Előző munkahelyén látta, hogy szakmájában egyre kevesebb emberi munkára lesz szükség, azt ugyanis hamarosan robotok fogják végezni.
Szerencsésnek tartja magát, mert 3 éves korában otthonukba került egy 386-os számítógép, és már 5 évesen a TFX nevű vadászgépszimulációs játékon kívül a gép működése is érdekelte. Így a kis első osztályos Szabó Richárdot szülei beíratták egy tanítás utáni számítástechnikai tanfolyamra. Arról nem tehettek a szülők, hogy a képzést nem a gyerekek életkorához igazították. Ricsi inkább a humán tárgyak felé fordult, és ügyvédnek készült.
„Az informatika iránti érdeklődésem megmaradt, de csak hobbiszinten. A Windows-t magunknak telepítettük, a gamer újságok hardveres rovatát mindig átolvastam. De akkoriban, a betárcsázós internet korában a szüleim pontosan tudták, hogy számukra az iszonyú nagy veszély lenne, mert horror számlákat generálnék. A gimiben szerintem kész katasztrófa volt az informatikaoktatás. Felvettek a jogra, 1 évig Pécsett tanultam, aztán átmentem a Pázmányra, és mellette ügyvédi irodában is dolgoztam, hátha az meghozza a kedvem a szakmához. De ez nem történt meg, addigra már tudtam, hogy nem lesz belőlem ügyvéd. Kitaláltam, hogy fogtechnikusnak állok.”
Várj várj… A nagy váltások akkor szoktak jönni, amikor képbe kerül a Green Fox… Rendező, építész, óvónő, madarász gondolta úgy, hogy szakmát vált, és programozó lesz. Mi még nem tartunk itt a történetben…
„A sok száraz tananyag után alkotni akartam valamit. Ráadásul ez a fajta alkotás olyan, ami szerencsés esetben kifizetődő. Elmentem néhány próbanapra, és mivel nagyon élveztem, beiratkoztam a fogtechnikusképzőbe. A 3 éves iskolát osztályelsőként végeztem el. A legalsó szintről indultam, és onnan dolgoztam fel magam. Végül 7 év után, mikrokompozit leplezőként hagytam ott a szakmát.”
Akkor most vagyunk a nagy váltásnál, vagyis a Te esetedben ez inkább egy újabb nagy váltás. Ha bejött a fogtechnikusi hivatás, miért érezted szükségét, hogy megint más irányba fordulj? Onnan akár nyugdíjba is mehettél volna…
„Az informatikai ágazat rohamos fejlődésével már nem biztos. Ugyanis ipari szinten lézerrel állítják elő a felépítményeket, és elképesztő, hogy milyen kevés ember milyen sok munkát végez el. Rájöttem, hogy az IT-ban lesz a jövő. A végső lökést számomra az adta, amikor elmentem egy, a szakmámhoz kapcsolódó CAD/CAM tanfolyamra és láttam, hogy ebben a szakmában egyre kevésbé lesz szükség az emberi munkára. Egyébként a legújabb technológiák szerint már komplett kerámiatömbből faragják ki a fogakat. A 3D nyomtatásról nem is beszélve... Így hát fogtam magam, és beiratkoztam egy OKJ-s C# képzésre. Oda természetesen még a munka mellett jártam, de úgy terveztem, hogy hamarosan váltok. Azt olvastam, hogy az IT szakma diszkriminatív a korra és nulla szakmai tapasztalattal 30 éves kor felett már nehéz elhelyezkedni. Elhatároztam, hogy ha a fene fenét eszik is, én ezt megcsinálom, és még 30 éves korom előtt el fogok helyezkedni az új szakmámban. Egy webes tanfolyamra is beiratkoztam, és egyre több szabadidőmet töltöttem a gép előtt.”
A Green Fox képzését munka mellett nem lehet elvégezni, hiszen az teljes embert kíván. Könnyen meg tudtad oldani, hogy újra iskolapadba ülj?
