A low-code fejlesztői platformok piacán 2020 és 2030 között jelentős, 31,3%-os éves növekedés várható. A P&S Intelligence szerint 2030-ra a piaci bevétel eléri a 190 792,6 millió dollárt. Ez a tendencia jelentős hatással van a munkaerőpiacra is, hatalmas keresletet generál a platformspecifikus fejlesztők iránt. De mi is a low-code és milyen új lehetőséget teremt? Erről beszélgettünk januári kerekasztalunkon a téma szakértőivel.
Jiri Kram, az Accenture Salesforce Practice Danubiáért felelős Technology Managere, Philippe Ozil, a Salesfore Principal Developer Advocate-je és Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy társalapítója, ügyvezetője csatlakozott a beszélgetéshez, hogy megosszák gondolataikat trendekről és a low-code programozásban rejlő izgalmas lehetőségekről.
Az előadók mindannyian egyetértettek abban, hogy a low-code egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi a különböző gazdasági háttérrel rendelkező emberek számára a hatékonyabb üzleti folyamatokok létrehozását. Szintén áttörést jelent azoknak a munkavállalóknak, akik a meglévő tudásukat a szoftveriparban szeretnék kamatoztatni. Ha megértjük magát a folyamatot, akkor a low-code platformok segítségével saját alkalmazásokat hozhatunk létre. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség technikai tudásra, a programozás még mindig fontos részét képezi a low-code megoldásoknak.
A low-code technológiák felfutását alapvetően a vállalati digitalizációs folyamatok, a felhőbe való migráció okozza, amely hihetetlen ütemben zajlik. A digitális transzformáció által létrejövő feladatok hatékony kezeléséhez több informatikai szakemberre van szükség, a hagyományos pro-code fejlesztők mellett egyre több low-code fejlesztőt kell bevonni az IT-iparba.
Philip hangsúlyozta, hogy nagyobb low-code projektek esetén két fő szempontot érdemes szem előtt tartani. Először is nagyon fontos, hogy megfelelő tervünk legyen és mindent pontosan dokumentáljunk. A hagyomás kód lényegében szöveg, bármire rá tudunk benne keresni. A low-code azonban kicsit máshogy működik. Az üzleti igények ugyanakkor folyamatosan változnak, fontos, hogy a fejlesztők pontosan ismerjék a használt rendszereket, és tudniuk kell, hogyan tudnak onnan migrálni, hogyan tudják csökkenteni a biztonsági kockázatot. A második fontos szempont a minőség. A gyors programozás gyengébb minőséget eredményezhet. Fontos, hogy a low-code fejlesztők robusztus, a változásokat lekövetni képes alkalmazásokat hozzanak létre.
Kristóf szerint a low-code legfőbb előnye, hogy felgyorsítja a megvalósítást. Ez különösen értékes akkor, amikor olyan ötletekre gondolunk, amelyeket kizárólag erőforráshiány miatt nem dolgoztak ki. Bizonyos üzleti területek, mint a pénzügy, beszerzés, HR vagy a marketing nagyon jól lefedhetők olyan platformokkal, mint a Salesforce vagy a ServiceNow. Ez még tovább fogja növelni a low-code platformok alkalmazhatóságát.
Az előadók foglalkoztak a low-code-hoz kapcsolódó általános tévhitekkel is. Először is kiemelték, hogy low-code területen is szükség van programozási ismeretekre. Másodszor, a low-code fejlesztőknek kiváló szoftver mérnököknek is kell lenniük. Ismerniük kell az objektumorientált programozást, ismerniük kell az adatbázisokat és az API-kat. Ezenkívül erős soft és hard skillekkel, valamint kommunikációs készséggel kell rendelkezniük. A low-code fejlesztők a termékcsapat részeként dolgoznak, így érteniük kell az üzleti oldal igényeit is.
A low-code tökéletes belépő a digitális karrierhez. A technológia segítségével az emberek személyes érdeklődésünket és meglévő tudásunkat hatékonyan transzformálhatják testre szabott informatikai megoldásokká. Olyan valós üzleti igényeket tudnak kielégíteni, amelyeket nem lehet csupán konfigurációval megoldani.
Kristóf azt is megerősítette, hogy folyamatosan növekvő keresletet tapasztalnak a low-code fejlesztők iránt, amit elsősorban az informatikai infrastruktúrák felhőbe költöztetése generál.
Tekintsd meg a teljes beszélgetést itt, hogy többet megtudj a low-code-ban rejlő lehetőségekről és előnyökről.
Hiszünk abban, hogy naprakész tudás átadásával biztosíthatjuk hallgatóink versenyképességét a munkaerőpiacon. Ezért a képzés során néhány alkalommal vezető fejlesztők és elismert szakemberek is megosztják gyakorlatban szerzett tapasztalataikat, köztük Szabados Levente, mesterséges intelligencia szakértő is.
A technológiai trendek által előidézett iparági változások a kihívások mellett lehetőséget kínálnak a vállalatok számára, hogy növeljék bevételi forrásaikat. Ahhoz azonban, hogy az élen maradjanak, a szervezeteknek lépést kell tartaniuk a fejlődő technológiával, alkalmazottaiknak pedig a szükséges készségekkel.
A Green Fox Academy új többségi tulajdonosa és befektetője, a Sandberg Capital bevonásával folytatja nemzetközi expanzióját, valamint vállalati szolgáltatásai és képzési kínálata fejlesztését. Ez a partnerség számos új lehetőséget nyit előttünk céljaink eléréséhez, és izgatottan tekintünk a közös munka elé.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Nokia, and asked them what kind of workplace Nokia is and why it is good to work there. Read our article and get to know Nokia!
The IT profession awaits career changers with real opportunities. Green Fox Academy's alumni research shows that our graduates are moving fast in terms of both position and salary. Find out more about how they utilizied the skills learned at Green Fox in their careers!
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.