Németh Richárd a második szakmaváltása során kezdett bele a programozásba. A Green Fox után Front-end fejlesztőként helyezkedett el, majd nemrég átment egy full-stack pozícióba, és jelenlegi munkájának köszönhetően az USA-ba is eljutott. Hogyan telik egy napja, és milyen skillekre van szüksége a munkája során? Ismerd meg a full-stack fejlesztés világát Ricsi történetén keresztül!
Ez a második karrierváltásom volt. Korábban 8 évig dolgoztam könyvelőként egy multinál, ahonnan azért léptem ki 2016-ban, mert hiányzott a kreativitás. Két terület vonzott: a főzés és a szoftverfejlesztés. Ekkor még nem hallottam a bootcampekről, az OKJ-s programozó tanfolyamok pedig nem győztek meg, így szakács lettem. A kreativitásomat ki tudtam élni az új szakmámban, de szerettem volna többet használni az agyamat, és olyan munkára vágytam, ami kiszámítható, és összeegyeztető a szociális és a családi élettel. Egyszer csak szembejött a Green Fox hirdetése, és némi gondolkodás után 2019 nyarán belevágtam.
Szuperintenzív jelzővel futnak ezek a képzések, és valóban szuperintenzív volt. Minden nap bent töltöttünk 8 órát az Andrássy út 66-ban, majd otthon is foglalkoztunk a tananyaggal néhány órát, szóval gyakorlatilag álmunkban is kódoltunk. Közben nagyon jó közösség alakult ki, barátságokat is kötöttem, ez volt az egyik legjobb része. A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy bár tudtam, mire vállalkozom, voltak nehéz időszakok. Az elején, amikor valamit nem értettem, néha úgy éreztem, hogy nem is leszek képes megérteni. A Green Foxnál aztán megtanultam, hogy ha valamit ma nem tudok megcsinálni, nem jelenti, hogy később sem fog menni. Ezt a szemléletet, amit „growth mindsetnek” hívnak a mai napig viszem magammal.
A képzés első, Alapozó fázisában beágyazott szoftverfejlesztést és C++ programnyelvet tanultam. Mivel inkább a webfejlesztés érdekelt, az Orientációs fázisra átkéredzkedtem a full-stackes osztályba, ahol JavaScriptet tanultam, a Projektfázisban pedig megismerkedtem a JavaScriptre épülő React keretrendszerrel.
Nagyjából 3 hónap alatt találtam állást. 2019 novemberében ért véget a képzés, így decemberben érkeztem meg a munkaerőpiacra, amikor a cégek a legkevésbé fókuszálnak a toborzásra. A Green Fox a következő év januárjában szervezett egy rendezvényt, ahol cégeknek tartottunk bemutatkozó prezentációkat. Itt kaptam állásajánlatot, és hamarosan el is kezdtem dolgozni egy 6 fős startupnál, ahol Front-end fejlesztőként Reacttel foglalkoztam. Nemrég, 2021 őszén pedig átmentem egy nagyobb (kb. 20 fős) amerikai-magyar startup fejlesztői csapatába, ahol szintén Reacttel foglalkozom többnyire front-endesként, de ez egy full-stack pozíció.
Egy amerikai, középiskolás diákoknak szóló, oktatással kapcsolatos webapplikáción dolgozunk. Folyamatosan fejlesztjük front-end és back-end oldalon is. A front-endes a felhasználókkal kapcsolatban álló, azaz a kliensoldali felületek programozásáért, a back-endes pedig a szerveroldali fejlesztésekért felelős, míg Full-stack fejlesztőként mindkét területen ki kell ismernie magát az embernek.
Mivel ez a terület a back-end és a front-end keveréke, azoknak ajánlanám, akik nem szeretnének választani a kettő között, illetve azoknak, akiket az end to end folyamatok érdekelnek, és szeretnének rálátni a teljes webalkalmazásra.
Minden nap 11 órakor van egy csapatmeetingünk, egy úgynevezett standup, ahol elmondjuk, hogy előző nap mivel foglalkoztunk, és aznap mivel fogunk foglalkozni. Tartunk heti egy planning meetinget, ami a tervezésről szól, ezenkívül minden héten van egy team meeting, amin a cég összes munkatársa részt vesz. A többi idő nagyrészt önálló munkával telik, de előfordulnak ad-hoc meetingek, és sokat beszélgetünk, szakmázunk. Heti egyszer otthonról dolgozunk, a többi napon bejárunk az irodába, amikor a járványhelyzet engedi. Hatékonyabb a munkavégzés, ha egy helyen vagyunk, de közösségi szempontból is vannak előnyei a bejárásnak. Munka után például néha bent maradunk társasjátékozni, vagy elmegyünk meginni egy sört.
Ismerni kell a programnyelveket, amiket használunk, és naprakészen kell tartani a tudásunkat, ami folyamatos önfejlesztést jelent. Fontos a problémamegoldó készség, és ezzel kapcsolatban az egyik leghasznosabb, amit megtanítottak nekünk a Green Foxnál az, hogy tudjunk jól „guglizni”. Mivel csapatban dolgozom, kommunikációs készségekre is szükség van.
Már többször beigazolódott, hogy jó döntés volt. Pont a Covid megjelenése előtt helyezkedtem el az IT-szektorban, így szerencsére a járvány idején már otthonról végezhető, stabil munkám volt. Egyébként is azt vallom, hogy egy új szakma megtanulásától több lesz az ember, de mostanában érzem igazán, hogy kezd beérni a befektetett energia és pénz. Idén novemberben pedig életemben először eljutottam az USA-ba, ahol egy céges csapatépítőn vettem részt. Hatalmas élmény volt az a két hét, amit kint töltöttem, és lényegében ezt is a karrierváltás hozta. Remélem, hogy jönnek még hasonló lehetőségek a jövőben.
Jókuti Anna gyógypedagógusként diplomázott, majd a grafikusi pálya felé kacsingatva érdekelni kezdte a webfejlesztés. Mindig távol álltak tőle a reál tárgyak, ezért sokáig nem hitt abban, hogy neki való kódolás. Komoly komplexusokkal, de végül belevágott a Green Fox Junior programozó képzésébe, aminek az elvégzése után Front-end fejlesztőként helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Front-end területet Anna történetén keresztül!
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
The popularity of low-code platforms is increasing in the whole world, and the demand for experts in this field is growing rapidly. Nikolett Tarjáni-Dobos left her dietician career to become a software developer and has been working as a low-code programmer in Germany for almost 2 years. She first heard about this field when she was looking for a job. Yet, she now feels lucky that this became her new career. But what does a low-code developer do and how does a working day go? We asked Niki about these topics as well as about the misconceptions around low-coding.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.