Ötödik évét tapossa a Green Fox, ez alkalomból az első és második évfolyamunk végzettjeivel, köztük Virág Lillával beszélgettünk programozásról, munkáról, na meg persze jó kis green foxos emlékekről.
Közel 5 éve egyike voltál annak a 21 főnek, akik mintegy úttörőként elsőnek vágtak bele itthon az akkor hatalmas újdonságnak számító szuperintenzív programozóképzésünkbe. Te milyen területről, és miért váltottál?
Pénzügy területen dolgoztam, a legutolsó munkahelyemen kontroller pozícióban. Azért szerettem volna váltani, mert a folyamatosan visszatérő feladatok egy idő után már nem okoztak annyi kihívást, illetve hiányzott az, hogy valamit létrehozzak Excel táblákon kívül, hogy legyen kézzelfogható eredménye annak, amit csinálok. És akkor jött a fejlesztés, amiben ezt abszolút megtaláltam, hiszen itt tényleg pár sor kóddal tök zseniális dolgokat lehet létrehozni: működik, megjelenik a képernyőn, lehet kattingatni, pörög-forog, főleg ha front-endes jellegű a munka. Szerintem ez egy nagyon szép szakma.
Hogyan alakult a karriered a képzés után? Hova kerültél a Green Fox után, mik voltak a főbb mérföldkövek?
A képzés után egyből az Emarsyshoz kerültem, ahol abszolút megtaláltam a helyemet. Nagyon sokat segítettek az elején, hogy felvegyem a ritmust, és hogy minél többet tanuljak. Mindig találtam újabb kihívásokat, most már a harmadik csapatban vagyok a cégen belül. Nálunk Full-Stack fejlesztés folyik, de természetesen a különböző projekteken mindig kicsit más jelleggel oszlanak meg a front-endes és back-endes feladatok. Hozzám kicsit közelebb állnak a front-endes dolgok, mert valahogy jobban élvezem, amikor valami megjelenik a képernyőn. De dolgoztam egy back-endhez közelebb álló, jogosultság-kezelő projekten is, amiből szintén nagyon sokat tanultam.
Mi volt a legnagyobb sikerélményed az elmúlt 4 évben?
Jelenleg egy design systemet fejlesztő csapatban dolgozom, az elmúlt egy évben az volt a célunk, hogy teljesen új stílust adjunk az alkalmazásunknak. Folyamatosan együttműködtünk a UX designerekkel és a researcherekkel. Eszméletlenül élveztük, és a végeredménnyel is nagyon elégedettek vagyunk. Persze mindig van hova fejlődni, de egy ilyen pici csapattal iszonyú jó érzés volt ezt végigvinni.
Neked már van rálátosod arra, hogyan tud jól működni egy karrierváltás. Ha valaki tanácsot kérne tőled a programozói pályával kapcsolatban, mit mondanál neki?
Első körben gondolja végig, hogy biztosan ezt szeretné-e, például próbáljon ki online programozós játékokat. Szerintem sokan esnek abba a hibába, hogy mivel most nagyon divatos programozónak lenni, mindenképp ezt szeretnék csinálni.
Érdemes azt is megtalálni, hogy melyik irány vonzza leginkább az embert. Engem a Front-end érdekelt jobban, így inkább arra fókuszáltam. Ezt azért tartom fontosnak, mert annyira széles a szakma, hogy egy idő után könnyen érezheted úgy, hogy minél többet tanulsz, annál kevesebbet tudsz. Ha viszonylag korán megtalálod a számodra megfelelő irányt, akkor már az elején sokkal több sikerélményben lehet részed.
Most, hogy már egy ideje aktívan dolgozol a szakmában, mit látsz, milyen skillekre van szüksége egy pályakezdőnek? Hogyan tud sikeres lenni?
