A low-code fejlesztői platformok piacán 2020 és 2030 között jelentős, 31,3%-os éves növekedés várható. A P&S Intelligence szerint 2030-ra a piaci bevétel eléri a 190 792,6 millió dollárt. Ez a tendencia jelentős hatással van a munkaerőpiacra is, hatalmas keresletet generál a platformspecifikus fejlesztők iránt. De mi is a low-code és milyen új lehetőséget teremt? Erről beszélgettünk januári kerekasztalunkon a téma szakértőivel.
Jiri Kram, az Accenture Salesforce Practice Danubiáért felelős Technology Managere, Philippe Ozil, a Salesfore Principal Developer Advocate-je és Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy társalapítója, ügyvezetője csatlakozott a beszélgetéshez, hogy megosszák gondolataikat trendekről és a low-code programozásban rejlő izgalmas lehetőségekről.
Az előadók mindannyian egyetértettek abban, hogy a low-code egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi a különböző gazdasági háttérrel rendelkező emberek számára a hatékonyabb üzleti folyamatokok létrehozását. Szintén áttörést jelent azoknak a munkavállalóknak, akik a meglévő tudásukat a szoftveriparban szeretnék kamatoztatni. Ha megértjük magát a folyamatot, akkor a low-code platformok segítségével saját alkalmazásokat hozhatunk létre. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség technikai tudásra, a programozás még mindig fontos részét képezi a low-code megoldásoknak.
A low-code technológiák felfutását alapvetően a vállalati digitalizációs folyamatok, a felhőbe való migráció okozza, amely hihetetlen ütemben zajlik. A digitális transzformáció által létrejövő feladatok hatékony kezeléséhez több informatikai szakemberre van szükség, a hagyományos pro-code fejlesztők mellett egyre több low-code fejlesztőt kell bevonni az IT-iparba.
Philip hangsúlyozta, hogy nagyobb low-code projektek esetén két fő szempontot érdemes szem előtt tartani. Először is nagyon fontos, hogy megfelelő tervünk legyen és mindent pontosan dokumentáljunk. A hagyomás kód lényegében szöveg, bármire rá tudunk benne keresni. A low-code azonban kicsit máshogy működik. Az üzleti igények ugyanakkor folyamatosan változnak, fontos, hogy a fejlesztők pontosan ismerjék a használt rendszereket, és tudniuk kell, hogyan tudnak onnan migrálni, hogyan tudják csökkenteni a biztonsági kockázatot. A második fontos szempont a minőség. A gyors programozás gyengébb minőséget eredményezhet. Fontos, hogy a low-code fejlesztők robusztus, a változásokat lekövetni képes alkalmazásokat hozzanak létre.
Kristóf szerint a low-code legfőbb előnye, hogy felgyorsítja a megvalósítást. Ez különösen értékes akkor, amikor olyan ötletekre gondolunk, amelyeket kizárólag erőforráshiány miatt nem dolgoztak ki. Bizonyos üzleti területek, mint a pénzügy, beszerzés, HR vagy a marketing nagyon jól lefedhetők olyan platformokkal, mint a Salesforce vagy a ServiceNow. Ez még tovább fogja növelni a low-code platformok alkalmazhatóságát.
Az előadók foglalkoztak a low-code-hoz kapcsolódó általános tévhitekkel is. Először is kiemelték, hogy low-code területen is szükség van programozási ismeretekre. Másodszor, a low-code fejlesztőknek kiváló szoftver mérnököknek is kell lenniük. Ismerniük kell az objektumorientált programozást, ismerniük kell az adatbázisokat és az API-kat. Ezenkívül erős soft és hard skillekkel, valamint kommunikációs készséggel kell rendelkezniük. A low-code fejlesztők a termékcsapat részeként dolgoznak, így érteniük kell az üzleti oldal igényeit is.
A low-code tökéletes belépő a digitális karrierhez. A technológia segítségével az emberek személyes érdeklődésünket és meglévő tudásunkat hatékonyan transzformálhatják testre szabott informatikai megoldásokká. Olyan valós üzleti igényeket tudnak kielégíteni, amelyeket nem lehet csupán konfigurációval megoldani.
Kristóf azt is megerősítette, hogy folyamatosan növekvő keresletet tapasztalnak a low-code fejlesztők iránt, amit elsősorban az informatikai infrastruktúrák felhőbe költöztetése generál.
Tekintsd meg a teljes beszélgetést itt, hogy többet megtudj a low-code-ban rejlő lehetőségekről és előnyökről.
Samu szeretett volna egy stabil karriert kiépíteni, így fogant meg benne az IT-ra váltás gondolata. Végül 2019-ben jelentkezett a Green Fox szuperintenzív junior programozó képzésére, azóta pedig már DevOps mérnökként dolgozik Angliában.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.