy olyan házi feladatot is kaptak, amelyet 8 óra alatt tudod elkészíteni, Arnold már tudta, ez csakis tök jó hely lehet. Elolvasott mindent a Green Foxról, jelentkezett a képzésre, és a sikeres felvételt követően a tanfolyam anyagi részében édesanyja sietett a segítségére.
„A Green Foxban töltött néhány hónap fenomenális volt. Megtanítottak arra, hogy hogyan tanulhatok meg különböző technológiákat. A környezet, a mentorok, a coaching... mind-mind első osztályú volt. Ezt ráadásul azért is állíthatom ilyen biztosan, mert az egyik haverom haverja egy hasonló suliban végzett. Egy (két) sör mellett kibeszéltük a két képzés minden részletét. A Green Foxhoz bekerülni már önmagában nagy dolog, hiszen komoly szűrőn kell átmenni. Amire szükség is van, mert megfeszített négy hónap elé néz a hallgató, az biztos. Volt olyan hét, amikor minden nap három órát aludtam. Bizony volt, hogy majdnem feladtam, annyira leterheltek, de szerencsére mindig átsegítettek a hullámvölgyeken. Ha most nem lenne munkám, akkor is megérte volna a képzés. Bár a fejvadász időszak alatt én nem keltem el, mégis rengeteg dicséretet kaptam, és azóta szerencsére elhelyezkedtem szoftver- és applikáció fejlesztőként. Először szeretnék jó fejlesztő lenni, aztán fejlődni az üzemeltetésből is.”
Egyetlen kérdésem maradt a beszélgetés végére: végül előkerült az a kis cetli, amelyre a menyasszonyod felírta a telefonszámát? „Elő, bizony!” – meséli nevetve Arnold. „Fél évvel később, a pénztárcám legrejtettebb zugából.”
A szoftverfejlesztés világában az egyik leggyakrabban emlegetett kifejezés a Full-Stack mostanság. Lépten-nyomon belefuthatsz, hiszen a toborzás-kiválasztásért felelős HR szakemberek rengeteg nyitott pozícióval árasztják el az online platformokat és az egész szakma erről beszél.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.