Ma már nem elég, ha egy programozó kiváló kódsorokat ír, egyre fontosabb, milyen személyes készségekkel rendelkezik. Milyen hozzáadott értéke van annak, ha egy pszichológus foglalkozik ezen skillek fejlesztésével? Milyen módszereket érdemes vállalati környezetben is adaptálni? Pszichológusunk, Fejes Fruzsina a Green Fox stratégiájának bemutatásán keresztül adott választ ezekre a kérdésekre.
A Green Fox képzésére jelentkezőknek egy ötlépcsős kiválasztási folyamaton kell átmenniük, amely során személyes skillek meglétét is vizsgáljuk. Épp ezért a kiválasztási folyamatot Fruzsina, a pszichológusunk vezeti. “Játékos teszt keretében azokat a kompetenciákat vizsgáljuk, amelyek a képzés során és később, a munkában is meghatározóak lesznek. Fontos, hogy a teszt eredménye nem arról ad információt, hogy valaki jó vagy rossz programozó lesz-e, hanem azt mutatja meg, hogy személyiségjegyei alapján a hallgató képes lesz-e helytállni az előtte álló, igen intenzív képzésben, majd a munkaerőpiacon.”
A teszt során többek között felmérjük a jelentkezők problémamegoldó és tervezési készségét, célorientált gondolkodását, önismeretét, kitartását, monotóniatűrését, alkalmazkodó és tanulási készségét. Emellett vizsgáljuk a csapatmunkára való hajlandóságot, általános szakmai érdeklődést, IQ-t és EQ-t, stresszkezelési készséget és terhelhetőséget is.
Fejes Fruzsina hozzáteszi, hogy a majdani munka során, ahol teljesen új helyzetben, új feladatokkal és felelősségi körökkel találkoznak a junior programozók, fontos lehet a growth mindset alkalmazása is, ezért már a képzés során figyelmet szentelünk a rugalmas gondolkodásmód elsajátítására.
“Fontos, hogy a hallgatók elhiggyék magukról, hogy a készségek nem velük született dolgok, hanem gyakorlással fejleszthetők, ezért a tréningek összeállításakor is érvényesítjük ezt a szemléletet.”
Bár a kiválasztásnak köszönhetően a hallgatók erős soft skillekkel érkeznek hozzánk, a képzés során végig nagy hangsúlyt fektetünk a személyes készségek fejlesztésére. A piacon jellemző, hogy különböző szakterületekre különböző specialistákat hívnak segítségül, például egy kommunikációs szakember csak prezentációs képzést tart. Annak köszönhetően, hogy a csapatunkban több teljes állású pszichológus dolgozik, a Green Foxnál jóval szélesebb spektrumban gondolkodunk. Fruzsináék ugyanis több területtel tudnak egy személyben foglalkozni, ráadásul a gyakorlat mögé tudják tenni a pszichológiai szempontból fontos elméletet is. A tudás átadása mellett lényeges, hogy a hallgatók értsék, mit miért csinálnak, és az miért fontos.
„Pszichológusaink egyben coachok is, ez azért kulcsfontosságú, mert vannak olyan elakadások, melyekkel négyszemközt hatékonyabb foglalkozni. Az egyéni foglalkozásokat általában nem mi kezdeményezzük, azt tartjuk előremutatónak, ha a hallgató fordul hozzánk. Mind az egyéni, mind a csoportos tréningek nagyon sokat tudnak hozzáadni a soft skillek és az önismeret fejlesztéséhez, de hangsúlyozni kell, hogy ezekből akkor tudnak a legtöbbet kivenni a hallgatók, ha kellő energiát tesznek bele. Például a prezentációs képességet a 4,5 hónap alatt gyakorlással a nulláról akár a tökélyre is lehet fejleszteni – láttunk már ilyet!”
A folyamat eredményességét mutatja, hogy a kurzus végére egy általános nyitottság alakul ki a résztvevőkben. Fruzsina hozzáteszi, hogy „ez annak is köszönhető, hogy elhiszik magukról, hogy rövid idő alatt is képesek megtanulni valami teljesen újat, így felfedezik magukban, hogy sokkal több mindenre képesek, mint amit eddig gondoltak magukról.”
A képzések folyamán a mentorok és pszichológusok szimbiózisban dolgoznak a hallgatókkal: valós munkakörnyezetet teremtve tanítjuk őket a programozásra, és ezzel párhuzamosan a személyes készségeik fejlesztésével hozzuk ki belőlük a legtöbbet. Ezáltal átfogó képet kapunk a hallgatókról, így hatékonyan tudjuk segíteni az elhelyezkedésüket.
Vállalati partnereink számára különösen fontos értéket jelent ez a szoros együttműködés. Ha a munkaadó meg tudja határozni, melyek azok a készségek, kompetenciák, személyiségjegyek, amelyek kiemelten fontosak számára, mi abban tudunk segíteni, hogy az adott pozícióhoz és vállalati kultúrához legjobban illő programozót ajánljuk számára.
Érdekelnek közvetítési szolgáltatásunk részletei? Töltsd le kapcsolódó brosúránkat!
A for-profit szektor és a civil szféra szakemberei összefogtak annak érdekében, hogy egymás tudását kiegészítve segítsenek másokon. Programozók önkéntes küldetésként vállalták, hogy egy hazai civil szervezet, a Szociális és Rehabilitációs Alapítvány (SZÉRA) munkájának, illetve ügyfeleinek segítése céljából szakmai tudásukkal, kreativitásukkal egy komplex és rendkívül innovatív adatkezelési szolgáltatást építenek fel. A fejlesztés eredménye, amellett, hogy első lépésben több száz, bajba jutott családon segít, a későbbiekben más szervezetek munkáját is támogathatja majd az ország egész területén.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.