A madártani kutatások közben kezdett el programozni, a végtelen adatsorok kezelése pedig ráébresztette arra, hogy érdemes lenne váltania.
„Az volt a mindenem, hogy a természetben legyek, hogy a természettel foglalkozhassak. Kezdetben Dr. Szép Tibor professzor kutatási asszisztense voltam, és a viselkedésökológiai kutatás keretében partifecskéket vizsgáltunk. Rendkívül érdekes volt a munka, ráadásul világszerte ismert. Mindenhonnan jöttek külföldi kutatók, hogy együtt dolgozhassanak a professzorral és csapatával. A tudományban az a lényeg, hogy valami újat mutasson. Nálunk új volt a technológia, a módszer, az eszközök. A professzorom legnagyobb dobása az volt, hogy igazolta: egy adott évben a vonuló madarak állományának mérete nagyban függ az időjárási tényezőktől. A világ legjobbjaival dolgoztam együtt."
"A professzoromnak köszönhetem, hogy közeli viszonyba kerültem a számítógéppel. Ugyanis nemcsak a természetben dolgoztunk, hanem az irodában az adatokkal is. Azt mondta, hogy tessék, itt az irodám kulcsa, bármikor bemehetsz, és használhatod a számítógépet, csak tanuld meg az adatok kezelését és elemzését, mert ez elengedhetetlen része a munkánknak. Számítástechnika szakkörös általános iskolásként basic programozást már tanultam és nagyon szerettem, így nem állt tőlem távol ez a világ, de természetesen sokat kellett fejlődnöm. Aztán később átkerültem a Magyar Madártani Egyesület Monitoring Központjába. Itt 1500-2000 madarász terepi adataival foglalkoztunk. Olyan módszereket fejlesztettünk, amellyel tudtuk elemezni a magyarországi madárfajok helyzetét, többek között azt, hogy mekkora és hogyan változik egy faj állománya, érdemes-e vizsgálni, kutatni az adott fajt. Rengeteg adattal dolgoztam, és magamtól elkezdtem programozást tanulni, autodidakta módon. Hiszen ki akart volna két hétig kattintgatni egy Excel táblában? Ehelyett délelőtt megírtam egy kódot, és délutánra elvégezte a munkát. Annyira élveztem a programozást, hogy egyre több feladatot találtam ki magamnak azért, hogy még gyorsabban menjen a munka. Beleszerettem abba, hogy ennyire hatékonyan lehet alkotni.”
Zsolt bevallotta, hogy bár nem volt sok ideje a programozásra, hiszen sokat kellett terepen lennie, de a napjának a fénypontja lett, amikor leülhetett az adatokhoz és létrehozhatott valamit. Azt mondja, hogy ezért döntött a Green Fox és a programozó képzés mellett. De még ne szaladjunk ennyire előre.
„18 évig dolgoztam a Madártani Egyesületnél, ennyi ideig gyűrűztem a partifecskéket is. Sokat tudok róluk. Mivel tanár vagyok, a professzorom egy idő után felkért, hogy a Nyíregyházi Főiskolán külső óraadóként néhány kurzust tartsak: többek között ökológia és biodiverzitás monitoring gyakorlatok voltak ezek. Szerettem készülni az órákra, és a Green Foxnál jó érzés volt azzal szembesülni, hogy jó módszereket használtam. Nem álltam ki a tábla elé, hanem olyan feladatokat csináltunk a diákokkal, amelyekről tudtam, hogy problémásabbak és a munkahelyükön biztosan fognak ilyenekkel találkozni. Kidobtam a korábbi tanítási módszereket és újat, gyakorlatorientáltabbat vezettem be. Aztán amikor jobban belemerültem a szoftverfejlesztésbe, olyan tanfolyamot kerestem, amit a munkám és a tanítás mellett el tudok végezni. Végignéztem a tematikákat, és azon törtem a fejem, hogy jó jó, elvégzem a tanfolyamot, de mi lesz utána? Hogy fogok tudni elhelyezkedni? Kizártnak tartottam ugyanis, hogy az sikerülhet. Tavaly augusztus végén aztán szembejött velem egy cikk az Indexen, amely bemutatta azokat a képzéseket, ahol a tanfolyam végén a munkaerőpiaci elhelyezkedésben is segítenek. Megnéztem a potenciális iskolák honlapjait, és a Green Foxnál a végzett hallgatók fotóira kattintva a LinkedIn profiljukon találtam magam, és láttam, hogy valóban szoftveres cégeknél dolgoznak. Emlékszem, hogy ezután egy órán át bizseregve ültem a gép előtt és tudtam, hogy igen, én pontosan ezt kerestem. Aztán az egész hétvégét madarászással töltöttem és közben azon gondolkodtam, hogy vajon hogy fogom én ezt otthon előadni..?” – meséli nevetve.
Vasárnap este aztán előállt Zsolt a farbával, részletesen elmagyarázva, hogy miről lenne szó. Hiszen ez a család kettészakadását jelenti, még ha átmeneti időre is, mert a képzéshez Nyíregyházáról Budapestre kell költöznie. Felesége maximálisan megértette és támogatta. A Green Fox felvételijéről Zsolt akkor azonban még lemaradt.