Szerintem egy pályakezdő akkor lehet sikeres ezen a területen, ha képes jól és gyorsan tanulni, mert ez egy folyamatosan változó szakma. Ha az ember tud alkalmazkodni, kérdezni, logikusan gondolkodni, akkor nagyon sok akadályt leküzdhet. A Green Fox nekem nagyon sokat segített abban, hogy elfogadjam azt, hogy nem tudhatok mindig mindent fejből, és hogy ebben a szakmában nagyon sokan így vannak ezzel. Hogy mindig merjek kérdezni, utánanézni dolgoknak.
Mi a kedvenc green foxos élményed?
Amikor az egyik pénteki demónk alkalmával teljesen elment a hangom. Emlékszem, hogy akkor már csapatokban dolgoztunk, és nekem is kellett volna prezentálnom, de már vagy 3-4 napja nem jött ki hang a torkomon. A csapattársaim nagyon jó fejek voltak, leírtam meg elsuttogtam nekik a részemet, ők meg elmondták helyettem. Ez egy nagyon emlékezetes és kedves élmény.
Milyen érzésekkel gondolsz vissza a Green Foxra?
Nekem ez egy nagyon fontos 4 hónap volt az életemből, és nagyon sok lehetőséget köszönhetek neki, úgyhogy mindig pozitívan gondolok vissza erre az időszakra.
Eleinte minden karrier motiváló, pláne ha valaki vállalkozóként egy igazán izgalmas projekten dolgozhat. De mi történik akkor, ha idővel belefásulsz? Balázzsal ez történt, így ismerkedett meg az IT világgal, azóta pedig már dolgozott a Prezinél majd a Pepperlabsnál is fejlesztőként. Milyen volt számára a karrierváltás és kinek ajánlja a Front-end karriert? Erről is mesél nekünk!
Az IT napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő szektora, mégis kevesen tudják, hogy a világ első programozója, Ada Lovelace egy hölgy volt és a világ első számítógépén (ENIAC) kizárólag nők végezték a szoftverfejlesztői munkát. Mára ez a jelenség szinte 180 fokos fordulatot vett, és számos olyan kezdeményezés jelent meg, ami a nemek arányát igyekszik kiegyensúlyozottabbá tenni IT területen. Nőnapi különkiadásunkban inspiráló karriertörténetek következnek olyan volt green foxos hölgyektől, akik nem foglalkoztak a sztereotípiákkal, belevágtak az IT karrierbe és sikerült nekik. Hogyan csinálták? Milyen nehézségekkel találták szembe magukat a karrierváltás során? Mit tanácsolnak azoknak a nőknek, akik szintén érdeklődnek az IT szakma iránt, de még nem mertek belevágni? Cikkünkből kiderül!
Szeretnétek jobban megismerni partnereinket, akiknél Ti is elhelyezkedhettek a képzést követően? Akkor jó helyen jártok! Az Aliz Community Managerével, Palotás Petrával ültünk le beszélgetni, és kérdeztük arról, hogy milyen munkahely az Aliz, és hogy miért jó náluk dolgozni. Olvasd el cikkünket, és tudj meg többet róluk!
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Hogyan adható nagyobb lendület egyszerre az IT fejlesztéseknek és a HR folyamatoknak, annak ellenére, hogy ez a terület munkaerőhiánnyal küzd? Mivel hidalható át, ha cégspecifikus technológiára felkészült, azonnal projektre állítható szakemberekre van szükség, a lehető leggyorsabban? A szoros vállalati együttműködésben megvalósuló, speciális készségeket biztosító corporate bootcamp ezekre a kihívásokra ad választ.
Big Data has recently turned the business world upside down and has created a need for professionals who can create order out of chaos, i.e. who can create and operate data management systems that allow the organization, cleansing, transformation and analysis of millions of data points.
There are many courses to choose from if you want to learn programming, but before, it's worth comparing the options, because it makes a difference how much support you get or what chances you have later on the job market. In the second part of this article series, we collected more characteristics that you should pay attention to when choosing the course that suits you best. Read the last article to know more!
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.
Flexibility is now an essential part of running a business. Whether it’s a growth-facing business area or a new technological need, a fast decision can provide a long-term competitive advantage. An effective solution for such a case is to start a special, corporate course.