„Nehéz döntés volt, hogy egyáltalán belevágjak-e a Green Foxba, mert tudtam, hogy iszonyú nagy felelősség. Magamtól nem tudtam volna 4 hónapig újra iskolapadba ülni úgy, hogy ne dolgozzak. Szerencsére a szüleim és a barátnőm támogatásával be tudtam iratkozni a képzésre, így nem kellett feladni az álmaimat. Aztán nekifutottam a többfordulós, irtó fárasztó felvételinek, és nagy örömömre a Javascriptes, frontendes osztályba kerültem. Azonnal a mélyvízbe dobtak bennünket, így rögtön kiderült: az addig megszerzett programozói tudásom egy napra elegendő. De kárpótolt a szuper közösség és a barátságos környezet. Azt hiszem, nem a fokozatosság szóval jellemezném a Green Foxot, ugyanis óriási tempóban haladtunk. Ez napi 12-14 óra tanulást jelent. Az első vizsgám nem sikerült, összetörtem, hogy akkor mi lesz később…”
Nem készültél rá eleget?
„Nem azért nem lett meg a vizsga, mert nem működött, amit csináltam, hanem azért, mert szigorú az oktatás menete, és arra törekedtek a mentorok, hogy ne csak megtanuljuk az anyagot, hanem próbáljunk meg jók is lenni ebben. Bevallom, világvége hangulatom lett, de a Green Fox erre is figyelt és segített, hogy ne a sikertelen vizsgát lássam magam előtt, hanem a lehetőséget, hogy miben kell továbbfejlődni, így másodszorra már 95 százalékosra írtam a tesztet. Aztán már nem is volt olyan vizsgám, ami ne sikerült volna. Hogy mi volt emögött? Minden hétköznap este 10-11-ig tanulás, és hétvégén is legalább egy nap. A másik napot viszont mindig pihenéssel töltöttem. Hihetetlen érzés bekerülni egy ilyen pezsgő közegbe, a többiek inspiráltak, húzott magával mindenki és toltak előre, senkit nem hagytunk hátra, erre mindig figyeltünk.”
Azt tudom, hogy a végzés óta junior programozóként dolgozol. A Green Fox közvetített ki a céghez?
„Nem, nálam másképp alakult. Egy ismerősöm szólt, hogy a cégüknél junior programozót keresnek. Bár tudtam, hogy a Green Foxnál lehet kérni kiközvetítést, de mivel jókat hallottam erről a cégről, gondoltam, hogy egy próbát megér. Felvettek. A Green Fox képzéséből ekkor még egy hónap volt hátra, és én azt mindenképpen be akartam fejezni. A projektmunka miatt sem akartam cserbenhagyni a társaimat, de a selection weeken már nem vettem részt. Tudtam, hogy a Zip 2000 Kft. jó döntés lesz, azóta is ott dolgozom. Az együttműködés annyira jól sikerült, hogy azóta a Green Fox egyik partnercége lett. Jelenleg frontend fejlesztő vagyok, a Green Foxból kikerülve junior matériának hívtam magunkat, mert még hosszú az út előttünk, ami sok tanulással van kikövezve. A 4 hónapos képzést követően én rögtön elkezdtem dolgozni, de bevallom, kellett 6 hónap a Green Fox után, hogy újra elő tudjak venni hobbiprojekteket. Intenzív, nagyon fárasztó 4 hónap volt, de megérte minden perce.”
Mindig imádta a komplex társasjátékokat, de azt nem gondolta, hogy a programozás neki való. Aztán belevágott, elvégezte a Green Fox programozóképzését, és ma már backend fejlesztő egy webes applikációkat fejlesztő cégnél. Csuzdi Gerda úgy érzi, most jó helyen van: rugalmas időbeosztásban dolgozhat, amit könnyen össze tud egyeztetni anyai teendőivel. A fizetése is magasabb a korábbihoz képest, és minden nap magával viheti Heki nevű kiskedvencét a munkahelyére.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.