„Megnéztem néhány másik iskolát, beadtam a jelentkezésemet máshová is, de mivel a Green Foxnak szavaztam bizalmat, amikor felvettek két másik helyre is a Green Fox mellett, nem is volt kérdés, hogy melyik iskolát válasszam. Hiszen úgy tűnt, a legnagyobb valószínűséggel náluk tudok elhelyezkedni a kurzus után. Napra pontosan 18 évnyi munkaidő után, márciusban aztán felmondtam. A feleségem bankban dolgozik, de ő is váltani szeretne. Ezért megbeszéltük, hogy ő Nyíregyházán tanul, méghozzá bölcsődei kisgyermeknevelést. Kevesebbet fog keresni, de ő is azt fogja csinálni, amit nagyon szeret. Ha befejezi az egyetemet, akkor egyesül majd újra a család Budapesten.
Találtam egy kiadó lakást, felköltöztem, és izgatottan vártam a programozóképzés indulását. Azt gondolom, hogy minden átlagember alkalmas arra, hogy szoftverfejlesztővé váljon, de az ilyen tempójú képzés miatt tényleg szükség van arra a komoly szűrőre, ami a felvételit jelenti. Féltem is, hogy én megállom-e a helyem, fogom-e bírni, láttam, hogy tele van fiatalokkal az iskola. Nagyot kockáztattam, mert tudtam, ha nem bírom a képzést, Nyíregyházán új munkát találni nagyon nehéz lesz. 2-3 hét elteltével láttam, hogy nagyon fárasztó a képzés, de bírni fogom. Nem ijedek meg, dolgoztam már 14-16 órákat a munkahelyemen, nem okozott gondot. A képzés felénél volt egy holtpont, de a projektidőszakban újra magamra találtam, és a záróvizsgám is jól sikerült. Addigra már biztos voltam benne, hogy szoftverfejlesztő leszek. Ráadásul az egész osztályunk az evosoftnálhelyezkedett el. 5 hét pihenést kaptunk a fárasztó képzés után, és ma van az első munkanapunk!”
Nem szerettem volna, ha miattam késik el Zsolt az első munkanapján, bár még nagyon szívesen hallgattam volna őt tovább. Nagyon sok további sikert kívánva elköszöntem tőle, mire a madarász ennyit mondott: „A Green Foxnál megvalósult az álmom, lépésről lépésre.”
Utóirat:
Az interjú óta eltelt egy kis idő, kíváncsi voltam, hogy telnek a napok az új munkahelyen. Ezt az üzenetet kaptam Zsolttól: „Az evosoftnál nagyon jó! Szuper kollégák vesznek körül, nagyon jók a körülmények és jó, hogy a Green Foxos cimborák is ott vannak. Eddig internal trainingekkel töltöttük az időt, és még rengeteg a tanulnivaló, de már a csapatunkban vagyunk, és lassan beszállunk a fejlesztésbe, úgyhogy nagyon jól érzem magam!”
Hajagos-Túri Mónika három kisgyerek (1, 4 és 13 évesek) édesanyja, az 1800 lakosú Pálmonostorán élnek, Kiskunfélegyháza közelében. Bár a gyerekek nyári szüneten voltak, Móni a családdal történt egyeztetések után 2021 nyarán belevágott a #MyFirstApp Coding Camp online nyári táborának mentorált kurzusába, ahol három hét alatt sajátíthatta el a webszerkesztés alapjait.
Jiřina Kopsová back-end programozóként kezdte pályafutását, majd egy multinacionális cégnél a hagyományos programozási nyelvek helyett a low-code technológiákra váltott. Kíváncsi vagy, miben látja a platform-alapú fejlesztés fő előnyeit, és mennyire volt számára bonyolult a váltás? Cikkünkben részletesen mesél róla.
A rugalmasság mára megkerülhetetlen szerepet kapott a vállalati működésben. Akár növekedés előtt álló üzletágról, akár új technológiai igényről van szó, az időben meghozott döntés hosszú távú versenyelőnyt jelenthet. Ilyen esetre hatékony megoldás egy speciális, vállalati képzés elindítása.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
As the low-code market grows, so do the rumours associated with it. Many do not understand this phenomenon at all and therefore can easily believe the nonsense. Here are the five biggest mistakes and myths about low-code. Find out where they came from and what is behind them!
Anita Donkó had worked as an art teacher but switched to IT after much consideration. She completed our CRM Specialist course in the summer of 2022 and found a new job within 2 weeks. How did she find the course, what attracted her to Salesforce, and what parallels does she see between this platform and indoor climbing? Read the story of Anita’s career change.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.
The lack of professionals in the IT sector has clearly become one of the biggest challenges in the labour market. In this situation, solutions tailor-made for a company’s needs are gaining ground. The corporate bootcamp is a training specifically designed to meet a company's needs and expectations. Its graduates are professionals who are ready to join a project immediately. Now we explain the practical operation and the advantages through the example of our co-operation with Lufthansa Systems Hungária.